Wypracowanie – charakterystyka Rogasia z Doliny Roztoki, M. Kownacka

Wypracowanie z jeżyka polskiego jest charakterystyką głównego bohatera książki M. Kownackiej, Rogasia z Doliny Roztoki. W pracy zawarty jest opis wyglądu zewnętrznego  bohatera, poparty cytatami z książki, oraz cech charakterystycznych dla jego zachowań. Rogaś to bardzo fajny i zabawny koziołek, wciąż chce się bawił i figlować. Tryska energią i jest bardzo sympatyczny. Dzieci gajowego Kluski bardzo go kochają i dobrze się nim opiekują. Spędzają z nim każdą wolną chwilę. Rogaś trafił do rodziny Klusków po śmierci swojej matki, którą zabił dziki Ryś. Jednak wiekiem, stawał się coraz większy i silniejszy, a jego zabawy i figle zaczynały ciążyć opiekunom. Zaczął wyrządzać szkody w domu i gospodarstwie, dopuścił się również ataku na Babkę Kluszczynę i wepchnął ją do potoku. Wtedy zapadła decyzja, że Rogaś musi wrócić do lasu.

 

Wypracowanie zawiera 476 wyrazów.

Rogaś jest tytułowym bohaterem książki Marii Kownackiej pt.: „Rogaś z Doliny Roztoki.

Rogaś przyszedł na świat w gąszczach stoku góry Radziejowej, w Dolinie Roztoki. „Był małym, upstrzonym jasnymi plamkami koziołkiem na patykowatych nóżkach. Miał czarne, wilgotne, jakby lakierowane, chrapki i wypukłe, podłużne, ciemne oczy, otoczone firaneczką rzęs.”

Był synem płowej, szybkonogiej sarny”. Matka troskliwie się nim zajmowała i chroniła od wszelkich niebezpieczeństw. Wiedziała, że w chwili grozy całe niebezpieczeństwo trzeba ściągnąć na siebie, jak najdalej od malca.

Mały koziołek we wszystkim naśladował swoją mamę, nie odstępował jej na krok, a gdy nadchodziło niebezpieczeństwo, wiedział, że należy skryć się w zaroślach.

Pewnego dnia zdarzyło się nieszczęście, matka koziołka została zaatakowała przez rysia i przez niego zabita. Zziębniętego, zgłodniałego, wyzutego z ostatka sił znalazł pewien drwal, który postanowił zabrać go do domu. Jednak gospodyni przegoniła chłopa i koziołek trafił pod opiekę gajowego Kluski.

Dzieci gajowego otoczyły zwierzę troskliwą i czułą opieką, bawiły się z nim i spędzały z nim każdą wolną chwilę.

Koziołek bardzo szybko nabrał sił i zaczął szybko rosnąć. Nabrał zdrowego wyglądu, jego sierść stała się lśniąca i nabrała kasztanowatorudej barwy z zanikającymi cętkami. Zimą zaś jego sierść stawała się srebrzystoszara i puszysta. Gdy u sarniątka zaczynają wychodzić rogi, dziewczynki nazywają go Rogasiem.

Rogaś był bardzo niesfornym i psotnym koziołkiem, ciągle figlował i rozrabiał. Szybko przywiązał się do opiekunów, których dobroć i pobłażliwość chętnie wykorzystywał. Był ulubieńcem całej rodziny. Był radosny, skoczny i wciąż rozbrykany. Jego figle nie miały końca.

Jednak z wiekiem stawał się coraz większy i silniejszy, a jego wybryk stawały się coraz niebezpieczniejsze i uciążliwe dla gospodarzy. Miarka przeprała się w dniu, w którym Rogaś zaatakował starą Kluszczankę i wepchnął ją do potoku. „Babka Kluszczanka leżała na głazie w poszarpanym żałośnie i zamoczonym wodą strumienia przyodziewku”.

Wtedy gajowy podjął decyzję o odprowadzeniu Rogasia do lasu, gdzie jego miejsce. Bo chociaż mieszkał wśród ludzi, to wciąż drzemały w nim instynkty dzikiego zwierzęcia. To właśnie dzięki nim udało mu się wyczuć wilki i uratować gospodarzy.

Rogaś wielokrotnie wracał do zagrody, w której dorastał i spędził dzieciństwo. Jednak w warunkach naturalnych radził sobie całkiem nieźle.

Po długim czasie, gdy Rogaś przestał się pojawiać w okolicy, w lesie spotkały go Józia i Rózia. Nie poznały go. Rogaś był smukły, krzepki i rozrośnięty. Miał rozkrzewione trógałęźne poroże. Zmężniał, okrzepł i wypiękniał. Dziewczynki rozpoznały go tylko dzięki białej plamie na prawym boku, której się dorobił w dzieciństwie, gdy został oblany wrzątkiem.

Rogaś pomógł dziewczynkom znaleźć drogę do domu, bo zgubiły się w lesie.

Rogaś to bohater zwierzęcy, który pokazuje, że nawet wychowując się wśród ludzi nie wyzbędzie się instynktów, którymi kieruje się w życiu. Swoim opiekunom przyniósł wiele radości, ale i trosk. Był zabawnym i pogodnym koziołkiem. Nie zapomniał o rodzinnej zagrodzie, często bywał w okolicy. Jednak życie wśród ludzi nie było dla niego.

Rogaś wyrósł na wspaniałego i dorodnego jelenia. Pokochał swój nowy dom i tam już pozostał.

Jan Kochanowski „Na lipę” „Na zdrowie”, analiza fraszek
Jan Kochanowski „Na lipę”, „Na zdrowie” analiza fraszek Fraszka  jako gatunek literacki wywodzi swą nazwę od włoskiego słowa „frasca”...
Tomasz Judym - bohater „Ludzi bezdomnych” Żeromskiego
Tomasz Judym to główny bohater utworu Stefana Żeromskiego pt. „Ludzie bezdomni”. Gdy go poznajemy jest dwudziestokilkuletnim mężczyzną. Jest...
Renesans – geneza nazwy, ramy czasowe
Renesans – geneza nazwy, ramy czasowe. Ramy czasowe nurtu datuje się  rożnie w państwach Europy, ponieważ kolebką renesansu były Włochy można...
„Warkoczyk” interpretacja wiersza, Tadeusz Różewicz
„Warkoczyk” interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza „Warkoczyk” to tytuł jednego z wierszy autorstwa Tadeusza Różewicza. Poeta napisał ten utwór...
Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie” „O doktorze Hiszpanie” analiza fraszek
Jan Kochanowski „Na dom w Czarnolesie”, „O doktorze Hiszpanie” analiza fraszek Fraszka  jako gatunek literacki wywodzi swą nazwę od włoskiego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *