Oświecenie – pojęcia i hasła epoki, ściąga na sprawdzian.

Epokę oświecenia nazywa się również „epoką rozumu”, na przyjęcie tej nazwy wpływ miały dominujące hasła epoki. To one bowiem odzwierciedlały ówczesny światopogląd. Odrzucono dotychczasową ciemnotę i zacofanie  poprzedniej epoki na rzecz nauki i filozofii. Oświecenie odsunęło ponure wyobrażenia życia pośmiertnego wnosząc twierdzenie zakładające, że śmierć jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym jednak  życie nie może być jej podporządkowane, ludzki byt powinien być racjonalny i praktyczny.

 

W wypracowaniu omówiono wszystkie charakterystyczne hasła epoki: krytycyzm, racjonalizm, empiryzm, deizm, sensualizm, ateizm, natura, naturalność. Całość może posłużyć jako sprawdzian z wiedzy o epoce lub gotowa ściąga. Wypracowanie zawiera 366 słów.

Oświecenie – pojęcia i hasła epoki, ściąga na sprawdzian.

Termin oświecenie powstał w Niemczech i wywodzi swą nazwę od światła, to ono miało bowiem odzwierciedlać filozofię nowej epoki, nową świadomość i kształtujący się światopogląd. Odrzucono dotychczasową ciemnotę i zacofanie  poprzedniej epoki na rzecz nauki i filozofii. Główne myśli nurtu szybko zdominowały całą Europę, ludzie z wielkim entuzjazmem przyjmowali założenia, niosły one bowiem ze sobą optymizm. Dotychczasowo ludzką świadomość zaprzątały pośmiertne obrazy, życie codzienne determinowała myśl o śmierci oraz przygotowanie do niej. Oświecenie odsunęło te ponure wyobrażenia wnosząc twierdzenie zakładające, że śmierć jest zjawiskiem naturalnym i nieuniknionym jednak  życie nie może być jej podporządkowane, ludzki byt powinien być racjonalny i praktyczny.

Oświecenie nazywano również „epoką rozumu”, na przyjęcie tej nazwy wpływ miały dominujące hasła epoki. To one bowiem odzwierciedlały ówczesny światopogląd, do najważniejszych należy zaliczyć:

Krytycyzm – stanowił najważniejszą cechę, postawę którą prezentowali przedstawiciele epoki  oświecenia. Ideałem nowego światopoglądu stała się poparta badaniami wiedza, stąd krytyka objęła dotychczasowe wzorce i wartości, tradycje, instytucje polityczne i religijne.

Racjonalizm– wywodzący się od filozofii Kartezjusza, głoszącego słynne motto „myślę więc jestem” eksponował rolę rozumu, to on bowiem będąc ośrodkiem zainteresowań stanowił najważniejszą cechę i silę człowieka. Zwolennicy tego kierunku zwani racjonalistami odrzucili panujące ówcześnie zabobony, ciemnotę i przesadną religijność na rzecz naukowego poznania.

Empiryzm – to kolejny dominujący pogląd epoki oświecenia, który zakładał, że doświadczenie – empiria jest jedynym wartościowym sposobem poznawania świata. Przyjęto twierdzenie, że żadna wiedza, która nie została potwierdzona badaniem, eksperymentem nie może zostać uznana za prawdę. Empiryzm przyczynił się do rozwoju nauk przyrodniczych, osłabiając tym samym  znaczenie nauk religijnych. Stał się bezpośrednią przyczyną powstania nowych poglądów dotyczących wiary, jak:

Deizm – uznający obecność Boga oraz nakazy przekazane ludzkości przez niego, lecz zaprzeczający oddziaływania Boga w doczesne sprawy świata

Ateizm –skrajna postawa, która całkowicie odrzuca istnienie Boga oraz życia pośmiertnego

Sensualizm – to pogląd, który zakłada, że poznanie rzeczywistości odbywa się za pomocą zmysłów. Smak, węch, słuch, dotyk odzwierciedlają badany obszar umożliwiając człowiekowi zdobycie rzetelnej wiedzy.

Natura i naturalność – to pojęcia, których nie odrzuciło oświecenie, świat przyrody stał się bowiem obszarem badań umożliwiającym potwierdzenie istnienia stałych cech człowieka i świata. Niektórzy z filozofów jak Jan Rousseau wnosili o powrót człowieka do natury, ta bowiem wyznacza naturalny rytm życia.

Danusia i Jagienka - porównanie bohaterek Krzyżaków
Bohaterkami powieści historycznej „Krzyżacy” H. Sienkiewicza są Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic. Danusia była jedyną córką rycerza...
„Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersen, wypracowanie - streszczenie
„Dziewczynka z zapałkami” H. Ch. Andersena  to bardzo wzruszająca opowieść o małej dziewczynce, która żyła w ubóstwie i nędzy. Jej jedyną...
Mike Teavee – charakterystyka bohaterka „Charlie i fabryka czekolady”
Jednym z bohaterów książki R. Dahla „Charlie i fabryka czekolady” był Mike Teavee. Był to dziewięcioletni chłopiec uzależniony od telewizji....
Anaruk – charakterystyka postaci, Cz. Centkiewicz
Anaruk jest tytułowym bohaterem książki Czesława Centkiewicza pt: „Anaruk, chłopiec z Grenlandii”. Chłopiec ma dwanaście lat i mieszka wraz z...
Współczesność najważniejsze hasła epoki
Współczesność najważniejsze hasła epoki Do najważniejszych terminów i pojęć epoki współczesnej zalicza się następujące hasła: behawioryzm – ukształtowany...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *