Marek Osiński – charakterystyka postaci, Czarne Stopy, wypracowanie

Poniższe wypracowanie z języka polskiego stanowi charakterystykę Marka Osińskiego, głównego bohatera książki S. Szmaglewskiej „Czarne Stopy”.  Książka ukazuje życie obozowiczów, zastępów harcerzy stacjonujących w Górach Świętokrzyskich. W powieści ukazani są także mieszkańcy okolicznych wiosek, którym harcerze pomagają w czasie żniw. Głównym bohaterem jest Marek Osiński, który przeżywa wiele niesamowitych i ciekawych przygód. Należy do zastępu Czarnych Stóp. Na obozie chętnie uczestniczy w zabawach, należycie wykonuje swoje obowiązki. Jest sumienny i pracowity, chociaż czasem zdarza mu się nie dopilnować pewnych obowiązków. Jednego razu zasypia na nocnej warcie i popada w niemiłe tarapaty. Wszystko jednak kończy się dobrze.

 

Wypracowanie zawiera  402 wyrazy / 2791 znaków.

Głównym bohaterem powieści Seweryny Szmaglewskiej „Czarne Stopy” jest Marek Osiński. Marek nie miał rodziców i mieszkał w internacie. Nie był tam szczęśliwy, bo brakowało mu miłości i troski rodzicielskiej. Jego opiekun nadużywał alkoholu i nie potrafił dobrze się zając chłopcem;  nie dał mu miłości, ciepła, nie okazywał życzliwości.

Marek to cichy i spokojny chłopiec, pochodzący z biednej rodziny. Był niepozornym chłopcem, niczym szczególnym nie wyróżniał się wśród rówieśników. Zazwyczaj był milczący, zamknięty w sobie. Bardzo wstydził się swojej sytuacji życiowej i być może właśnie dlatego nie chciał powiedzieć drużynowemu dlaczego nie może pojechać na obóz. Bał się kpin i docinek ze strony kolegów.

Bohater marzył o spędzeniu udanych wakacji. Dzięki Andrzejowi Wróblowi udało mu się wyjechać na obóz do Gór Świętokrzyskich. To właśnie na obozie chłopiec ukazał swoje prawdziwe oblicze. Okazał się radosnym, pogodnym chłopcem z poczuciem humoru. Był dobrym kolegą i przyjacielem.

Początkowo chłopiec nie miał pojęcia o życiu obozowicza, nie wiedział nawet czym są i do czego służą śledzie. Jednak dzięki swojemu uporowi i wytrwałości, szybko nauczył się nowych rzeczy i zdobywał nowe doświadczenia. Był pracowity i solidnie wykonywał polecenia drużynowego. Chociaż zdarzyło mu się zasnąć na warcie i chłopiec wpadł w tarapaty. Został bowiem oskarżony i kradzież wędlin. Chłopiec szybko odkrywa co tak naprawdę stało się z wędlinami, ale zachowuje tajemnicę dla siebie i kolegi. Z czasem wychodzi na jaw cała sprawa i kończy się szczęśliwie, a sam Marek unika kary. Okazało się bowiem, że wędliny podkradała wyżlica dla swoich szczeniąt. Marek miał dobre i wrażliwe serce, był niezwykle czuły na krzywdę innych, nawet zwierząt. Był opiekuńczy i troskliwy.

Był odważny i bardzo samodzielny. Jedyne czego nie mógł się wyzbyć to skłonności do psot i żartów. Pewnej nocy z kolegami z zastępu zrobili kukły Rady Drużyny, ukazujące zabawne imitacje drużynowych.

Osiński był niezwykle pomysłowym i uzdolnionym artystycznie chłopcem, sam wymyślił nazwę dla swojego zastępu.

Marek był inteligentnym i bardzo oczytanym młodzieńcem, znał powieści Żeromskiego i jako jedyny potrafił rozszyfrować zagadkę Andrzeja Wróbla.

Marek Osiński to wspaniały bohater, chłopiec o wrażliwej duszy i dobrym sercu. Początkowo skryty i cichy, z czasem ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Z zahukanego chłopca staje się radosnym, pogodnym, pełnym wspaniałych pomysłów harcerzem. Pomimo iż był najmłodszy w drużynie, niejednokrotnie zaskakiwał swoich kolegów i przełożonych ciekawymi pomysłami i rozwiązaniami. Marek był wspaniałym kolegą i dyskretnym chłopcem, potrafił dochować tajemnicy, gdy wymagała tego sytuacja. Szybko się uczył, łatwo zdobywał przyjaciół. Z pewnością jest postacią godną naśladowania i podziwu.

Interpretacja tytułu „Zdążyć przed Panem Bogiem”, wypracowanie
„Zdążyć przed Panem Bogiem” – interpretacja tytułu Na wstępie należy wskazać jakim gatunkiem literackim jest ta lektura, Niestety ze względu...
Popiel / Chwostek – charakterystyka bohatera J. I. Kraszewskiego „Stara baśń”
Popiel zwany pogardliwie Chwostkiem jest jednym z bohaterów powieści J. I. Kraszewskiego pod tytułem „Stara baśń”. Popiel pochodzi z rodu Leszków....
„Sonet szalony” interpretacja wiersza Leopolda Staffa, wypracowanie
„Sonet szalony” interpretacja utworu Leopolda Staffa Rozpoczynając analizę wiersza Leopolda Staffa pod tytułem „Sonet szalony” należy podkreślić,...
Syzyf – charakterystyka bohatera mitycznego
Jednym z bohaterów występujących w mitologii greckiej był Syzyf, a poniższa praca stanowi charakterystykę tej postaci. Syzyf był królem Koryntu. Był...
Aniela Dulska - charakterystyka niemoralnej bohaterki
Gabriela  Zapolska w swoim dziele „ Moralność pani Dulskiej” stworzyła znakomity portret każdego członka rodziny. Jednak to pani Dulska...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *