Wypracowanie z historii – Wojna trzynastoletnia z Zakonem Krzyżackim

Bezpośrednią przyczyną wojny trzynastoletniej było utworzenie Związku Pruskiego w 1454 roku i jego inkorporacja (przyłączenie) do Królestwa Polskiego, do której przychylił się król Kazimierz Jagiellończyk. Krzyżacy byli świetnie wyszkoloną, karną armią, posiadali wojska zaciężne i wiele silnym zamków. Natomiast armia polska składała się głównie z pospolitego ruszenia szlachty, która zamiast walczyć domagała się coraz to nowych przywilejów. Aby zmobilizować szlachtę do wojny król nadał jej nowe przywileje w Nieszawie., które pozwoliły szlachcie decydować o losach państwa. Król nie mógł zwoływać wojska bez wiedz szlachty, ani wywoływać wojny bez jej zgody; musiał porozumiewać się z delegatami szlachty.

 

W 1462 roku nad Jeziorem Żarnowieckim doszło do zwycięskiej bitwy nad najemnymi wojskami krzyżackimi, której przewodził Piotr Dunin. Rok później nastąpiło zwycięstwo floty polskiej (elbląskiej i gdańskiej) na Zalewie Wiślanym. Polacy zajęli Malbork, ale go nie zdobyli; wykupili go z rąk czeskich.

 

Wypracowanie zawiera 455 wyrazów / 3229 znaków.

Warunki pokoju toruńskiego z 1411 roku, który kończył Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim, nie zadowalały żadnej ze stron. Polska odzyskała ziemię dobrzyńską, a Żmudź powróciła do Litwy na czas życia Jagiełły i Witolda. Zakon zobowiązany został do wykupu jeńców wojennych za olbrzymią sumę. Wysokie koszty poniesione podczas wojny zburzyły finansowe podstawy państwa krzyżackiego. Następstwem było również trwałe osłabienie armii krzyżackiej.

Krzyżacy nie dotrzymali warunków pokoju i ponownie napadli na pograniczne ziemie polskie w 1414 roku. Była to tzw. wojna głodowa, gdyż spustoszone zostały głównie wsie państwa zakonnego.

Po kolejnej wyprawie Jagiełły na Krzyżaków (1422) został zawarty pokój w 1435 r. (już po śmierci króla), w Brześciu Kujawskim. Na jego mocy zakon ostatecznie utracił Żmudź.

Po kolejnej przegranej wojnie władze zakonne utrudniały miastom pruskim handel z Polską i obciążały wysokimi podatkami. Aby bronić się przed nadużyciami władz zakonu mieszkańcy państwa zakonnego: rycerstwo ziemi chełmińskiej, Torunia i Chełmna, utworzyli Związek Pruski. Na jego czele stała Tajna rada, a przewodził jej Jan Bażyński. Przywódcy związku, obawiając się represji ze strony władz wypowiedzieli posłuszeństwo zakonowi i w 1454 r. wywołali powstanie antykrzyżackie. Gdy opanowali część kraju, zwrócili się do polskiego króla z prośbą o przyłączenie terytorium zakonnego do Królestwa Polskiego. Kazimierz Jagiellończyk przychylił się do prośby i wydał akt wcielający Pomorze i Prusy do Królestwa Polskiego.

Wydarzenie to stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzynastoletniej.

Krzyżacy byli świetnie wyszkoloną, karną armią. Korzystali z wojsk zaciężnych i posiadali wiele silnych zamków.

Z kolei armia polska składała się głównie z pospolitego ruszenia szlachty, która zamiast walczyć domagała się kolejnych praw i przywilejów. Aby nakłonić ją do udziału w wojnie, Jagiellończyk nadał im nowe przywileje w Cerekwicy i w Nieszawie. Zmobilizowały one szlachtę do wojny i król ruszył z armią pod Chojnice. Wojska wielkopolskie zostały tam doszczętnie rozbite przez wojska zaciężne z Niemiec i Czech, które zwerbował Zakon. Powstańcy pruscy zostali pokonani w czasie nieudanego oblężenia Malborka. W ten sposób Krzyżacy odzyskali wiele miast i zamków we wschodniej części swojego państwa, ale Pomorze Gdańskie pozostawało pod wpływem Polski i Związku Pruskiego.

Z pomocą polskiemu królowi przybyły miasta pomorskie i pruskie. Gdańsk wystawił silne oddziały, a jego flota nie dopuszczała posiłków dla zakonu (1463).

W 1462 roku jeden z najwybitniejszych wodzów polskich, Piotr Dunin, pokonał najemną armię krzyżacką w bitwie nad Jeziorem Żarnowieckim.

Wojnę trzynastoletnią kończył pokój podpisany w Toruniu, w 1466 r. Warunki tego pokoju były niezwykle surowe dla Krzyżaków. Do Polski wróciło Pomorze Gdańskie z Gdańskiem, ziemie: chełmińska i Michałowska, ponadto Malbork, Elbląg i cała Warmia z Olsztynem, Toruń i Bydgoszcz. Pozostała część Prus z Królewcem (nową stolicą Państwa Krzyżackiego) była lennem Polski.

Państwo Krzyżackie istniało do 1525 r. w formie okrojonej, kiedy to ostatni mistrz krzyżacki zrezygnował z godności zakonnej, przyjął luteranizm i utworzył Świeckie Księstwo Pruskie, które przestało zagrażać Polsce.

„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Curriculum vitae” interpretacja wiersza Leopolda Staffa Leopold Staff to jeden z najwybitniejszych polskich poetów. Urodził się 14. 09. 1878...
Wypracowanie – charakterystyka Bartka – „Władca Lewawu”
Głównym bohaterem książki „Władca Lewawu” Doroty Terakowskiej jest Bartek. Chłopiec ma trzynaście lat i urodził się w Krakowie. Gdy jego rodzice...
"Pan tu nie stał" interpretacja wiersza, Stanisław Barańczak
“Pan tu nie stał” interpretacja wiersza Stanisława Barańczaka “Pan tu nie stał” to jeden z wierszy autorstwa Stanisława Barańczaka....
Henryk Sienkiewicz – życie i twórczość, ściąga na sprawdzian
Biografia Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w zubożałej rodzinie ziemiańskiej. Naukę rozpoczął...
Zabytki języka polskiego – podział i rodzaje, wypracowanie
Zabytki języka polskiego – podział i rodzaje Zabytki języka polskiego obejmują nie tylko najstarsze polskie teksty bogate w archaizmu leksykalne...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *