Wypracowanie – Charakterystyka Marysi – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

Wypracowanie z języka polskiego jest charakterystyką sierotki Marysi, głównej bohaterki książki napisanej przez Marię Konopnicką, zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Dziewczynka była córką Kukuliny, która była dobrą kobietą, chętnie wszystkim pomagała. Gdy matka zmarła, Marysia musiała radzić sobie sama w życiu. Najmowała się do pracy u innych gospodyń w zamian za dach nad głową i kawałek chleba. Była skromną i uczciwą dziewczynką. Szanowała ludzi i zwierzęta. Kochała przyrodę, która dawała jej ukojenie w trudnych chwilach.

 

Autorka ukazuje również miłość i szacunek do ziemi i pracy. Pokazuje poprzez postać gospodarza Skrobka, że praca na roli może dawać szczęście i dobrobyt. Gdy tylko Skrobek uwierzył w swoje siły i możliwości zaraz zaczęło mu się lepiej wieść. Zaczął doceniać swoją ciężką pracę i bardzo cieszył się na jej efekty.

 

Wypracowanie zawiera  426 wyrazów  /  2898 znaków.

Marysia jest jedną z głównych bohaterów książki Marii Konopnickiej zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jest to mała kilkuletnia dziewczynka, którą wychowywała Kukulina, kobieta o dobrym w i wrażliwym sercu. Po śmierci matki, osieroconą Marysię wyrzucono z chaty i biedna dziewczynka musiała iść na służbę do jednej z gospodyń, by mieć kąt do spania i chleb do jedzenia.

Marysia miała jasne włosy i niebieskie oczy. Miała bladą, ale ładną twarz. Była niezwykle szczupłą dziewczynką o chudych rączkach. Ubrana chodziła biednie, ale zawsze czysto. Zawsze miała zaplecione warkoczyki i umytą buzię.

Marysia była cichą i spokojną dziewczynką. Nie bawiła się z dziećmi, nie biegała, nie skakała. Nigdy się nie śmiała i nie krzyczała.

Jej ulubionym zajęciem był śpiew, który bardzo kochała. Znała mnóstwo piosenek, które chętnie i często wyśpiewywała. Poprzez muzykę potrafiła rozmawiać z ptakami. Muzyka i śpiew były jej jedyną miłością.

Marysia stroniła od dzieci i ludzi. Nie czuła się kochana i lubiana. Po śmierci matki nikt nie powiedział jej miłego słowa, a ni nie pochwalił za jej cieką pracę.

Jej jedynym towarzyszem był piesek imieniem Gasio, który towarzyszył jej przy wypasaniu gąsek.

Marysia solidnie i dokładnie wykonywała każdą pracę, jaką jej zlecono. Po za wypasaniem gąsek, Marysia opiekowała się dziećmi gospodyni i sprzątała chatę.

Była uczynna, pomocna i skra do poświęceń. Nigdy nie oczekiwała niczego w zamian. Do nikogo nie miała pretensji ani żalu.

Gdy Marysia straciła swoje gąski, które zostały uduszone przez lisa, została wyrzucona z domu przez gospodynię. Zapłakana dziewczynka za namową krasnoludka Podziomka udała się do królowej Tatry z prośbą o pomoc. Droga, jaką przebyła była trudna, męcząca i niebezpieczna. Jednak za sprawą przyrody i pomocy zwierząt dotarła na miejsce bezpiecznie. I chociaż mogła poprosić Królową o cokolwiek tylko sobie zamarzy, to poprosiła tylko o swoje siedem gąsek, które straciła przez lisa.

Była bardzo skromną dziewczynką, co niezwykle wzruszyło królową. Wykazała się niezwykłą odwagą i determinacją udając się w tak trudną podróż.

Gdy trafiła do domu Skrobka nie szczędziła sił, by doprowadzić dom do stanu świetności. Sprzątała, gotowała, prała. Zajęła się także synami Skrobka. Okazała im wielką i bezinteresowną pomoc. Była bardzo pracowita i odpowiedzialna. Lubiła pracować i pomagać innym.

Swoją pracowitością i dobrym sercem wniosła do domu Skrobka radość, szczęście i dostatek.

Marysia z całą pewnością  jest postacią pozytywną i godną naśladowania. Jest dobra, miła, uczynna i serdeczna. Nigdy nikomu nie zrobiła krzywdy ani przykrości. Szanowała ludzi i zwierzęta. Była odpowiedzialna, zawsze starannie wykonywała swoją pracę.

Jest niezwykle sympatyczną małą osóbką. Swym zachowaniem i postępowaniem zyskała sympatię krasnoludków, rodziny Skrobka, a także samej królowej Tatry. Również w czytelnikach wywiera pozytywne emocje.

„Chudy literat” Adam Naruszewicz – omówienie utworu, wypracowanie
Adam Naruszewicz „Chudy literat” – analiza utworu Polska w dobie oświecenia przeżywała trudny i burzliwy okres, pomimo tego za czasów panowania...
„Róża” interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza
„Róża” interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza Wiesz zatytułowany „Róża” autorstwa Tadeusza Różewicza ukazuje nam dwa motywy. Pierwszy to wzrost...
„Ulica Towarowa” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
„Ulica Towarowa” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23. 01. 1905 roku w Warszawie....
"Country life" - wypracowanie po angielsku.
Country life. Living In the country is certainly much different from living In the city. Some people cannot even imagine living without their...
Mit o Prometeuszu, wypracowanie - Motyw cierpienia
Motyw Cierpienie w micie o Prometeuszu Słowo cierpienie kojarzy się z bólem odczuwanym na tyle silnie, że powstający w ten sposób dyskomfort...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *