Wypracowanie – charakterystyka Pawła Obareckiego, Siłaczka

Charakterystyka Pawła Obareckiego, głównego bohatera „Siłaczki”, S. Żeromskiego.

 

Głównym tematem „Siłaczki” jest wierność ideałom i obowiązkom oraz wynikające z niej różne postawy ludzkie wobec trudności życia. Pawel Obarecki jest przykładem człowieka, który ponosi życiową i moralną klęskę, bowiem wypiera się życiowych ideałów, rezygnuje z wartości, jakimi kierował się w życiu. Popada w marazm i tryb szarej egzystencji. Nawet śmierć dawnej miłości, kobiety, która poświęciła się idei pomagania innym i nigdy nie wyrzekła się swoich wartości, nie jest w stanie zmienić jego postępowania. Paweł nie jest zdolny do zmian, nie może i najwidoczniej nie chce, bo odpowiada mu obecne życie bez wyzwań i jakichkolwiek działań. Doktor Obarecki jest postacią negatywną.

 

Wypracowanie zawiera 379 wyrazów / 2653 znaki.

Głównym bohaterem „Siłaczki”, Żeromskiego jest Paweł Obarecki.

Ukończył studia medyczne w Warszawie. Był młodym, energicznym mężczyzną. Był wesoły i towarzyski. Dużo się uczył, był rzetelny i pracowity. Był zafascynowany ideą pomagania innym, sam chciał tak postępować.

Po studiach osiadł w Obrzydłówku, niewielkim miasteczku, gdzie pragnął realizować swoje pozytywistyczne idee pracy u podstaw. Pragnął pomagać najbiedniejszym i najbardziej potrzebującym. Propagował wśród mieszkańców naukę higieny osobistej, pragnął nauczyć ich zdrowego trybu życia. Jednak sposób, w jaki to robił nie wzbudzał zainteresowania ani zaufania mieszkańców. Ludność mu nie ufała, ludzie odnosili się do niego z pogardą, nie okazywali mu szacunku, traktowali go jak obcego, który próbuje na siłę zmieniać ich przyzwyczajenia i sposób życia.

Paweł nie rozumiał ich zachowania i postępowania, widział panującą niesprawiedliwość i wyzysk mieszkańców. Wdał się również w konflikt z aptekarzem, który wykorzystywał biednych ludzi.

Doktor Obarecki nie potrafił dotrzeć do ludzi. Z biegiem czasu zaczął oddalać się od swoich idei na rzecz wygodnego i stabilnego życia. Świadomy braku rezultatów ze swojej pracy stracił ochotę do życia. Powoli asymilował się ze społeczeństwem Obrzydłówka, dla którego ważna była pogoń za pieniądzem i troska o sprawy przyziemne, a nie szczytne i szlachetne ideały. Nawet zażegnał konflikt z aptekarzem, z którym do niedawna zawzięcie walczył.

Stał się człowiekiem smutnym i przygnębionym, pozbawionym zapału do pracy. Zaniedbywał obowiązki lekarza. Doktor Paweł okazał się człowiekiem słabego charakteru, skłonnym do kompromisów. Zabrakło mu woli do walki o swoje marzenia i idee. Z czasem wyrzekł się ich całkowicie na rzecz wygodnego życia. Uległ dominacji ludzi nieuczciwych.

Paweł stał się człowiekiem pustym wewnętrznie, stracił do siebie szacunek. Stał się nieszczęśliwym człowiekiem.

Gdy w chorej nauczycielce rozpoznał swoją dawną młodzieńczą miłość, wydawało się, że nastąpił przełom w jego myśleniu, bowiem zdał sobie sprawę, z tego jak nudne życie prowadził i jak zatracił się w nudnej stabilizacji. Uświadomił sobie, że tak naprawdę jest przegranym, bo nie był w stanie zrealizować swoich młodzieńczych marzeń.

Doktor Obarecki poniósł klęskę moralną, bowiem nie był w stanie wyzwolić się z marazmu, bierności i szarej egzystencji. Dla określonych korzyści wyrzekł się swoich ideałów.

Paweł Obarecki jest z pewnością postacią negatywną. Nie umiał z uporem dążyć do swoich marzeń i kierować się w życiu swą szczytną ideą. Był człowiekiem słabym, bo wyrzekł się siebie na rzecz wygodnej stabilizacji. Zaprzepaścił wielką szansę, jaką dostał od losu.

"Lektury" - Czesław Miłosz- interpretacja i analiza wiersza.
                W wierszu Czesława Miłosza pt. „Lektury” autor odnosi się do tematyki biblijnej, jako do podstaw naszej kultury i zwyczajów....
Oświecenie najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian
Oświecenie  najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian Każda epoka literacka charakteryzowana zostaje poprzez związane...
Obraz rodziny Borynów w Chłopach
Władysław Reymont w „ Chłopach” prezentuje obraz rodziny Borynów, której to losy są głównym tematem powieści. Rodzina Borynów zamieszkuje zwyczajny...
„W Weronie” oraz „Dobranoc” – interpretacje utworów Norwida i Mickiewicza
„W Weronie” Norwid Sam tytuł sugeruje związek z najsłynniejszym dramatem Szekspira. Występują imiona głównych bohaterów. Wiersz zbudowany jest...
Charakterystyka szlachty „Pan Tadeusz”, wypracowanie
Obraz szlachty w „Panu Tadeuszu” Analizując dzieło Adama Mickiewicza pod tytułem „Pan Tadeusz” nie można pominąć obrazu szlachty. Należy powiedzieć,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *