„Walentynki” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza

„Walentynki” to tytuł jednego z poematów autorstwa Tadeusza Różewicza. Utwór dowodzi, iż poeta był doskonałym obserwatorem i czołowym moralistą współczesności. Całość poematu przypomina suchą lecz dobitną relację pozwalającą wskazać co w ówczesnym czasie tak naprawdę oznacza miłość oraz rodzicielstwo. Przeraża chora moralność domowa, która niejako zatarła granice między dobrem a złem oraz zmiana hierarchii i utrata autorytetów.

 

Tekst wskazuje wszystkie najważniejsze wątki stanowiąc gotową analizę i interpretację wiersza. Całość poparta cytatami zawiera 308 słów.

„Walentynki” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza


Tadeusz Różewicz to jeden z bardziej znanych polskich poetów, dramaturgów eseistów. Urodził się 9.10.1921 roku, poetę zalicza się do pokolenia Kolumbów. Jako młody człowiek doświadczył spełnienia apokaliptycznych tragedii. Oblicze II wojny światowej na zawsze pozostawiło jednak ślad w jego psychice. Wyrazem tego stały się dwa tomiki wierszy wydane po wojnie: „Niepokój” i „Czerwona rękawiczka”. Sama twórczość poety najbardziej kojarzy się ze zmaganiem z doświadczeniami II wojny światowej. Wielokrotnie bowiem odnaleźć w niej można głos przedstawiciela pokolenia młodych naznaczonych doświadczeniem apokaliptycznej tragedii.


W licznych dziełach odnajdujemy także analizę duchowej kondycji świata i człowieka. Tym samym poeta jawi się jako czołowy moralista współczesności. Takim właśnie utworem są „Walentynki” znanej także jako poemat końca XX wieku. Autor dokonuje swoistego montażu sytuacji ówczesnego świata by wskazać jakie znaczeni przypisuje się słowu miłość. To już nie romantyzm, delikatny, subtelny, pełen silnych emocji i odpowiedzialności za los drugiego człowieka ale fizyczna sfera doznań.


 Autor podkreśla również bardzo dobitnie kondycję kryzysu rodzicielstwa, jak mówi cytat: „21-letni chłopak(w kształcie serduszka) zamordował czteroletniego synka, na pytanie dlaczego to zrobił młody ojciec odpowiedział, tak długo i głośno płakał aż mnie zdenerwował”. W całej te sytuacji cierpi niejako autorytet ojca, który jawi się jedynie jako maszyna prokreacyjna, jak dalej mówi cytat” postara się mamusia o drugiego tatusia, tatusia cichego, tatusia dobrego”. Całość wyraźnie uwidacznia zaburzenie stosunków partnerskich i rodzicielskich zmianę hierarchii oraz upadek autorytetu. Zepchnięci na ubocze dziadkowie, wzrastające poczucie władzy nad nimi młodych. Przeraża także chora moralność domowa, która niejako zatarła granice między dobrem a złem. Ojca nie przeraża przecież fakt śmierci dziecka, jego słowa wydają się stwierdzać jedynie uzasadnione zachowanie, dziecko płakało, denerwowało zostało więc ukarane.


Zakańczając warto wskazać budowę utworu, jest on bowiem napisany językiem suchej, beznamiętnej relacji. Całość składa się z niepełnej składni, równoważników zdań i kolokwializmów a zastosowane środki artystyczne to” onomatopeje, powtórzenia i anafory.

Skamander poeci, wypracowanie - ściąga
Poetycka grupa Skamander Skamandryci jako grupa poetycka wywodzili się bezpośrednio od pikadorczyków, w tym miejscu należy więc przybliżyć ich...
Edyp, bohater tragedii Sofoklesa
Tragedia Sofoklesa pt. tytułem „ Król Edyp” ukazuje postać głównego a zarazem tytułowego bohatera, Edypa. Edypa poznajemy jako dorosłego mężczyznę,...
Fraszka “Na zdrowie” Jan Kochanowski - interpretacja
Na zdrowie – treść Jan Kochanowski Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz. Tam człowiek prawie Widzi...
„Który skrzywdziłeś” interpretacja wiersza Czesława Miłosza, wypracowanie
„Który skrzywdziłeś” interpretacja wiersza Czesława Miłosza „Który skrzywdziłeś to tytuł wiersza Czesława Miłosza. Należy on do cyklu zawartego...
Wiliam Szekspir „Hamlet” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Hamlet” – analiza utworu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *