Piotr Ogorzałka – charakterystyka bohatera „Opium w rosole” – wypracowanie

Wypracowanie dotyczy Piotra Ogorzałki, jednego z bohaterów powieści Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Opium w rosole”. Piotr jest trzydziestoparoletnim mężczyzną po przejściach, który mieszka wraz z młodszym bratem w Poznaniu. Ciężko pracuje, by mieć na utrzymanie siebie i Maćka. Jednak żyją bardzo skromnie. Największą pasją pana Piotra jest łowienie ryb. Bohater jest człowiekiem samotnym i nieszczęśliwym. Potrzebuje ciepła i zrozumienia, kogoś, z kim mógłby porozmawiać o wszystkim. Jego bratnią duszą zostaje sześcioletnia Aurelia, która przychodzi do niego na „obiadki”. Dziewczynka dotrzymuje Piotrowi towarzystwa i opowiada wiele ciekawych historii, także tych z życia wziętych. Pan Piotr to dobry i wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywa te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Uważa bowiem, że świat jest zły i nie ma w nim dobra.

Wypracowanie zawiera  402 wyrazy / 2694 znaki.

Piotr Ogorzałka był jednym z bohaterów występujących w powieści „Opium w rosole” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Mieszkał wraz z młodszym bratem w Poznaniu.

„Pan Piotr był człowiekiem nieco po trzydziestce, bardzo wysokim i szerokim w barach. Lubił ubierać się zimą w sportowy skafander z kapturem”. Największą pasją pana Piotra było łowienie ryb.

Piotr „był dobrym człowiekiem, a własne ciężkie przejścia uwrażliwiły go dodatkowo na niedolę innych.” Był jednym z tych sąsiadów, których odwiedzała mała Aurelia. Przyjął samotną dziewczynkę do własnego domu i  nakarmił. Tak jak i ona czuł się samotny i nieszczęśliwy. Brakowało mu ciepła bliskiej osoby i zainteresowania. To ona stała się jego bratnią duszą, która przychodziła do niego na „obiadki”. Dziewczynka dotrzymywała Piotrowi towarzystwa i opowiadała wiele ciekawych historii, także tych z życia wziętych.

Pan Piotr to wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywał te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Uważał bowiem, że świat jest zły i nie ma w nim dobra. Dopiero za sprawą Gabrysi Borejko zrozumiał, że dobro na świecie istnieje, tylko trzeba umieć je odnaleźć, a  potem pielęgnować.

Bohater wiódł z bratem skromne życie, ale zawsze starał się jak najlepiej dla młodszego brata. Często krytykował Maćka i napominał, ale wszystko to robił z troski o niego. Nie chciał bowiem, by Maciek popadł w jakieś tarapaty. Kierował się swoim doświadczeniem i starał się, jak najlepiej umiał, pomóc bratu wejść uczciwie w dorosłe życie.

Pan Piotr to dobry i wrażliwy człowiek, niezwykle szlachetny, który skrywał te cechy pod maską obojętności i pesymizmu. Życie doświadczyło go bardzo ciężko, ale mężczyzna nie poddawał się, nie stał się obojętny na krzywdę innych. I chociaż zachowywał się, na pierwszy rzut oka, nieco oschle wobec sąsiadów i bliskich, to w rzeczywistości bardzo mu na nich zależało. Był człowiekiem uczynnym, pomocnym, troskliwym. Nikogo nie pozostawił samemu sobie, wziął brata pod swoje skrzydła i  nie opuścił go. Był człowiekiem ciepłym i serdecznym. Był również ofiarnym człowiekiem, podarował Gabrysi swoje kartki na mięso, gdy jej mama zgubiła swoje.

Mężczyzna bywał nieco porywczy i wybuchał niekiedy złością, ale to wynikało z chwilowej bezradności, na przykład w czasie, gdy miał problemy w pracy.

Piotr Ogorzałka to pozytywna postać, człowiek o szlachetnym i dobrym sercu. Zawsze umiał postąpić właściwie i zgodnie z własnym sumieniem. Był bezinteresownym człowiekiem, troszczył się o bliskich i potrzebujących wsparcia. Z całą pewnością był człowiekiem, którego dało się lubić. To on szybko zaskarbił sobie sympatię sześcioletniej Aureli, która w mig odkryła w nim dobrego i sympatycznego człowieka.

Jan Obieżyświat – charakterystyka postaci, J. Verne, wypracowanie
Jan Obieżyświat jest jednym z głównych bohaterów książki J. Verne „W 80 dni dookoła świata. „Był on nieodrodnym synem Paryża; od pięciu lat,...
Ignacy Krasicki "Monachomachia" - wojna mnichów
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
„Hymn do Nirwany” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Hymn do Nirwany” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera Kazimierz Przerwa Tetmajer urodził się 12.02.1865 w Ludźmierzu, z wykształcenia...
Motyw kata w literaturze wojny- wypracowanie maturalne
Motyw kata w literaturze wojny- wypracowanie maturalne W odległej epoce średniowiecza kat stanowił swoistą funkcję zawodową. Postać w kapturze...
"Medaliony" Z. Nałkowskiej jako dokument zbrodni hitlerowskich
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrać wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *