Marta Korczyńska – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Marty Korczyńskiej, jednej z bohaterek występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem”. Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”. Marta była osobą złośliwą i nieprzyjemną dla ludzi, potrafiła niekiedy nieźle dopiec słowem. Wyglądała na kobietę zgorzkniałą pokrzywdzoną przez los. Bywała nieznośna i niemiła. Sama siebie uważała za „cholerę”, bo dokuczała ludziom. Marta swoje życie poświeciła pracy, pomagając kuzynowi, Benedyktowi prowadzić gospodarstwo i dom. Jako młoda kobieta w obawie przez mezaliansem i kpinami ludzi odrzuciła miłość ukochanego Anzelma.

Wypracowanie zawiera 614 wyrazów / 4254 znaki.

Marta Korczyńska była jedną z bohaterek powieści „Nad Niemnem” autorstwa E. Orzeszkowej. Była ona krewną Benedykta Korczyńskiego. Mieszkała w jego dworku i poświęciła się pracy, pomagając kuzynowi prowadzić gospodarstwo i dom. Przejęła również większość obowiązków pani Emilii, wychowując jej dzieci, dla którym sama nie miała wiele czasu.

Marta była czterdziestoparoletnią niezbyt urodziwą kobietą, ”była niezwykle wysoką, a wysokość tę zwiększała jeszcze chudość jej ciała (…) Była to mała, chuda okrągła twarz ze skórą tak ciemną, że prawie brązową, z czołem sfałdowanym w kilka grubych zmarszczek z wypadłymi i kościstymi policzkami, z wyrazem goryczy i złośliwości nadawanym jej przez ostrość nosa i zaciśnięcie warg a wzmaganym przez szczególną ognistość i przenikliwość oczu”.

Marta była bardzo spokojną i skrytą osobą, nie lubiła się zwierzać ani okazywać emocji. Życie bardzo ją doświadczyło i być może dlatego miała ona takie a nie inne nastawienie do ludzi. Była nieufna i podejrzliwa. Była również ofiarą niespełnionej miłości. Kiedyś darzyła wielką miłością Anzelma Bohatyrowicza, jednak nie przyjęła jego oświadczyn z obawy przed opinią społeczeństwa. Nie chciała popełnić mezaliansu wychodząc za człowieka z nizin społecznych. Nie chciała narażać siebie na kpiny ludzi, nie chciała by wytykaną ją palcami. Bardzo przejmowała się opinią społeczeństwa, nie chciała być żoną chłopa i resztę życia poświecić ciężkiej pracy na roli. Życie jednak zweryfikowało jej plany i kobieta w ostateczności poświęciła pracy całe swoje życie.

Życiowe doświadczenia sprawiły, że stała się ona kobietą samotną i nieszczęśliwą.  Marta była bardzo spokojną i skrytą osobą, nie lubiła się zwierzać ani okazywać emocji. Była nieufna i podejrzliwa. Była również ofiarą niespełnionej miłości. To właśnie spowodowało, że kobieta bywała nieznośna i niemiła wobec ludzi. Sama siebie uważała za „cholerę”, bo dokuczała ludziom. Wyglądała na kobietę zgorzkniałą i pokrzywdzoną przez los.

Jednak pod tą maską kryła się tak naprawdę kobieta wrażliwa, czuła i troskliwa. Poświęcała wiele uwagi Leoni i Witoldowi, pragnęła im przekazać wszystko to, co jej zdaniem było najważniejsze, miłość do ziemi i szacunek do pracy. Była bardzo oddana rodzinie, pomagała Benedyktowi, który doceniał prawowitość kuzynki i jej poświęcenie dla rodziny. Szanował ją za pracowitość i oddanie. Była bowiem dla niego życiową partnerką, z którą dzielił pracę, problemy i zmartwienia. Tylko wobec siebie czuli tak naprawdę wsparcie i zrozumienie.

Marta Korczyńska była silną i wytrwałą kobietą. Nigdy się nie poddawała, nie ulegała chwilom zwątpienia czy osamotnienia. Dzielnie znosiła wszystkie życiowe trudny, nie narzekała na swój los. Bywała gderliwa i marudna, ale tak naprawdę potrafiła okazywać miłość i troskę rodzinie. Była kobietą czułą i dobrą, bardzo martwiła się o członków rodziny i przejmowała się ich sprawami, zawsze starała się pomagać ze wszystkich sił.

Marta była kobietą niezwykle doświadczoną przez los, jako dojrzała kobieta była silna i niezłomna, wytrwała, pracowita i dzielna. Potrafiła znosić trudy i wszelkie niedogodności. Jednak będąc młodą kobietą nie miała w sobie na tyle siły, by przyjąć miłość Anzelma Bohatyrowicza i zostać jego żoną mimo negatywnej opinii społeczeństwa i szyderczych spojrzeń ludzi. Bała się drwin ludzi, nie miała siły, by się im przeciwstawić i poddała się, rezygnując tym samym z wielkiej miłości i szczęścia. Obserwując znajomość Justyny Orzelskiej i Jana  Bohatyrowicza widziała dawną siebie i Anzelma. Obawiała się również, że Justyna postąpi podobnie, rozkocha w sobie chłopaka, a potem go porzuci. Tak się jednak nie stało, bo uczucie Justyny było wielkie i szczere, dziewczyna miała w sobie tę silę i wytrwałość, której przed laty zabrakło Marcie. Bohaterka dostrzegłszy wytrwałość Justyny, zaczęła ją wspierać z całych sił i popierać jej dążenie do miłości wbrew wszystkim i wszystkiemu.

Marta Korczyńska, pomimo swego złośliwego charakteru była wspaniałą kobietą, oddaną i szanowaną gospodynią, kochającą opiekunką, pracowitą i wytrwałą, dzielnie znoszącą wszystkie życiowe trudy. Była silną kobietą, potrafiącą dzielnie znosić każde cierpienie. Doceniano jej trud i poświęcenie, dzięki czemu Marta czuła się kobietą dowartościowaną.

Aurelia Jedwabińska – charakterystyka postaci, M. Musierowicz – wypracowanie
Aurelia Jedwabińska jest jedną z bohaterek występujących w powieści „Opium w rosole” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jest córką Ewy i Eugeniusza...
„Łąka” interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana, wypracowanie
„Łąka” interpretacja wiersza Bolesława Leśmiana. Wiersz zatytułowany „Łąka” autorstwa Bolesława Leśmiana podejmuje tematykę wzajemnych relacji...
Wieś polska w „Chłopi” Reymonta, wypracowanie
„Chłopi” Reymonta – obraz wsi polskiej Chłopi Władysława Reymonta zawierają w sobie uniwersalny obraz wsi oraz żyjących na niej ludzi....
„O mej poezji” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
„O mej poezji” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23. 01. 1905 roku w Warszawie....
Jurko Bohun – charakterystyka bohatera „Ogniem i mieczem”
Jednym z bohaterów występujących w powieści „Ogniem i mieczem” H. Sienkiewicza był Jurko Bohun, a poniższa praca stanowi charakterystykę tej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *