Głównym bohaterem „Siłaczki”, Żeromskiego jest Paweł Obarecki.
Ukończył studia medyczne w Warszawie. Był młodym, energicznym mężczyzną. Był wesoły i towarzyski. Dużo się uczył, był rzetelny i pracowity. Był zafascynowany ideą pomagania innym, sam chciał tak postępować.
Po studiach osiadł w Obrzydłówku, niewielkim miasteczku, gdzie pragnął realizować swoje pozytywistyczne idee pracy u podstaw. Pragnął pomagać najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym. Propagował wśród mieszkańców naukę higieny osobistej, pragnął nauczyć ich zdrowego trybu życia. Jednak sposób, w jaki to robił nie wzbudzał zainteresowania ani zaufania mieszkańców. Ludność mu nie ufała, ludzie odnosili się do niego z pogardą, nie okazywali mu szacunku, traktowali go jak obcego, który próbuje na siłę zmieniać ich przyzwyczajenia i sposób życia.
Paweł nie rozumiał ich zachowania i postępowania, widział panującą niesprawiedliwość i wyzysk mieszkańców. Wdał się również w konflikt z aptekarzem, który wykorzystywał biednych ludzi.
Doktor Obarecki nie potrafił dotrzeć do ludzi. Z biegiem czasu zaczął oddalać się od swoich idei na rzecz wygodnego i stabilnego życia. Świadomy braku rezultatów ze swojej pracy stracił ochotę do życia. Powoli asymilował się ze społeczeństwem Obrzydłówka, dla którego ważna była pogoń za pieniądzem i troska o sprawy przyziemne, a nie szczytne i szlachetne ideały. Nawet zażegnał konflikt z aptekarzem, z którym do niedawna zawzięcie walczył.
Stał się człowiekiem smutnym i przygnębionym, pozbawionym zapału do pracy. Zaniedbywał obowiązki lekarza. Doktor Paweł okazał się człowiekiem słabego charakteru, skłonnym do kompromisów. Zabrakło mu woli do walki o swoje marzenia i idee. Z czasem wyrzekł się ich całkowicie na rzecz wygodnego życia. Uległ dominacji ludzi nieuczciwych.
Paweł stał się człowiekiem pustym wewnętrznie, stracił do siebie szacunek. Stał się nieszczęśliwym człowiekiem.
Gdy w chorej nauczycielce rozpoznał swoją dawną młodzieńczą miłość, wydawało się, że nastąpił przełom w jego myśleniu, bowiem zdał sobie sprawę, z tego jak nudne życie prowadził i jak zatracił się w nudnej stabilizacji. Uświadomił sobie, że tak naprawdę jest przegranym, bo nie był w stanie zrealizować swoich młodzieńczych marzeń.
Doktor Obarecki poniósł klęskę moralną, bowiem nie był w stanie wyzwolić się z marazmu, bierności i szarej egzystencji. Dla określonych korzyści wyrzekł się swoich ideałów.
Paweł Obarecki jest z pewnością postacią negatywną. Nie umiał z uporem dążyć do swoich marzeń i kierować się w życiu swą szczytną ideą. Był człowiekiem słabym, bo wyrzekł się siebie na rzecz wygodnej stabilizacji. Zaprzepaścił wielką szansę, jaką dostał od losu.