„W Weronie” oraz „Dobranoc” – interpretacje utworów Norwida i Mickiewicza

Wypracowania dotyczą utworów najwybitniejszych polskich poetów Mickiewicza i Norwida. Dwie oddzielne interpretacje wierszy „W Weronie” oraz „Dobranoc”. Pierwszy z nich jest aluzją literacką do dramatu szekspirowskiego. Sonet Mickiewicza prezentuje mężczyznę zafascynowanego kobietą.

 

Te opracowania są gotowymi wypracowaniami, pracą domową, ale również świetną notatką do nauki.

 

„W Weronie” Cypriana Kamila Norwida przedstawione są różne koncepcje myśli na temat niespełnionej miłości szekspirowskich kochanków Romea i Julii. Meteoryt jest postrzegany jak łza niebios, które ubolewają nad okropnym losem jaki spotkał zakochanych w sobie ludzi. Sonet Adama Mickiewicza pt. „Dobranoc” prezentuje poczynania zauroczonego mężczyzny, aby skłonić kobietę do swoich planów.

 

Wypracowania liczą w sumie  269 wyrazów.


„W Weronie” Norwid

Sam tytuł sugeruje związek z najsłynniejszym dramatem Szekspira. Występują imiona głównych bohaterów. Wiersz zbudowany jest z czterech tercyn. Ma budowę paralelną, regularną.

Podmiot liryczny się nie ujawnia. Występuje liryka narracyjna. Możemy wyróżnić elementy świata przedstawionego. Opisywane wydarzenia rozgrywają się po śmierci Romea i Julii. Bohaterem jest uosobiona natura i ludzie. Narrator nie utożsamia się z ludźmi.

Wiersz mówi o tym jak ludzie spostrzegają świat po śmierci dwojga kochanków. Prezentowana jest parafraza (omówienie). Cały czas na ten dom spogląda jakaś siła, która jest współczująca i bardzo poruszona tym co się stało. Gruzy ukazują przemijanie świata. Koniec sięga wszystkich bez względu na majątek. Personifikacja mówi o istocie, która zrzuca gwiazdę ze szczytu. Uosobienie cyprysów – kwiatów żałobnych.

Ludzie mówią, że meteoryt jest tą łzą nieba dla Romea i Julii. Podmiot liryczny patrzy na to przez pryzmat uczuć. Chce, aby inni też to poczuli. Ludzie uczeni mówią, że to tylko zwykły kamień. Biorą pod uwagę rozum, a to jest negatywne. Natura widzi oczami duszy, a ludzie w sposób szczególny. Osoba mówiąca w utworze staje po stronie irracjonalizmu.

„Dobranoc” Adam Mickiewicz

Ten utwór jest sonetem. Podmiot liryczny to mężczyzna wybitnie podekscytowany. Adresatem jego zalotów jest kobieta. Prezentowane wydarzenia rozgrywają się wieczorem. Mężczyzna jest opiekuńczy, bardzo cierpliwy i grzeczny. Początkowo pragnie, aby dama jego serca zasnęła spokojnie. Używa licznych anafor.

Bardzo zależy mu na tym, aby udowodnić jej czystość swoich zamiarów. Bardzo chce, aby śniła o nim. Zaczyna być nieco niecierpliwy. Pragnie, aby wpuściła go do środka. Ona natychmiast chce uciec. Wcale nie jest zainteresowana propozycją mężczyzny. Dostrzega również zmianę w jego zachowaniu. O zmianie charakteru akcji świadczą krótkie zdania w tercynach.

Ignacy Krasicki „Myszeida” analiza utworu- wypracowanie
Ignacy Krasicki „Myszeida” analiza utworu- wypracowanie Utwór Ignacego Krasickiego pod tytułem „Myszeida” stanowi poemat heroikomiczny. Był to...
„Narodziny świata” – streszczenie mitu, wypracowanie
Narodziny świata według mitologii greckiej to czas powstawania ziemi w bardzo ciężkich okolicznościach. Na początku był Chaos, z którego wyłonił...
"Hymn- Smutno mi, Boże!" i "Moja piosnka"- analiza i interpretacja wierszy.
„Hymn- Smutno mi, Boże” powstał w czasie morskiej podróży poety z Włoch do Palestyny i Egiptu. Tytuł wskazuje zastosowanie gatunku literackiego,...
Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie
Marta Korczyńska była jedną z bohaterek powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Była ona krewną Benedykta Korczyńskiego. Mieszkała w...
„Oda do młodości” A. Mickiewicz- interpretacja wiersza
„Oda do młodości” A. Mickiewicz Utwór „Oda do młodości” powstał w roku 1820, bardzo szybko został określony jako wiersz manifest. Stało się tak...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *