Wawrzon Rzepa– charakterystyka bohatera „Szkice węglem” H. Sienkiewicza

Wypracowanie dotyczy Wawrzona Rzepy, bohatera noweli „Szkice węglem” H. Sienkiewicza i stanowi charakterystykę tego bohatera. Wawrzon był dobrym ojcem i mężem. Ciężko i uczciwie pracował, by zapewnić rodzinie jak najlepszy byt. Jednak pisarz gminny Zołzikiewicz miał ochotę na jego żonę i uknuł spisek, dzięki któremu Rzepa miał trafić do wojska. Mężczyzn pod wpływem alkoholu podpisał stosowne dokumenty i w ten sposób przypieczętował swój los. Zaczął coraz częściej pić, wywoływał awantury żonie, nie zdając sobie zupełnie sprawy, ze ona w jego imieniu próbuje wszystko odkręcić i uwolnić go od wojska. Jednak nie mógł znieść zdrady żony i zabił ją w okrutny sposób. Pomimo iż był człowiekiem silnym i odważnym, to był bezradny wobec machiny urzędniczej.

Wypracowanie zawiera 519 wyrazów / 3371 znaków.

Wypracowanie dotyczy Wawrzona Rzepy, bohatera noweli „Szkice węglem” H. Sienkiewicza i stanowi charakterystykę tego bohatera. Mieszkał on wraz z żoną Marią i synem we wsi Barania Głowa. Pracował wraz z żoną na gospodarstwie i jako drwal w lesie.

„Rzepa chłopisko był rosły jak topola, tęgi, prawdziwie od topora. Rzepa zarobek miał dobry, bo i do roboty był dobry. Jak bywało, plunie w garść, a chwyci za topór, a machnie a stęknie, a uderzy: to aż sosna zadrży, a wiór na pół łokcia się od niej oderwie. W ładowaniu drewna na fury także był pierwszy.” Czasem po pracy udawał się do karczmy napić się alkoholu i porozmawiać z ludźmi, sąsiadami. Zdarzało się, ze nadużywał alkoholu, ale zawsze się tłumaczył: „piję, to za swoje”.

Rzepa bywał porywczy, skory do awantur i przepychanek. Jednak zawsze wiedział co jest powodem kłótni lub bijatyki. Był uczciwy i tak starał się postępować. Był jednak człowiekiem prostym i niewykształconym, nie umiał pisać ani czytać i to doprowadziło go do zguby.

Wawrzon starał się zapewnić swojej rodzinie godziwe warunki życia. Był prostym, pracowitym i uczciwym człowiekiem. Wawrzon był silnym i odważnym mężczyzną. Potrafił pobić siedmiu rosłych mężczyzn. W czasie powstania styczniowego jako młody chłopiec przewoził tajne dokumenty, a w tamtych czasach, jakikolwiek udział w powstaniu był srogo karany. Zołzikiewicz znał przeszłość Rzepy i dlatego on sam starał się z nim nie zadzierać, bo urzędnik był donosicielem. Pisarz Zołzikiewicz miał chrapkę na młodą Rzepową i dlatego też uknuł spisek, dzięki któremu mógłby się pozbyć Rzepy wysyłając go do wojska. Wawrzon będąc pod wpływem alkoholu podpisał stosowne dokumenty, które mu podstępnie podłożono i w ten sposób przypieczętował swój los. Był zrozpaczony, gdy dowiedział się, co podpisał i rozgoryczony, be nie wiedział jak to odkręcić. Nieznajomość przepisów spowodowała, że człowiek ten pogrążył samego siebie. Zaczął coraz częściej pić, wywoływał awantury żonie, nie zdając sobie zupełnie sprawy, że ona w jego imieniu próbuje wszystko odkręcić i uwolnić go od wojska.

Zołzikiewicz wiedział, że Maria zrobi wszystko, by ratować męża i do niego właśnie uda się po pomoc. Wykorzystał biedną kobietę, czego jej mąż, Rzepa nie był w stanie znieść i zabił ją w ataku szału. Nie był bowiem w stanie znieść zdrady i hańby żony.

Rzepa był człowiekiem nieszczęśliwym, nieporadnym i bezsilnym wobec urzędniczej machiny. Nie wierzył, że ktokolwiek mógłby mu pomóc, nie wiedział nawet do kogo mógłby się udać w swojej sprawie. Kompletnie nie orientował się w sprawach społecznych i urzędniczych. Nie umiał korzystać ze swoich praw i przywilejów, bo nawet ich nie znał. Tak naprawdę nawet nie zdawał sobie sprawy, że dokument, który podpisał był nieważny, nie miał mocy prawnej i nie mógł mu zaszkodzić, ale , że nie umiał czytać, to tego nie widział. Reagował na wszystko złością i agresją, aż w końcu się załamał. Jego stan emocjonalny doprowadził go do zbrodni. Zabił swoją żonę, nie zdając sobie sprawy z jej poświecenia. Potem dokonał podpalenia zabudowań dworskich, chcąc zemścić się na winnych tej tragedii, ale sam prawdopodobnie zginął w płomieniach.

Wawrzon Rzepa, podobnie jak jego żona, Maria, był ofiarą bezdusznego i bezwzględnego urzędnika Zołzikiewicza, człowieka pozbawionego wszelkich zasad moralnych i etycznych, który wykorzystywał bezradność i nieświadomość prostych ludzi.

„Evviva l art" interpretacja wiersza Kazimierz Przerwa Tetmajer, wypracowanie
„Evviva l`arte” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera „Evviva l`arte” to tytuł wiersza autorstwa Kazimierza Przerwy Tetmajera. Utwór...
Człowiek i Bóg w ujęciu św. Augustyna, wypracowanie
Filozofia św. Augustyna Sylwetka św. Augustyna to jedna z czołowych postaci, która odegrała ogromną role w epoce średniowiecza. Twierdzenia i...
Ignacy Krasicki „Myszeida” analiza utworu- wypracowanie
Ignacy Krasicki „Myszeida” analiza utworu- wypracowanie Utwór Ignacego Krasickiego pod tytułem „Myszeida” stanowi poemat heroikomiczny. Był to...
Piotruś Mostowiak – charakterystyka bohatera „Nasza szkapa” M. Konopnickiej
Piotruś Mostowiak to jeden z bohaterów dziecięcych utworu „Nasza szkapa” autorstwa Marii Konopnickiej. Piotruś był najmłodszym synkiem państwa...
Obraz wsi w epoce renesansu, wypracowanie
Obraz wsi w epoce renesansu. W Polsce epoka swój początek miała za czasów panowania Jagiellonów od końca XV wieku do lat trzydziestych XVII wieku....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *