Wypracowanie – charakterystyka Harpagona – „Skąpiec” Moliera

Charakterystyka Harpagona, głównego bohatera sztuki Moliera, pt.: ‘Skąpiec”. Molier należy do najwybitniejszych komediopisarzy francuskich. Napisał ponad 30 sztuk. Najpopularniejsze z nich to: „Skąpiec”, „Świętoszek”, „Mizantrop”. W swych komediach ukazywał wady ludzkie i ośmieszał je. Przedmiotem jego ironii byli skąpcy, hipokryci, świętoszki. Nienawidził obłudy, zakłamania, egoizmu. Jego komedie do dziś są grywane, bowiem w żadnej epoce nie brakuje świętoszków i skąpców. Harpagon był człowiekiem skąpym, zakłamanym i obłudnym. Nie liczył się z rodziną i ludźmi. Największą wartością w jego życiu były pieniądze.

 

Wypracowanie zawiera 611 wyrazów / 3987 znaków.

Harpagon jest tytułowym bohaterem dramatu Moliera, Pt: „Skąpiec”.

Jest to około sześćdziesięcioletni mężczyzna, dla którego najważniejsze w życiu są tylko pieniądze.

Harpagon to szczupły i wątły mężczyzna, ale niezwykle żywotny i ruchliwy. Ubiera się niezwykle skromnie, bo oszczędza niemal na wszystkim. Nosi okulary.

Harpagon ma dwoje dorosłych dzieci Kleanta i Elizę, o które się nie troszczy. Jest wobec nich obojętny i szorstki, nie okazuje im życzliwości i ojcowskiej miłości. Podejmuje za nie niemal wszystkie życiowe decyzje. Nawet w stosunku do nich okazuje chciwość i skąpstwo. Swą córkę chce wydać za Anzelma, bo ten nie chce jej posagu. Jest wobec córki opryskliwy i niemiły. W stosunku do syna też jest obojętny. Nie ma do niego pretensji o to, że gra w karty, lecz o to, że wygranej nie odkłada na procent. Denerwuje go to, że syn trwoni pieniądze i, że nie potrafi z nich dobrego użytku zrobić.

Jego zdaniem dzieci mogą robić wszystko, na co tylko mają ochotę, byleby tylko jego samego to nic nie kosztowało. Skąpi im każdego swojego grosza. W swoich planach nie kieruje się dobrem dzieci.

Harpagon jest niezwykle podejrzliwy wobec służby, sprawdza ich kieszenie, wciąż podejrzewa ich o kradzież. Oszczędza na pracownikach, jednego człowieka zatrudnia do wykonywania wielu czynności, kucharz jest jednocześnie jego woźnicą. Często nie płaci pensji. Swej służbie skąpi porządnych i schludnych ubrań. Źle ich traktuje, szydzi z nich, ośmiesza, drwi, a jak ktoś wspomni o pieniądzach, to ich zwalnia i wyrzuca. Od kucharza wymaga, by dobrze gotował, ale nie przeznacza pieniędzy na produkty dobrej jakości. W ogóle daje mało pieniędzy na żywność. On sam je niewiele.

Harpagon jest człowiekiem bezdusznym i niewrażliwym na potrzeby innych. Źle traktuje zwierzęta, konie są chude i zabiedzone, bowiem Harpagon uważa, że skoro nic nie robią i nie ma z nich żadnego pożytku, to nie muszą jeść.

Innym przejawem skąpstwa Harpagona jest to, że drukuje on kalendarze z większą liczbą świat, w których są potrawy postne, do wina karze dolewać wody o podawać je tylko wtedy, gdy ktoś poprosi dwa razy.

Niema zaufania do nikogo, gości, którzy mają przyjść na przyjęcie każe uważnie pilnować, służbie przeszukuje kieszenie.

Harpagon sprawia wrażenie człowieka chorego i zdziecinniałego.

Podoba mu się styl życia Marianny, która jest osobą skromna i na dodatek niewiele je. Pomimo iż dostrzega jej zalety, to jednak chce, by wniosła ona w przyszłe małżeństwo, chociaż niewielki posag. Niechętnie oddaje jej pierścień i urządza niezwykle skromne przyjęcie.

Harpagon to człowiek fałszywy i obłudny, bo chociaż krytykował lichwiarstwo, to sam oddawał się temu procederowi w tajemnicy przed dziećmi. Chciał przed nimi uchodzić za dobrego i prawego człowieka, jednak dzieci go nie szanowały, życzyły mu nawet rychłej śmierci. Nawet wśród mieszkańców uchodził za skąpca. Wzbudzał zazwyczaj litość, wzgardę lub śmiech.

Jest to również człowiek naiwny, wierzył w każde słowo Frozyny, która składała mu wiele komplementów, zazwyczaj nieszczerych. Polegał na niej i jej zdaniu. Jednak, gdy ta chciała od niego pieniędzy, ten wymigiwał się i szybko zmieniał temat.

Jego życie polegało na gromadzeniu pieniędzy i ukrywaniu ich przed ludźmi. Gdy dowiaduje się o zniknięciu szkatułki, w której przechowywał złote monety, omal nie popadł w obłęd i szaleństwo. Był niezwykle nerwowy i wybuchowy, w chwili napadu złości pobił swego sługę Jakuba.

Harpagon to człowiek, dla którego w życiu liczą się tylko pieniądze, są jego miłością i jedyną wartością, na jakiej mu tak naprawdę zależy. Przez swoje chorobliwe skąpstwo ma złe relacje z rodziną. Jest człowiekiem samotnym i z pewnością nieszczęśliwym, nikomu nie ufa, nie ma w nikim oparcia. Jest nieszczery i fałszywy. Obce mu są uczucia miłości, przyjaźni, szacunku do ludzi. Dla niego wszyscy są złodziejami, którzy czyhają tylko na jego majątek.

Harpagon z całą pewnością jest postacią negatywną, pozbawioną jakichkolwiek pozytywnych cech, które możnabyłoby naśladować.

Aragorn - „Władca pierścieni” – wypracowanie
Aragorn jest jednym z bohaterów trylogii J. R. R. Tolkiena pod tytułem „Władca pierścieni”. Jest synem Arathorna i prawowitym dziedzicem tronu...
Wypracowanie – charakterystyka Danusi Gawlikówny, „Spotkanie nad morzem”
Główną bohaterką książki Jadwigi Korczakowskiej pt.: ”Spotkanie nad morzem” jest Danusia Gawlikówna. Jest to około jedenastoletnia dziewczynka,...
Narcyz i jego losy z mitu „Demeter i Kora”, wypracowanie
Narcyz był jedną z postaci występujących w micie o „Demeter i Korze”. Narcyz był niezwykle pięknym i urodziwym młodzieńcem, a także doskonałym...
„Albatros” interpretacja wiersza Charlesa Baudelaire, wypracowanie
„Albatros” interpretacja wiersza Charlesa Baudelaire „Albatros ” to tytuł jednego z wierszy autorstwa Charlesa Baudelaire. Analizując utwór należy...
Jasper – charakterystyka bohatera „Czarnoksiężnik z Archipelagu”, wypracowanie
Jednym z bohaterów powieści U. Le Guin pod tytułem „Czarnoksiężnik z Archipelagu” był Jasper. Był on uczniem szkoły dla czarnoksiężników na wyspie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *