Wypracowanie – Charakterystyka Marysi – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Wypracowanie z języka polskiego jest charakterystyką sierotki Marysi, głównej bohaterki książki napisanej przez Marię Konopnicką, zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dziewczynka była córką Kukuliny, która była dobrą kobietą, chętnie wszystkim pomagała. Gdy matka zmarła, Marysia musiała radzić sobie sama w życiu. Najmowała się do pracy u innych gospodyń w zamian za dach nad głową i kawałek chleba. Była skromną i uczciwą dziewczynką. Szanowała ludzi i zwierzęta. Kochała przyrodę, która dawała jej ukojenie w trudnych chwilach.

 

Autorka ukazuje również miłość i szacunek do ziemi i pracy. Pokazuje poprzez postać gospodarza Skrobka, że praca na roli może dawać szczęście i dobrobyt. Gdy tylko Skrobek uwierzył w swoje siły i możliwości zaraz zaczęło mu się lepiej wieść. Zaczął doceniać swoją ciężką pracę i bardzo cieszył się na jej efekty.

 

Wypracowanie zawiera  426 wyrazów  /  2898 znaków.

Marysia jest jedną z głównych bohaterów książki Marii Konopnickiej zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jest to mała kilkuletnia dziewczynka, którą wychowywała Kukulina, kobieta o dobrym w i wrażliwym sercu. Po śmierci matki, osieroconą Marysię wyrzucono z chaty i biedna dziewczynka musiała iść na służbę do jednej z gospodyń, by mieć kąt do spania i chleb do jedzenia.

Marysia miała jasne włosy i niebieskie oczy. Miała bladą, ale ładną twarz. Była niezwykle szczupłą dziewczynką o chudych rączkach. Ubrana chodziła biednie, ale zawsze czysto. Zawsze miała zaplecione warkoczyki i umytą buzię.

Marysia była cichą i spokojną dziewczynką. Nie bawiła się z dziećmi, nie biegała, nie skakała. Nigdy się nie śmiała i nie krzyczała.

Jej ulubionym zajęciem był śpiew, który bardzo kochała. Znała mnóstwo piosenek, które chętnie i często wyśpiewywała. Poprzez muzykę potrafiła rozmawiać z ptakami. Muzyka i śpiew były jej jedyną miłością.

Marysia stroniła od dzieci i ludzi. Nie czuła się kochana i lubiana. Po śmierci matki nikt nie powiedział jej miłego słowa, a ni nie pochwalił za jej cieką pracę.

Jej jedynym towarzyszem był piesek imieniem Gasio, który towarzyszył jej przy wypasaniu gąsek.

Marysia solidnie i dokładnie wykonywała każdą pracę, jaką jej zlecono. Po za wypasaniem gąsek, Marysia opiekowała się dziećmi gospodyni i sprzątała chatę.

Była uczynna, pomocna i skra do poświęceń. Nigdy nie oczekiwała niczego w zamian. Do nikogo nie miała pretensji ani żalu.

Gdy Marysia straciła swoje gąski, które zostały uduszone przez lisa, została wyrzucona z domu przez gospodynię. Zapłakana dziewczynka za namową krasnoludka Podziomka udała się do królowej Tatry z prośbą o pomoc. Droga, jaką przebyła była trudna, męcząca i niebezpieczna. Jednak za sprawą przyrody i pomocy zwierząt dotarła na miejsce bezpiecznie. I chociaż mogła poprosić Królową o cokolwiek tylko sobie zamarzy, to poprosiła tylko o swoje siedem gąsek, które straciła przez lisa.

Była bardzo skromną dziewczynką, co niezwykle wzruszyło królową. Wykazała się niezwykłą odwagą i determinacją udając się w tak trudną podróż.

Gdy trafiła do domu Skrobka nie szczędziła sił, by doprowadzić dom do stanu świetności. Sprzątała, gotowała, prała. Zajęła się także synami Skrobka. Okazała im wielką i bezinteresowną pomoc. Była bardzo pracowita i odpowiedzialna. Lubiła pracować i pomagać innym.

Swoją pracowitością i dobrym sercem wniosła do domu Skrobka radość, szczęście i dostatek.

Marysia z całą pewnością  jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Jest dobra, miła, uczynna i serdeczna. Nigdy nikomu nie zrobiła krzywdy ani przykrości. Szanowała ludzi i zwierzęta. Była odpowiedzialna, zawsze starannie wykonywała swoją pracę.

Jest niezwykle sympatyczną małą osóbką. Swym zachowaniem i postępowaniem zyskała sympatię krasnoludków, rodziny Skrobka, a także samej królowej Tatry. Również w czytelnikach wywiera pozytywne emocje.

„Cierpienia młodego Wertera” Goethe – Czy miłość determinuje życie człowieka?
Miłość jest to najgłębsze i chyba najważniejsze uczucie jakie spotyka człowieka. Potrafi dać szczęście i spełnienie, choć niejednokrotnie sprawia...
Teofil Różyc – charakterystyka bohatera, E. Orzeszkowa „Nad Niemnem”
Jednym z bohaterów powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej był Teofil Różyc. Był krewnym państwa Kirłów i bywał na ich dworku. Jednak większość...
„Serce roście” analiza pieśni Jana Kochanowskiego
„Serce roście” analiza pieśni Jana Kochanowskiego „Serce roście” to tytuł pieśni autorstwa Jana Kochanowskiego. Podmiot liryczny w utworze ujawnia...
„Zbrodnia i kara” – genez, czas i miejsce akcji
„Zbrodnia i kara” – genez, czas i miejsce akcji Geneza powstania utworu Fiodora Dostojewskiego pod tytułem „Zbrodnia i kara” jest złożona. Zamysł...
Wypracowanie - Dziady Adama Mickiewicza
Problematyka III cz. „Dziadów” Adama Mickiewicza Aby  móc podjąć tematykę III części „Dziadów” należy przybliżyć motywy oraz czas jej powstania....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *