Marek Osiński – charakterystyka postaci, Czarne Stopy, wypracowanie

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Marka Osińskiego, głównego bohatera książki S. Szmaglewskiej „Czarne Stopy”.  Książka ukazuje życie obozowiczów, zastępów harcerzy stacjonujących w Górach Świętokrzyskich. W powieści ukazani są także mieszkańcy okolicznych wiosek, którym harcerze pomagają w czasie żniw. Głównym bohaterem jest Marek Osiński, który przeżywa wiele niesamowitych i ciekawych przygód. Należy do zastępu Czarnych Stóp. Na obozie chętnie uczestniczy w zabawach, należycie wykonuje swoje obowiązki. Jest sumienny i pracowity, chociaż czasem zdarza mu się nie dopilnować pewnych obowiązków. Jednego razu zasypia na nocnej warcie i popada w niemiłe tarapaty. Wszystko jednak kończy się dobrze.

 

Wypracowanie zawiera  402 wyrazy / 2791 znaków.

Głównym bohaterem powieści Seweryny Szmaglewskiej „Czarne Stopy” jest Marek Osiński. Marek nie miał rodziców i mieszkał w internacie. Nie był tam szczęśliwy, bo brakowało mu miłości i troski rodzicielskiej. Jego opiekun nadużywał alkoholu i nie potrafił dobrze się zając chłopcem;  nie dał mu miłości, ciepła, nie okazywał życzliwości.

Marek to cichy i spokojny chłopiec, pochodzący z biednej rodziny. Był niepozornym chłopcem, niczym szczególnym nie wyróżniał się wśród rówieśników. Zazwyczaj był milczący, zamknięty w sobie. Bardzo wstydził się swojej sytuacji życiowej i być może właśnie dlatego nie chciał powiedzieć drużynowemu dlaczego nie może pojechać na obóz. Bał się kpin i docinek ze strony kolegów.

Bohater marzył o spędzeniu udanych wakacji. Dzięki Andrzejowi Wróblowi udało mu się wyjechać na obóz do Gór Świętokrzyskich. To właśnie na obozie chłopiec ukazał swoje prawdziwe oblicze. Okazał się radosnym, pogodnym chłopcem z poczuciem humoru. Był dobrym kolegą i przyjacielem.

Początkowo chłopiec nie miał pojęcia o życiu obozowicza, nie wiedział nawet czym są i do czego służą śledzie. Jednak dzięki swojemu uporowi i wytrwałości, szybko nauczył się nowych rzeczy i zdobywał nowe doświadczenia. Był pracowity i solidnie wykonywał polecenia drużynowego. Chociaż zdarzyło mu się zasnąć na warcie i chłopiec wpadł w tarapaty. Został bowiem oskarżony i kradzież wędlin. Chłopiec szybko odkrywa co tak naprawdę stało się z wędlinami, ale zachowuje tajemnicę dla siebie i kolegi. Z czasem wychodzi na jaw cała sprawa i kończy się szczęśliwie, a sam Marek unika kary. Okazało się bowiem, że wędliny podkradała wyżlica dla swoich szczeniąt. Marek miał dobre i wrażliwe serce, był niezwykle czuły na krzywdę innych, nawet zwierząt. Był opiekuńczy i troskliwy.

Był odważny i bardzo samodzielny. Jedyne czego nie mógł się wyzbyć to skłonności do psot i żartów. Pewnej nocy z kolegami z zastępu zrobili kukły Rady Drużyny, ukazujące zabawne imitacje drużynowych.

Osiński był niezwykle pomysłowym i uzdolnionym artystycznie chłopcem, sam wymyślił nazwę dla swojego zastępu.

Marek był inteligentnym i bardzo oczytanym młodzieńcem, znał powieści Żeromskiego i jako jedyny potrafił rozszyfrować zagadkę Andrzeja Wróbla.

Marek Osiński to wspaniały bohater, chłopiec o wrażliwej duszy i dobrym sercu. Początkowo skryty i cichy, z czasem ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Z zahukanego chłopca staje się radosnym, pogodnym, pełnym wspaniałych pomysłów harcerzem. Pomimo iż był najmłodszy w drużynie, niejednokrotnie zaskakiwał swoich kolegów i przełożonych ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami. Marek był wspaniałym kolegą i dyskretnym chłopcem, potrafił dochować tajemnicy, gdy wymagała tego sytuacja. Szybko się uczył, łatwo zdobywał przyjaciół. Z pewnością jest postacią godną naśladowania i podziwu.

Jaruha – charakterystyka bohaterki „Stara baśń’ J. I. Kraszewskiego
Jaruha jest jedną z bohaterek powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń”. O jej życiu dowiadujemy się z jej opowieści: „Porwał mnie...
„Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” interpretacja wiersza Cyprian Kamil Norwid
„Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” interpretacja wiersza Cypriana Kamila Norwida Utwór zatytułowany „Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” autorstwa...
"Przesłanie Pana Cogito" Zbigniew Herbert- definicja człowieczeństwa.
                Zbigniew Herbert to jeden z najsłynniejszych współczesnych polskich poetów. Podejmuje on w swoich wierszach problemy dzisiejszego...
Wypracowanie – charakterystyka Pawła Obareckiego, Siłaczka
Głównym bohaterem „Siłaczki”, Żeromskiego jest Paweł Obarecki. Ukończył studia medyczne w Warszawie. Był młodym, energicznym mężczyzną. Był wesoły...
Jan Kochanowski przykładem patrioty.
Ojcem naszej wspaniałej literatury polskiej jest Jan Kochanowski zwanym również  Janem z Czarnolasu. To on pisał o patriotyzmie i był gotów do...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *