Wypracowanie – charakterystyka porównawcza Ani i Diany, „Ania z Zielonego wzgórza”

Ania Shirley i Diana Barry były bohaterkami książki L. M. Montgomery pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ania była sierotą adoptowaną przez Mateusza i Marylę Cuthbertów, natomiast Diana pochodziła z zamożnej, szczęśliwej i licznej rodziny. Ania nie należała do najładniejszych dziewczynek, była chuda i niezgrabna. Miała rude włosy i piegowatą twarz. Natomiast Diana była śliczną dziewczyną o czarnych gęstych włosach i ślicznych równie czarnych oczach. Swoją urodą przykuwała uwagę chłopców. Obie dziewczynki uczęszczały do tej samej klasy, w szkole w Avonlea. Bohaterki bardzo szybko znalazły nić porozumienia i równie szybko stały się najlepszymi przyjaciółkami. Obie bohaterki różniły się od siebie nie tylko wyglądem. Ania była żywą i energiczną osobą, bardzo ambitną i dążącą do wyznaczonych celów. Była zdolną i pilną uczennicą. Natomiast Diana była spokojna, zdyscyplinowana i dobrze wychowana, i chociaż nie miała wielkich kłopotów w nauce, nie miała równie ambitnych planów na przyszłość co jej koleżanka. Ania marzyła o dobrym wykształceniu i dobrej pracy. Natomiast Diana pragnęła szczęśliwego i spokojnego życia w Avonlea, takiego, które wiedli jej rodzice. Chciała być jedynie dobrą żoną i matką oraz doskonalą i nienaganną gospodynią. Wypracowanie zawiera 562 wyrazy / 3881 znaków.

Ania Shirley i Diana Barry były bohaterkami książki L. M. Montgomery pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza”. Ania była sierotą adoptowaną przez Mateusza i Marylę Cuthbertów, natomiast Diana pochodziła z zamożnej, szczęśliwej i licznej rodziny.

Ania nie należała do najładniejszych dziewczynek, była chuda i niezgrabna. Miała rude włosy i piegowatą twarz. Natomiast Diana była śliczną dziewczyną o czarnych gęstych włosach i ślicznych równie czarnych oczach. Swoją urodą przykuwała uwagę chłopców.

Obie dziewczynki uczęszczały do tej samej klasy, w szkole w Avonlea. Bohaterki bardzo szybko znalazły nić porozumienia i równie szybko stały się najlepszymi przyjaciółkami. Łączyły je wspólne sekrety i zamiłowanie do literatury i poezji. Obie były wrażliwe na piękno przyrody. Wspólnie wymyślały niezwykłe nazwy dla okolicznych miejsc, które je fascynowały.

Ania była żywą i energiczną osobą, bardzo ambitną i dążącą do wyznaczonych celów. Była zdolną i pilną uczennicą. Miała również wybuchowy charakter, była impulsywna, często się złościła i okazywała emocje,  reagowała nieadekwatnie do sytuacji. Bardzo poważnie traktowała wszelkie żarty ze strony Gilberta i innych chłopców. Uważała ich za swoich wrogów i nie chciała się z nimi przyjaźnić. Natomiast Diana była spokojna, zdyscyplinowana i dobrze wychowana, i chociaż nie miała wielkich kłopotów w nauce, nie miała równie ambitnych planów na przyszłość co jej koleżanka. Ania marzyła o dobrym wykształceniu i dobrej pracy. Natomiast Diana pragnęła szczęśliwego i spokojnego życia w Avonlea, takiego, które wiedli jej rodzice. Chciała być jedynie dobrą żoną i matką oraz doskonałą i nienaganną gospodynią. Diana również chętnie odwzajemniała uśmiechy i życzliwość ze strony chłopców. W przeciwieństwie do Ani lubiła ich i nie uważała za wrogów, od których należy stronić, i z którymi należy walczyć. To jednak nigdy nie poróżniło dziewczynek.

Ania była dziewczynką o wybujałej wyobraźni, wymyślała różne ciekawe historie i opowieści miłośne, była wielką romantyczką, często bujającą w chmurach, tak określała ją jej opiekunka Maryla. Natomiast Diana była dziewczyną twardo stąpającą po ziemi, aczkolwiek dawała się ponieść wyobraźni Ani i często towarzyszyła jej w tych „podróżach z wyobraźnią”.

Ania wychowując się w sierocińcu nabyła wiele umiejętności, które wielokrotnie umiała wykorzystać, potrafiła opiekować się dziećmi, leczyła je w chorobie, była troskliwa i bardzo opiekuńcza. Diana, chociaż miała młodszą siostrę i liczne kuzynostwo nie nabyła tylu umiejętności. Właśnie między innymi dlatego przybiegła do Ani po pomoc, gdy jej młodsza siostra zachorowała na krup. Ania, dzięki zdobytej wiedzy umiała zaopiekować się chorą i nawet uratowała jej życie, za co matka Diany była jej niezwykle wdzięczna. Ania była osóbką zdolną do heroicznych czynów. Nie bała się ryzykować i podejmować wyzwań. Diana nie miała w sobie tyle odwagi i determinacji. Wolała wieść stateczne i spokojne życie. Jednak i ona nigdy nie odmawiała nikomu swojej pomocy. Diana była dobrą i życzliwą dziewczynką, kochaną i kochającą córką.

W podejmowaniu decyzji Ania zwykle była bardzo uparta i nieustępliwa. Zawsze potrafiła ponieść konsekwencje swoich działań. Natomiast Diana zwykle była uległa i podporządkowana. Była raczej bojaźliwą osobą i niechętną do podejmowania jakiegokolwiek ryzyka.

Obie bohaterki były dobrymi dziewczętami, skorymi do pomocy i wrażliwymi na cudzą krzywdę. Obie kochały swoje rodziny i były do nich bardzo przywiązane. Obie szanowały starszych i odnosiły się do nich z szacunkiem. Dziewczynki kochały się jak siostry i każdą chwilę chętnie spędzały w swoim towarzystwie. Nic i nikt nie był w stanie zerwać tej niezwykłej i głębokiej przyjaźni. Dziewczynki zawsze wspierały się w trudnych chwilach i obie walczyły z przeciwnościami losu. Postawy obu postaci są godne naśladowania a ich przyjaźń godna podziwu i naśladowania.

„Wysokie drzewa” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Wysokie drzewa” interpretacja wiersza Leopolda Staffa Leopold Staff to jeden z najwybitniejszych poetów – klasyków dwudziestego wieku, urodził...
Wypracowanie: Organicyzm i nierówność społeczna w Pozytywizmie
Pozytywizm – zagadnienia organicyzmu i nierówności społecznej Pozytywizm jako epoka charakteryzował się dominacją naturalizmu i realizmu, literatura...
„Zbrodnia i kara” Dostojewski – dlaczego Raskolnikow zabił człowieka?
Rodion Raskolnikow to były student prawa na uniwersytecie petersburskim. Ma 23 lata. Przestał chodzić na zajęcia z powodu problemów finansowych...
Charakterystyka Adama Cisowskiego
Adam Cisowski – charakterystyka – Szatan z siódmej klasy Adam Cisowski jest głównym bohaterem powieści Kornela Makuszyńskiego,...
Knox Overstreet – charakterystyka postaci, „Stowarzyszenie umarłych poetów”, wypracowanie
Knox Overstreet był  jednym z głównych bohaterów powieści N. H. Kleinbauma pod tytułem „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Był jednym z najlepszych...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *