Wypracowanie – charakterystyka Zbyszka z Bogdańca, Krzyżacy

Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca, głównego bohatera powieści H. Sienkiewicza pt.: „Krzyżacy”. Utwór powstał w latach 1896 – 1900. Jest to ostatnia z wielkich powieści historycznych Sienkiewicza, ukazująca obraz polskiego średniowiecza.

 

Akcja powieści rozgrywa się w bardzo wielu miejscach, na terenie Polski, Pomorza, krzyżackich Prus, także Litwy i Żmudzi. Autor ukazuje życie na dworach władców, dostojników Zakonu Niemieckiego, życie rycerskie itp. Głównym bohaterem powieści jest Zbyszko z Bogdańca, którego wychowuje stryj. Młodzieniec od dwunastego roku życia bierze udział w wielu wyprawach wojennych. Jest odważny, dzielny i honorowy. Kieruje się w życiu kodeksem rycerskim. Zbyszko jest postacią dynamiczną, bo dokonuje się w nim wielka przemiana. Z nieodpowiedzialnego i porywczego młodzieńca, staje się rozważnym i godnym naśladowania rycerzem. Cieszy się szacunkiem i dobrą opinią wśród szlachty. Nigdy nie ucieka się do kłamstw i pochlebstw.

 

Wypracowanie zawiera 505 wyrazów / 3434 znaki.

Zbyszko z Bogdańca jest jednym z głównych bohaterów powieści H. Sienkiewicza „Krzyżacy”.

Był to młodzian wysoki, dobrze zbudowany, miał gęste jasne włosy, wesołe spojrzenie i niebieskie oczy. Miał zgrabną i męską sylwetkę. Pochodził ze szlacheckiego rodu „Tępa Podkowa”.

Zbyszko był sierotą, opiekował się nim jego stryj, Maćko, z którym postanowił zaciągnąć się do wojska. Uczestniczyli razem w wielu wyprawach wojennych.

Początkowo był popędliwy, żądny walk i pojedynków, rycerskiej chwały. Brakowało mu zdrowego rozsądku. Bywał porywczy. Doskonale władał bronią.

Zbyszko był dzielnym, odważnym i honorowym rycerzem. Żył według kodeksu, ale często działał spontanicznie i bez namysłu. Był porywczym młodzieńcem, często działał pod wpływem impulsu i emocji. Raz napadając na krzyżackiego posła naraził się polskiemu królowi, bo złamał prawo rycerskie. Brak pohamowania omal nie przepłacił życiem. Został skazany na śmierć, z której wybawiła go Danuśka, nakładając mu na głowę białą chustę.

Zbyszko był walecznym, ale i dumnym rycerzem, nie potrafił darować zniewagi.

Był niezwykle ambitny, z uporem dążył do wyznaczonego sobie celu. Potrafił trafnie oceniać sytuacje, zdawał sobie sprawę z zagrożenia ze strony Krzyżaków.

Jego damą serca była Danusia Jurandówna, której był wierny do końca. Była przez krótki czas jego żoną. Gdy porwali ją Krzyżacy, szukał jej bez wytchnienia z narażeniem własnego życia. Kochał ją z całego serca i nie mógł pogodzić się z jej stratą. Godnie pomścił jej śmierć, zabijając jej prześladowców.

Miał dobre i wrażliwe serce, przyjął do swego orszaku Sanderusa, handlarza relikwiami, który zginąłby za pewne w lesie pożarty przez wilki.

Zbyszko był niezwykle uparty i trudno go było nakłonić do posłuszeństwa. Miał bardzo silny charakter. Ciężko mu było dostosować się do zasad kodeksu rycerskiego. Z czasem jednak stał się im wierny i oddany. Był prawym, uczciwym i szczerym człowiekiem. Oddany bez reszty dobrej sprawie. Walczył za kraj, bronił honoru. Był optymistą i nie poddawał się w trudnych i ciężkich chwilach. Był bardzo wytrwały, nie załamywał się.

Zawsze dotrzymywał słowa. Potrafił zdobywać przychylność i przyjaźń ludzi. Przekonał do siebie nawet Juranda ze Spychowa, ojca Danuśki, który długo był mu niechętny.

Zbyszko był dobrym, troskliwym i opiekuńczym człowiekiem, z wielkim oddaniem opiekował się chorym stryjem. Był do niego bardzo przywiązany. Szanował go, choć nie zawsze był mu posłuszny.

Jest mężny i zahartowany w boju, zręczny i niezwykle silny. Nie boi się podejmować ryzyka.

Po śmierci Danusi i wypełnieniu ślubów przekonuje się, że kocha Jagienkę, żeni się z nią, mają razem dzieci. Jest oddanym i kochającym mężem, ale i ojcem czworga dzieci. Jednak przede wszystkim pozostaje wierny ojczyźnie i królowi. Wyrusza na wojnę z Krzyżakami i bierze udział w bitwie pod Grunwaldem. W oczach szlachty, Zbyszko jest wzorem prawdziwego rycerza, bo z nieokrzesanego, porywczego młokosa, staje się dzielnym, mężnym i walecznym rycerzem, wiernym królowi i gotowym oddać życie za ojczyznę.

Zbyszko jest postacią dynamiczną. Po wielu tragicznych wydarzeniach, jakie miały miejsce w jego życiu, dokonuje się w nim wielka i pozytywna przemiana. Chłopak dorasta i dojrzewa emocjonalnie. Staje się prawdziwym rozważnym mężczyzną, który potrafi podejmować właściwe i mądre decyzje. Jest oddany rodzinie i ojczyźnie.

Zbyszko z Bogdańca, z całą pewnością jest wzorem bohatera, ideałem średniowiecznego rycerza.

"Halloween" - wypracowanie po angielsku
Halloween. Few holidays tell us as much of the past as Halloween. Its origins date back thousands of years to the Druid festival of Samhain,...
Polska za Bolesława Krzywoustego - wypracowanie
Po śmierci Bolesława Śmiałego rządy w państwie objął jego młodszy brat, Władysław Herman, który wyrzekł się królewskiej korony. Władysław Herman...
Brunhilda – charakterystyka postaci „Stara baśń”, wypracowanie
Brunhilda jest jedną z postaci występujących w powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń”. Pochodzi z Niemiec z rodu grafów saskich....
Sprawdzian – twórczość Bolesława Prusa
Biografia Bolesław Prus (właściwe nazwisko Aleksander Głowacki) żył w latach 1847 – 1912. Pochodził z ubogiej szlachty (herbu Prus). Brał udział...
Gerda – charakterystyka postaci H. Ch. Andersena
Jedną z bohaterek występujących w baśni H. Ch. Andersena pod tytułem „Królowa Śniegu” była dziewczynka – Gerda. Była to kilkuletnia,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *