Wypracowanie – charakterystyka Pawła Obareckiego, Siłaczka

Charakterystyka Pawła Obareckiego, głównego bohatera „Siłaczki”, S. Żeromskiego.

 

Głównym tematem „Siłaczki” jest wierność ideałom i obowiązkom oraz wynikające z niej różne postawy ludzkie wobec trudności życia. Pawel Obarecki jest przykładem człowieka, który ponosi życiową i moralną klęskę, bowiem wypiera się życiowych ideałów, rezygnuje z wartości, jakimi kierował się w życiu. Popada w marazm i tryb szarej egzystencji. Nawet śmierć dawnej miłości, kobiety, która poświęciła się idei pomagania innym i nigdy nie wyrzekła się swoich wartości, nie jest w stanie zmienić jego postępowania. Paweł nie jest zdolny do zmian, nie może i najwidoczniej nie chce, bo odpowiada mu obecne życie bez wyzwań i jakichkolwiek działań. Doktor Obarecki jest postacią negatywną.

 

Wypracowanie zawiera 379 wyrazów / 2653 znaki.

Głównym bohaterem „Siłaczki”, Żeromskiego jest Paweł Obarecki.

Ukończył studia medyczne w Warszawie. Był młodym, energicznym mężczyzną. Był wesoły i towarzyski. Dużo się uczył, był rzetelny i pracowity. Był zafascynowany ideą pomagania innym, sam chciał tak postępować.

Po studiach osiadł w Obrzydłówku, niewielkim miasteczku, gdzie pragnął realizować swoje pozytywistyczne idee pracy u podstaw. Pragnął pomagać najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym. Propagował wśród mieszkańców naukę higieny osobistej, pragnął nauczyć ich zdrowego trybu życia. Jednak sposób, w jaki to robił nie wzbudzał zainteresowania ani zaufania mieszkańców. Ludność mu nie ufała, ludzie odnosili się do niego z pogardą, nie okazywali mu szacunku, traktowali go jak obcego, który próbuje na siłę zmieniać ich przyzwyczajenia i sposób życia.

Paweł nie rozumiał ich zachowania i postępowania, widział panującą niesprawiedliwość i wyzysk mieszkańców. Wdał się również w konflikt z aptekarzem, który wykorzystywał biednych ludzi.

Doktor Obarecki nie potrafił dotrzeć do ludzi. Z biegiem czasu zaczął oddalać się od swoich idei na rzecz wygodnego i stabilnego życia. Świadomy braku rezultatów ze swojej pracy stracił ochotę do życia. Powoli asymilował się ze społeczeństwem Obrzydłówka, dla którego ważna była pogoń za pieniądzem i troska o sprawy przyziemne, a nie szczytne i szlachetne ideały. Nawet zażegnał konflikt z aptekarzem, z którym do niedawna zawzięcie walczył.

Stał się człowiekiem smutnym i przygnębionym, pozbawionym zapału do pracy. Zaniedbywał obowiązki lekarza. Doktor Paweł okazał się człowiekiem słabego charakteru, skłonnym do kompromisów. Zabrakło mu woli do walki o swoje marzenia i idee. Z czasem wyrzekł się ich całkowicie na rzecz wygodnego życia. Uległ dominacji ludzi nieuczciwych.

Paweł stał się człowiekiem pustym wewnętrznie, stracił do siebie szacunek. Stał się nieszczęśliwym człowiekiem.

Gdy w chorej nauczycielce rozpoznał swoją dawną młodzieńczą miłość, wydawało się, że nastąpił przełom w jego myśleniu, bowiem zdał sobie sprawę, z tego jak nudne życie prowadził i jak zatracił się w nudnej stabilizacji. Uświadomił sobie, że tak naprawdę jest przegranym, bo nie był w stanie zrealizować swoich młodzieńczych marzeń.

Doktor Obarecki poniósł klęskę moralną, bowiem nie był w stanie wyzwolić się z marazmu, bierności i szarej egzystencji. Dla określonych korzyści wyrzekł się swoich ideałów.

Paweł Obarecki jest z pewnością postacią negatywną. Nie umiał z uporem dążyć do swoich marzeń i kierować się w życiu swą szczytną ideą. Był człowiekiem słabym, bo wyrzekł się siebie na rzecz wygodnej stabilizacji. Zaprzepaścił wielką szansę, jaką dostał od losu.

Cechy eposu na podstawie Iliady, wypracowanie
Cechy eposu na podstawie Iliady Epos stanowi gatunek epiki, który dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić,...
Polska za panowania Kazimierza Jagiellończyka – wypracowanie z historii
W 1444 roku doszło do krwawej bitwy pod Warną, która zakończyła się sromotną klęską wojsk węgierskich, a sam król Władysław poległ na polu bitwy....
„Giaur” G. Byrona, Tematyka i cechy romantyczne utworu, wypracowanie
„Giaur” G. Byrona tematyka i cechy romantyczne utworu G. Byron jest autorem opowieści „Giaur”.  Tytuł oznacza „imię” głównego bohatera, tak naprawdę...
„Lipiec” interpretacja wiersza Juliana Przybosia, wypracowanie
„Lipiec” interpretacja wiersza Juliana Przybosia Wiersz zatytułowany „ Lipiec ” Juliana Przybosia nawiązuje do radosnego okresu jakim jest koniec...
Wypracowanie – Charakterystyka Hanki Boryny, „Chłopi” Reymonta
Jedną z głównych bohaterek „Chłopów” Reymonta jest Hanka Boryna, synowa Macieja i żona Antka Boryny. Była matką kilkorga dzieci i dobrą, pracowitą...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *