Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Marty Korczyńskiej, jednej z bohaterek występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”. Marta była osobą złośliwą i nieprzyjemną dla ludzi, potrafiła niekiedy nieźle dopiec słowem. Wyglądała na kobietę zgorzkniałą pokrzywdzoną przez los. Bywała nieznośna i niemiła. Sama siebie uważała za „cholerę”, bo dokuczała ludziom. Marta swoje życie poświeciła pracy, pomagając kuzynowi, Benedyktowi prowadzić gospodarstwo i dom. Jako młoda kobieta w obawie przez mezaliansem i kpinami ludzi odrzuciła miłość ukochanego Anzelma.

Wypracowanie zawiera 614 wyrazów / 4254 znaki.

Marta Korczyńska była jedną z bohaterek powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Była ona krewną Benedykta Korczyńskiego. Mieszkała w jego dworku i poświęciła się pracy, pomagając kuzynowi prowadzić gospodarstwo i dom. Przejęła również większość obowiązków pani Emilii, wychowując jej dzieci, dla którym sama nie miała wiele czasu.

Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”.

Marta była bardzo spokojną i skrytą osobą, nie lubiła się zwierzać ani okazywać emocji. Życie bardzo ją doświadczyło i być może dlatego miała ona takie a nie inne nastawienie do ludzi. Była nieufna i podejrzliwa. Była również ofiarą niespełnionej miłości. Kiedyś darzyła wielką miłością Anzelma Bohatyrowicza, jednak nie przyjęła jego oświadczyn z obawy przed opinią społeczeństwa. Nie chciała popełnić mezaliansu wychodząc za człowieka z nizin społecznych. Nie chciała narażać siebie na kpiny ludzi, nie chciała by wytykaną ją palcami. Bardzo przejmowała się opinią społeczeństwa, nie chciała być żoną chłopa i resztę życia poświecić ciężkiej pracy na roli. Życie jednak zweryfikowało jej plany i kobieta w ostateczności poświęciła pracy całe swoje życie.

Życiowe doświadczenia sprawiły, że stała się ona kobietą samotną i nieszczęśliwą.  Marta była bardzo spokojną i skrytą osobą, nie lubiła się zwierzać ani okazywać emocji. Była nieufna i podejrzliwa. Była również ofiarą niespełnionej miłości. To właśnie spowodowało, że kobieta bywała nieznośna i niemiła wobec ludzi. Sama siebie uważała za „cholerę”, bo dokuczała ludziom. Wyglądała na kobietę zgorzkniałą i pokrzywdzoną przez los.

Jednak pod tą maską kryła się tak naprawdę kobieta wrażliwa, czuła i troskliwa. Poświęcała wiele uwagi Leoni i Witoldowi, pragnęła im przekazać wszystko to, co jej zdaniem było najważniejsze, miłość do ziemi i szacunek do pracy. Była bardzo oddana rodzinie, pomagała Benedyktowi, który doceniał prawowitość kuzynki i jej poświęcenie dla rodziny. Szanował ją za pracowitość i oddanie. Była bowiem dla niego życiową partnerką, z którą dzielił pracę, problemy i zmartwienia. Tylko wobec siebie czuli tak naprawdę wsparcie i zrozumienie.

Marta Korczyńska była silną i wytrwałą kobietą. Nigdy się nie poddawała, nie ulegała chwilom zwątpienia czy osamotnienia. Dzielnie znosiła wszystkie życiowe trudny, nie narzekała na swój los. Bywała gderliwa i marudna, ale tak naprawdę potrafiła okazywać miłość i troskę rodzinie. Była kobietą czułą i dobrą, bardzo martwiła się o członków rodziny i przejmowała się ich sprawami, zawsze starała się pomagać ze wszystkich sił.

Marta była kobietą niezwykle doświadczoną przez los, jako dojrzała kobieta była silna i niezłomna, wytrwała, pracowita i dzielna. Potrafiła znosić trudy i wszelkie niedogodności. Jednak będąc młodą kobietą nie miała w sobie na tyle siły, by przyjąć miłość Anzelma Bohatyrowicza i zostać jego żoną mimo negatywnej opinii społeczeństwa i szyderczych spojrzeń ludzi. Bała się drwin ludzi, nie miała siły, by się im przeciwstawić i poddała się, rezygnując tym samym z wielkiej miłości i szczęścia. Obserwując znajomość Justyny Orzelskiej i Jana  Bohatyrowicza widziała dawną siebie i Anzelma. Obawiała się również, że Justyna postąpi podobnie, rozkocha w sobie chłopaka, a potem go porzuci. Tak się jednak nie stało, bo uczucie Justyny było wielkie i szczere, dziewczyna miała w sobie tę silę i wytrwałość, której przed laty zabrakło Marcie. Bohaterka dostrzegłszy wytrwałość Justyny, zaczęła ją wspierać z całych sił i popierać jej dążenie do miłości wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Marta Korczyńska, pomimo swego złośliwego charakteru była wspaniałą kobietą, oddaną i szanowaną gospodynią, kochającą opiekunką, pracowitą i wytrwałą, dzielnie znoszącą wszystkie życiowe trudy. Była silną kobietą, potrafiącą dzielnie znosić każde cierpienie. Doceniano jej trud i poświęcenie, dzięki czemu Marta czuła się kobietą dowartościowaną.

Bosse Erikson – charakterystyka postaci „Dzieci z Bullerbyn”
Bosse Erikson jest jednym z głównych bohaterów książki A. Lindgren pod tytułem „Dzieci z Bullerbyn”. Ma osiem lat i jest średnim dzieckiem państwa...
"Nie - Boska komedia" Z. Krasińskiego - na czym polega tragizm Hrabiego Henryka?
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrać wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Pani Errol – charakterystyka postaci, „Mały lord”, wypracowanie
Jedną z bohaterek występujących w powieści F. H. Burnett pod tytułem „Mały lord” była pani Errol. Była ona matką Cedryka i wdową po kapitanie...
Wicek Mostowiak – charakterystyka bohatera „Nasza szkapa” M. Konopnickiej
Wicek Mostowiak był jednym z bohaterów występujących w noweli „Nasza szkapa” autorstwa Marii Konopnickiej. Wicek był najstarszym synem Anny i...
Wypracowanie – „Miłosierdzie gminy” M. Konopnickiej, interpretacja
„Miłosierdzie gminy” Marii Konopnickiej opowiada o problemie ludzi starych, niepotrafiących zapracować na własne utrzymanie, którym na pomoc...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *