„Proces” Franz Kafka – bohaterowie – wypracowanie

Głównym bohaterem powieści „Proces” Franza Kafki pozostaje Józef K to postać nieokreślona, nawet nazwisko pozostaje dla czytelnika inicjałem aż do końca powieści. To celowy zabieg autora czyniący Józefa bohaterem typu „everymen” który pozwala odczuć czytelnikowi, że podobny los może spotkać każdego.

Za losami głównego bohatera Józefa K, kryje się wiele istotnych wątków. Prezentacja przebiegu procesu, chorego wymiaru sprawiedliwości i sądownictwa jako bezdusznej machiny stało się jednak możliwym również dzięki postacią pozostałym bohaterów. W poniższym wypracowaniu zaprezentowano postaci wszystkich bohaterów. Wypracowanie zawiera 546 słów

„Proces” Franz Kafka – bohaterowie – wypracowanie

Franz Kafka autor „Procesu” był z wykształcenia doktorem prawa jego zainteresowania obejmowały natomiast filozofię i literaturę. Fakty te z pewnością mają bezpośredni związek z kształtem i tematyka powieści. 

“Proces” Franza Kafki to powieść opublikowana pośmiertnie w 1925 roku, która stała się jednym z najważniejszych i najbardziej wpływowych dzieł literatury XX wieku. Opowiada historię Josefa K., urzędnika bankowego, który pewnego ranka zostaje aresztowany bez podania przyczyny. Przez całą książkę Josef K. usiłuje dowiedzieć się, na czym polega zarzut i jak może się bronić, ale napotyka na nieprzenikniony i absurdalny system sądowy.


Franz Kafka autor „Procesu” był z wykształcenia doktorem prawa jego zainteresowania obejmowały natomiast filozofię i literaturę. Fakty te z pewnością mają bezpośredni związek z kształtem i tematyka powieści.  Utwór oceniany jako powieść paraboliczna zawiera bardzo wiele wątków i motywów prezentowanych dzięki bohaterom pośród nich należy wymienić:

Józef K. – główny bohater, jest trzydziestoletnim kawalerem pracującym w banku. Posiada szereg nawyków określających jego rozkład tygodnia, odwiedza piwiarnie z kolegami a raz w tygodniu swą kochankę Elzę. Bohater żył w samotności stroniąc od kontaktów z innymi, pochłonęła go praca to ona stała się priorytetem, najważniejszą wartością przedkładaną ponad wszystko. Nie potrafił także kochać, pomimo iż utrzymywał liczne intymne kontakty. Okazuje się, że szczegółowa analiza powieści nie pozostawia złudzeń, główny bohater to postać na wskroś przeciętna nie posiadająca żadnych charakterystycznych cech mogących wyróżnić go z tłumu ludzkiego istnienia. To z pewnością celowy zabieg autora pozostawiający wiele niedopowiedzeń i tajemnic, dzięki temu Józef jest bohaterem typu everymen, „każdego przeciętnego człowieka”, którego moglibyśmy spotkać codziennie, może już spotykamy lub sami stajemy się jego naśladowcami.

Leni – to młoda, atrakcyjna kobieta pracująca jako pielęgniarka. Pośród jej pacjentów znajduje się chory na serce adwokat Huldem, to on zajmuje się obrona głównego bohatera. W momencie trudnej sytuacji Józefa K. bez namysłu jest gotowa oferować mu pomoc.

Huld – To dwulicowa postać, pracuje jako znany i popularny adwokat, który staje w obronie ubogich. Wydawać by się więc mogło, że jest to człowiek o wielkim sercu, oddany swej pracy niestety w gruncie rzeczy interesują go tylko pieniądze a swych klientów traktuje bez szacunku.

Block – to jeden z wielu oszukiwanych, prostych przedstawicieli społeczeństwa. Kupiec, który od pięciu lat korzysta z usług adwokata Huldda, ten poniża go i żeruje na niekończącej się naiwności klijenta. Block bowiem jest zapatrzony w swego obrońcę, bezgranicznie mu wierzy, to w nim przecież pokłada wszystkie swe nadzieje związane z pomyślnym zakończeniem procesu.

Kapelan więzienny- pomimo, iż prezentuje się jako natchniony duchowny również pozostaje wplątany w wielką sądowniczą machinę. Gdy Józef K. oczekuje na Włoch, który się nie zjawia spotyka właśnie kapelana to on opowiada mu przypowieść o odźwiernym i chłopie, który pomimo starań nie uniknął swego przeznaczenia.

Titorell – to jena z wielu postaci osadzona pośród miejskiego życia, bohater pracuje jako malarz sądowy wykonujący zawód odziedziczony po ojcu. Pomimo wyuczonego fachu żyje w biedzie na poddaszu jednej z wielu starych kamienic. Z głównym bohaterem Józefem K łączy go moment gdy ten po otrzymaniu listu od fabrykanta udaje się właśnie do niego.

Panna Burstner – jedna z lokatorek pensjonatu pani Grubach, stenotypistka. której pokój nawiedzili urzędnicy dokonujący aresztowania Józefa K.

Pani Grubach – „No niewinny…, Ponieważ jest pan wolny a z pańskiego spokoju noszę, że pan nie zbiegł z więzienia, nie mógł się pan dopuścić żadnej zbrodni”. Stwierdzenia te opierają się na racjonalnej wydawać by się mogło dedukcji czy jednak są właściwe. Dla Pani Grubach tak wierzy ona w wypowiadane słowa i niewinność Józefa w momencie aresztowania zachowuje się natomiast jakby żadna istotna sytuacja nie miała miejsca.

Karol – to krewny Józefa, wuj, który o całym zajściu dowiaduje się od swej córki Erny. Jest kolejną z wielu miejskich postaci, mieszka na pensji jako obywatel ziemskiej prowincji. Od początku stara się pomóc Józefowi jak tylko potrafi to dlatego kieruje go do swego przyjaciela z lat szkolnych Hulda. Adwokat jest jednak wtłoczony w machinę sądową i dział na rzecz jednego wielkiego systemu.

„Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna
“Do Panny” – analiza wiersza Jana Andrzeja Morsztyna Jan Andrzej Morsztyn żyjący w latach 1621 – 1693 to jeden z najznakomitszych przedstawicieli...
Don Kichot – charakterystka bohatera M. de Cervantes Saavedra
Tytułowy bohater, Don Kichot był mieszkańcem La Manchy. Jako młody człowiek interesował się czasami średniowiecza. Czytał eposy rycerskie, w...
Oświecenie - Pisarze doby Sejmu Wielkiego, sprawdzian
Pisarze doby Sejmu Wielkiego Pisarze, którzy tworzyli w dobie Sejmu Wielkiego swoją działalnością publicystyczną wpływali na świadomość społeczeństwa...
„Nad Niemnem” obraz powstania styczniowego – wypracowanie
„Nad Niemnem” obraz powstania styczniowego – wypracowanie Zaprezentowana przez Elizę Orzeszkową w powieści „Nad Niemnem” akcja ma miejsce ponad...
Hengo – charakterystyka postaci „Stara baśń” J. I. Kraszewskiego
Jednym z bohaterów powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń” był Hengo, postać trzecioplanowa, mająca swój udział w wydarzeniach....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *