Piotr Ogorzałka – charakterystyka bohatera „Opium w rosole” – wypracowanie

Wypracowanie dotyczy Piotra Ogorzałki, jednego z bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Opium w rosole”. Piotr jest trzydziestoparoletnim mężczyzną po przejściach, który mieszka wraz z młodszym bratem w Poznaniu. Ciężko pracuje, by mieć na utrzymanie siebie i Maćka. Jednak żyją bardzo skromnie. Największą pasją pana Piotra jest łowienie ryb. Bohater jest człowiekiem samotnym i nieszczęśliwym. Potrzebuje ciepła i zrozumienia, kogoś, z kim mógłby porozmawiać o wszystkim. Jego bratnią duszą zostaje sześcioletnia Aurelia, która przychodzi do niego na „obiadki”. Dziewczynka dotrzymuje Piotrowi towarzystwa i opowiada wiele ciekawych historii, także tych z życia wziętych. Pan Piotr to dobry i wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywa te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Uważa bowiem, że świat jest zły i nie ma w nim dobra.

Wypracowanie zawiera  402 wyrazy / 2694 znaki.

Piotr Ogorzałka był jednym z bohaterów występujących w powieści „Opium w rosole” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Mieszkał wraz z młodszym bratem w Poznaniu.

„Pan Piotr był człowiekiem nieco po trzydziestce, bardzo wysokim i szerokim w barach. Lubił ubierać się zimą w sportowy skafander z kapturem”. Największą pasją pana Piotra było łowienie ryb.

Piotr „był dobrym człowiekiem, a własne ciężkie przejścia uwrażliwiły go dodatkowo na niedolę innych.” Był jednym z tych sąsiadów, których odwiedzała mała Aurelia. Przyjął samotną dziewczynkę do własnego domu i  nakarmił. Tak jak i ona czuł się samotny i nieszczęśliwy. Brakowało mu ciepła bliskiej osoby i zainteresowania. To ona stała się jego bratnią duszą, która przychodziła do niego na „obiadki”. Dziewczynka dotrzymywała Piotrowi towarzystwa i opowiadała wiele ciekawych historii, także tych z życia wziętych.

Pan Piotr to wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywał te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Uważał bowiem, że świat jest zły i nie ma w nim dobra. Dopiero za sprawą Gabrysi Borejko zrozumiał, że dobro na świecie istnieje, tylko trzeba umieć je odnaleźć, a  potem pielęgnować.

Bohater wiódł z bratem skromne życie, ale zawsze starał się jak najlepiej dla młodszego brata. Często krytykował Maćka i napominał, ale wszystko to robił z troski o niego. Nie chciał bowiem, by Maciek popadł w jakieś tarapaty. Kierował się swoim doświadczeniem i starał się, jak najlepiej umiał, pomóc bratu wejść uczciwie w dorosłe życie.

Pan Piotr to dobry i wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywał te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Życie doświadczyło go bardzo ciężko, ale mężczyzna nie poddawał się, nie stał się obojętny na krzywdę innych. I chociaż zachowywał się, na pierwszy rzut oka, nieco oschle wobec sąsiadów i bliskich, to w rzeczywistości bardzo mu na nich zależało. Był człowiekiem uczynnym, pomocnym, troskliwym. Nikogo nie pozostawił samemu sobie, wziął brata pod swoje skrzydła i  nie opuścił go. Był człowiekiem ciepłym i serdecznym. Był również ofiarnym człowiekiem, podarował Gabrysi swoje kartki na mięso, gdy jej mama zgubiła swoje.

Mężczyzna bywał nieco porywczy i wybuchał niekiedy złością, ale to wynikało z chwilowej bezradności, na przykład w czasie, gdy miał problemy w pracy.

Piotr Ogorzałka to pozytywna postać, człowiek o szlachetnym i dobrym sercu. Zawsze umiał postąpić właściwie i zgodnie z własnym sumieniem. Był bezinteresownym człowiekiem, troszczył się o bliskich i potrzebujących wsparcia. Z całą pewnością był człowiekiem, którego dało się lubić. To on szybko zaskarbił sobie sympatię sześcioletniej Aureli, która w mig odkryła w nim dobrego i sympatycznego człowieka.

„Lilije” Adam Mickiewicz interpretacja wiersza
„Lilije” Adam Mickiewicz Na wstępie należy zaznaczyć, że wiersz „Lilije” to ballada w której autor podejmuje rozważania natury moralnej. Ten...
Kora – charakterystyka postaci mitycznej, wypracowanie
Kora była postacią mityczną, występującą w micie o „Demeter i Korze”. Była ona córką Demeter, która była siostrą Zeusa, a także boginią pól i...
Krasicki „Mikołaja Dośwadczyńskiego przypadki” - analiza utworu
Ignacy Krasicki „Mikołaja Dośwadczyńskiego przypadki” Analizując utwór „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” autorstwa Ignacego Krasickiego...
Szczukina – charakterystyka postaci „Bezbronna istota” A. Czechow
Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę tytułowej bohaterki opowiadania A. Czechowa, Szczukiny. Była  ona żoną asesora kolegialnego, Szczukina,...
„Antygona” Sofoklesa - wypracowanie: Bunt bohatera
Motyw buntu i  pogodzenia się z losem – „Antygona” Sofoklesa Wiele czynników ma bezpośredni wpływ na poczucie potrzeby zmiany otaczającej nas...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *