Lisa Erikson – charakterystyka postaci, „Dzieci z Bullerbyn”

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Lisy Erikson, głównej bohaterki powieści A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Lisa mieszka w Bullerbyn, w Środkowej Zagrodzie z rodzicami i dwoma braćmi, Lassem i Bossem. Lasse ma dziewięć lat, a Bosse ma osiem lat. Początkowo Lisa mieszkała w jednym pokoju z braćmi „na poddaszu na prawo, tuż koło strychu”. Później dostała pokój po babci. Dziewczynka była bardzo zaradna, pracowita i chętnie pomagała rodzicom. Często pomagała ojcu przy pielęgnacji zwierząt i w pracach gospodarskich. Ojciec dziewczynki pracował w mleczarni a matka była właścicielką kurzej fermy. Wolne chwile Lisa spędzała na zabawach z koleżankami, Brittą i Anną. Lisa przyjaźni się również z chłopcem imieniem Olle, który być może kiedyś się z nią ożeni.

 

Wypracowanie zawiera  464 wyrazy / 3079 znaków.

Lisa Erikson jest główną bohaterką powieści dla dzieci „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Gdy ją poznajemy Lisa ma siedem lat. Bohaterka mieszka w Bullerbyn, w Środkowej Zagrodzie z rodzicami i dwoma braćmi, Lassem i Bossem. Lasse ma dziewięć lat, a Bosse ma osiem lat. Chłopcy, choć starsi od niej, często jej dokuczali i drwili z niej, robili różne psikusy. Jednak tak naprawdę bardzo ją kochali.

Początkowo Lisa mieszkała w jednym pokoju z braćmi „na poddaszu na prawo, tuż koło strychu”. Później dostała swój pokój po babci. Był to prezent urodzinowy od rodziców dla Lisy. Dziewczynka marzyła o pokoju tylko dla siebie, w którym mogłaby by trzymać swoje skarby, ulubione rzeczy. Była zachwycona, że wreszcie będzie miała swój ulubiony kącik tylko dla siebie.

Lisa to wspaniała dziewczynka, dobra, uczynna i miła, kocha zwierzęta i ma kilkoro przyjaciół. Lubi chodzić do szkoły i bawić się lalkami. Często czyta „Wiosnę Szwecji”, gazetę dla dzieci. Lisa ma dobre i wrażliwe serce. Pewnego dnia ratuje baranka Pontusa od śmierci głodowej. Przygarnęła również kotka, którego nazwała Mruczkiem. Wspólnie z braćmi karmiła go, pielęgnowała, bawiła się z nim. Ale gdy tylko chłopcom znudziły się nowe obowiązki, wszystko spadło na Lisę. Nie martwiła się tym, bo była wytrwała, odpowiedzialna i kończyła wszystko, co zaczęła. Nic nie było jej w stanie zniechęcić. Była uparta, jak sobie coś postanowiła, to wytrwale dążyła do celu. Dziewczynka była bardzo zaradna, pracowita i chętnie pomagała rodzicom. Często towarzyszyła ojcu przy pielęgnacji zwierząt i w pracach gospodarskich. Ojciec dziewczynki pracował w mleczarni a matka była właścicielką kurzej fermy. Nigdy nie narzekała na swój los, zawsze starała się wspierać rodziców. Nigdy nie grymasiła, nie marudziła, nie wymigiwała się od pracy i domowych obowiązków. Była sumienna i oddana temu co robi. Gdy dostała swój pokój, zawsze dbała, by był w nim ład i porządek.

Wolne chwile Lisa spędzała na zabawach z koleżankami, Brittą i Anną. Lisa przyjaźni się również z chłopcem imieniem Olle, który być może kiedyś się z nią ożeni. Jest koleżeńska i miła, łatwo nawiązuje nowe przyjaźnie. Jako przyjaciółka jest godna zaufania i dyskretna.

Lisa to również bardzo pomysłowa i niezwykle energiczna dziewczynka. Niejednokrotnie wymyśla wspaniałe zabawy i wprost zasypuje koleżanki coraz to nowszymi pomysłami.

Jako dorosła kobieta, chciałaby być mamą i opiekować się dziećmi, bo „ bardzo lubi małe, malutkie dzieci”.

Lisa jest bardzo rodzinną. ciepłą osobą, bardzo przeżywa święta, uwielbia świąteczną atmosferę, czuje się wtedy bardzo kochana, a i ona potrafi okazywać wspaniałe uczucia. Jest uczuciową i wrażliwą osobą.

Lisa nigdy nikomu nie odmawia pomocy. Potrafi doskonale się zająć również chorą nauczycielką; często odwiedza starego dziadka dotrzymując mu towarzystwa.

Lisa Erikson jest bardzo dojrzałą i niezwykle odpowiedzialną dziewczynką jak na swój wiek. Może stanowić dobry przykład nie tylko dla swoich braci i koleżanek, ale również dla czytelników. To wspaniała, pozytywna postać, z pewnością godna naśladowania.

„Tren V” interpretacja utworu, Jan Kochanowski, wypracowanie
Jan Kochanowski „Tren V” analiza utworu Tren jako gatunek literacki był znany już w starożytności, to pośmiertny utwór pisany na cześć bohaterów,...
„Sonety krymskie” Adam Mickiewicz - analiza cyklu
„Sonety krymskie” Adam Mickiewicz – analiza wiersza „Sonety krymskie” to cykl osiemnastu sonetów autorstwa Adama Mickiewicza. Warto zaznaczyć,...
Wypracowanie - Krytyka inteligencji w utworach Gałczyńskiego
Obraz inteligencji w twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Inteligencja w rozumieniu kulturowo – społecznym stanowi swoistą „ kastę...
Żeromski „Ludzie bezdomni”, wypracowanie - interpretacja tytułu
Interpretacja tytułu – „Ludzie bezdomni”, powieści Stefana Żeromskiego Tytuł utwory Stefana Żeromskiego „ludzie bezdomni” posiada wiele znaczeń....
Anzelm Bohatyrowicz – charakterystyka bohatera „Nad Niemnem”
Jednym z bohaterów występujących w powieści E. Orzeszkowej pod tytułem „Nad Niemnem” był Anzelm Bohatyrowicz.  Był on bratem Jerzego i wujem...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *