Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” – analiza

Pierwszy element na który warto zwrócić uwagę w utworze jest liczba 4, określająca ludzi oraz naturę. Według poety w człowieku są cztery płyny i związane z nimi typy osobowości. Również naturą kieruje magia tej liczby, autor wskazuje na cztery strony świata, cztery żywioły a także cztery etapy życia: dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały, starość. Poeta przywiązał ogromną wagę do omówienia kolejnych etapów życia człowieka, podaje rady i pouczenia. Najwięcej miejsca zostaje poświęcone dojrzałości, to ona bowiem daje pełne pole do rozwoju człowieka.

 

Dokonując analizy można jednoznacznie stwierdzić że, utwór jest pochwałą życia i wsi ale także prezentacją filozofii Reja opartą na elementach stoicyzmu i epikureizmu. Mimo, iż poeta nie stroni od analizowania ważnych kwestii jak małżeństwo, obywatelski obowiązek , praca i rozrywka, udowadnia, że ziemianin może i powinien wieść szczęśliwe życie. W poniższym wypracowaniu dokładnie przeanalizowano treść wiersza, wskazano dlaczego jest to utwór parenetyczny, omówiono cechy wskazujące na poszczególne myśli filozoficzne. Całość zawiera 431 słów.

Mikołaj Rej „Żywot człowieka poczciwego” – analiza

„Żywot człowieka poczciwego” to jedno z bardziej znanych dzieł Mikołaj Reja. Dokonując analizy należy zwrócić uwagę, iż jest to utwór parenetyczny – oznacza to, że zawiera propagandę określonego typu osobowości, który ma stać się wzorem cnót dla wszystkich odbiorców.

Rej  w utworze prezentuje obraz tytułowego „człowieka poczciwego”, ziemianina, szlachcica, który wiedzie spokojne życie, w prawy sposób gospodarując posiadanymi dobrami. Można również, powiedzieć, że utwór w pewien sposób oddaje osobistą filozofię autora. Rej bowiem był zamożnym gospodarzem, dbającym o interesy własne i społeczne, dowodem na to jest chociażby zakładanie przez niego miast.

Pierwszy element na który warto zwrócić uwagę w utworze jest liczba 4, określająca ludzi oraz naturę. Według poety w człowieku są cztery płyny i związane z nimi typy osobowości: krew to sangwinik, flegma flegmatyk, żółć choleryk, żółć czarna melancholik. Również naturą kieruje magia tej liczby, autor wskazuje na cztery strony świata, cztery żywioły a także cztery etapy życia: dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały, starość. Cały świat wydaje się być określony przez magię liczb, podana przez autora prawidłowość wypływa z jego własnych doświadczeń, przemyśleń i obserwacji.

W utworze Rej przywiązał ogromną wagę do omówienia kolejnych etapów życia, podaje rady i pouczenia, wskazuje jak kierować młodego człowieka. Jednak najwięcej miejsca zostaje poświęcone dojrzałości, to ona bowiem daje pełne pole do rozwoju człowieka, wykorzystaniu jego siły i mądrości. Rej tłumaczy jaką postawę powinien zaprezentować szlachcić, jego stan jest nie jest bowiem jedynie powodem do chwały ale zobowiązaniem wobec ojczyzny. Jako prawy i uczciwy przedstawiciel stanu powinien być przykładem cnót, stanowić niedościgniony wzór. Aby poprzeć swe stanowisko i dokładnie ukazać powinności szlachcica Rej powołuje się na antyprzykłady, krytykuje i potępia niecne zachowania. Wyśmiane zostaje zapatrzenie w zagraniczną modę, snobizm i odejście od rodzimych tradycji.

„Poczciwy” człowiek zdaniem autora powinien umieć mądrze korzystać z otaczających go dóbr. Posiadana ziemia daje bowiem zbiory umożliwiające dostatnie, spokojne i harmonijne życie. Należy podążać rytmem natury, dopasować życie do pór roku. Poeta z zachwytem i dokładnością opisuje prace w ogrodzie, jesienne zbiory czy zimowe polowania.

Dokonując analizy można jednoznacznie stwierdzić że, utwór jest pochwałą życia i wsi. Mimo, iż poeta nie stroni od analizowania ważnych kwestii jak małżeństwo, obywatelski obowiązek , praca i rozrywka, udowadnia, że ziemianin może i powinien wieść szczęśliwe życie. Dobra, które rozsądnie wykorzysta, pozwalają uzyskać harmonię i pogodę ducha, pozbyć się lęku przed starością i śmiercią. Należy wskazać, że ukazany, spokój, cnotliwe życie, podążanie torem wyznaczonym przez rozum i naturę jest prezentacją filozofii stoickiej. Rej zawarł również w dziele epikureizm, nie zabrania bowiem rozrywek a nawet zachęca do czerpania przyjemności z życia.

Ketling – charakterystyka bohatera, H. Sienkiewicz „Pan Wołodyjowski”
Hassling Ketling of Elgin był z pochodzenia Szkotem mieszkającym w Polsce. Ubierał się wytwornie i elegancko, miał nienaganne maniery. Był człowiekiem...
„Padlina” interpretacja wiersza Charlesa Baudelaire, wypracowanie
„Padlina” interpretacja wiersza Charlesa Baudelaire „Padlina” to tytuł jednego z wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire. Podmiotem lirycznym...
„Nike która się waha” i „Rzecz to piękna…” – interpretacje utworów Herberta i Tyrtajosa
„Rzecz to piękna…” Tyrtajos W utworze „Rzecz to piękna”, Tyrtajos nawołuje do walki. Używa liczby mnogiej utożsamiając się z walczącymi. Wylicza...
Ambroży Kleks –charakterystyka postaci J. Brzechwy, wypracowanie
Ambroży Kleks był tytułowym bohaterem książki Jana Brzechwy pod tytułem „Akademia pana Kleksa”. Był on profesorem akademii, do której uczęszczali...
Mateusz Cuthbert – charakterystyka bohatera L. M. Montgomery, wypracowanie
Jednym z bohaterów występujących w książce pod tytułem „Ania z Zielonego Wzgórza” napisanej przez L. M. Montgomery był Mateusz Cuthbert. Był...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *