Wypracowanie – charakterystyka Stasia Tarkowskiego, W pustyni i w puszczy

Wypracowanie z języka polskiego (szkoła podstawowa) obejmuje charakterystykę Stasia Tarkowskiego, głównego bohatera powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”.

 

Głównym bohaterem jest nastoletni chłopiec, Staś, który urodził się i wychowywał w Port Saidzie. Jest synem Polaka, Władysława Tarkowskiego, który pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Pewnego dnia zostaje uprowadzony, wraz z małą Nel, przez Arabów i przeżywa wiele przygód. W trakcie wielkiej podróży Staś udowadnia, że jest wielkim i odważnym bohaterem. Ratuje siebie i swą przyjaciółkę z wielu opresji. Pomaga jej, wspiera ją. Ceni jej życie bardziej niż swoje. Jest wielkim optymistą, do końca wierzy w szczęśliwe dotarcie do domu, do ojców, swojego i małej Angielki.

 

Powieść Sienkiewicza w piękny sposób ukazuje afrykańską przyrodę, faunę i florę, a także wiele zjawisk występujących na Czarnym Lądzie: burze piaskowe, fatamorganę, pory roku. Ukazuje życie tubylców, ich tradycje i obyczaje, sposób, w jaki żyli. Nawiązuje również do wątków historycznych, takich jak: budowa kanału sueskiego, czy powstania mahdystów.

 

Wypracowanie zawiera 497 wyrazów / 3366 znaków.

Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest Staś Tarkowski.

Staś ma 14 lat. Urodził i wychował się w Port Saidzie. Wychowywał go ojciec – Polak. Pan Tarkowski pracował przy budowie Kanału Sueskiego. Wychował syna w duchu patriotyzmu. Przekazywał mu wiedzę o ojczyźnie. Chociaż chłopiec nie urodził się w Polsce, to czuł się Polakiem i kochał swój kraj. Był dumny z tego, że jest Polakiem.

Staś jest chłopcem wysokim i silnym. Ma blond włosy i niebieskie oczy.

Staś jest zdolnym uczniem, niezwykle inteligentnym i spostrzegawczym. Lubi poszerzać swoją wiedzę. Najchętniej uczy się języków obcych. Łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi, chętnie rozmawia ze współpracownikami ojca. Potrafi również porozumieć się z innymi mieszkańcami Sudanu.

Jest chłopcem niezwykle odpowiedzialnym, z troską i czułością opiekował się swą młodszą przyjaciółką, Nel. W Omdurmanie głodował, aby Nel miała, co jeść. Poświęcał się dla niej. W czasie jej choroby bardzo troskliwie i z oddaniem się nią opiekował.

Wielokrotnie udowodnił, że jest odważny i dzielny. Z narażeniem życia uwolnił siebie i towarzyszkę z niewoli Arabów. Potrafił podjąć wiele trudnych dla niego samego decyzji, zabił lwa. Na audiencji u Mahdiego pokazał swa patriotyczną i chrześcijańską postawę, nie wyparł się wiary. Zachował się z wielką godnością.

Staś to bardzo sympatyczny i życzliwy chłopiec, miał wielu przyjaciół. Był też wiernym przyjacielem. To bardzo zaradny i samodzielny młodzieniec. Wielokrotnie udowodnił, że jest odpowiedzialny i rozważny. Z pełną determinacją dąży do osiągania zamierzonych celów.

Jest niezwykle mądrym chłopcem, doskonale orientował się w terenie, świetnie radził sobie na pustyni i w buszu. Znał niezwykle dobrze afrykańską faunę i florę.

Niezwykła ciekawość powodowała u niego, że chętnie poznawał zwyczaje i kulturę tubylców.

Fascynowały go podróże i poznawanie Czarnego Lądu.

Staś był trochę zarozumiały, lubił przechwalać się przed Nel swoją wiedzą i umiejętnościami. Próbował okazywać jej swoją wyższość, bo był od niej starszy.

Był bardzo pomysłowy, wysyłał latawce z prośbą o pomoc.

Cechował go wielki optymizm, bo do końca wierzył w szczęśliwy powrót do domu. Pragnął być bohaterem i z pewnością mu się to udało. Poprzez swoje czyny i postępowanie okazał się wielkim bohaterem. Potrafił przewidzieć wiele sytuacji, dzięki czemu wielokrotnie udało mu się wyjść z opresji.

Był bardzo opanowany, nie wpadł w panikę na wieść o porwaniu. Był niezmiernie wrażliwy i delikatny w stosunku do Nel, gdy przekazał jej tę informację. Pocieszał ją. Był wspaniałym przyjacielem i opiekunem.

Staś to chłopiec bezinteresowny, z oddaniem pomagał przyjaciółce, pomagał Wa – himom nie oczekując w zamian zapłaty.

Jest człowiekiem tolerancyjnym, nie wywyższa się wśród tubylców swym kolorem skóry. Odnosi się z szacunkiem wszystkich ludzi. Chętnie im pomaga i uczy się ich tradycji.

Pomimo tego, iż sam jest jeszcze dzieckiem potrafił podejmować mądre i właściwe decyzje.

Staś to dobry i mądry chłopiec. Pomocny, uczynny i niezwykle zaradny. Potrafił poradzić sobie w każdej sytuacji, nie załamywał się. Dla małej Nel gotów był poświęcić życie.

Jest prawdziwym, godnym naśladowania bohaterem. Jest dojrzały, odpowiedzialny i zaradny.

I chociaż ma dopiero 14 lat, to niejeden dorosły mógłby się na nim wzorować.

Staś Tarkowski jest wspaniałym młodym człowiekiem, godnym naśladowania.

„Proces” Franz Kafka- władza a jednostka- wypracowanie
„Proces” Franz Kafka- władza a jednostka Franz Kafka autor „Procesu” był z wykształcenia doktorem prawa jego zainteresowania obejmowały natomiast...
„Romantyczność” Adam Mickiewicz interpretacja wiersza
Adam Mickiewicz „Romantyczność” Na wstępie należy zaznaczyć, że utwór „Romantyczność” Adama Mickiewicza stanowi manifest programu literatury...
„Demeter i Kora” – streszczenie mitu
Demeter była boginią urodzaju i córką Zeusa, boga wszystkich bogów. Odpowiadała za zbiory i plony lub ich brak. Miała młodą i piękną córkę o...
Charakterystyka Liesel Sonnenbruch, „Niemcy”, wypracowanie
Jedną z bohaterek występujących w dramacie „Niemcy” autorstwa L. Kruczkowskiego była Liesel Sonnenbruch. Była ona wdową po najstarszym synu państwa...
„W warszawie” interpretacja wiersza Czesława Miłosza, wypracowanie
„W warszawie” interpretacja wiersza Czesława Miłosza Wiersz zatytułowany „W warszawie” napisany przez Czesława Miłosza należy do tomiku „Ocalenie”....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *