Lisa Erikson – charakterystyka postaci, „Dzieci z Bullerbyn”

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Lisy Erikson, głównej bohaterki powieści A. Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Lisa mieszka w Bullerbyn, w Środkowej Zagrodzie z rodzicami i dwoma braćmi, Lassem i Bossem. Lasse ma dziewięć lat, a Bosse ma osiem lat. Początkowo Lisa mieszkała w jednym pokoju z braćmi „na poddaszu na prawo, tuż koło strychu”. Później dostała pokój po babci. Dziewczynka była bardzo zaradna, pracowita i chętnie pomagała rodzicom. Często pomagała ojcu przy pielęgnacji zwierząt i w pracach gospodarskich. Ojciec dziewczynki pracował w mleczarni a matka była właścicielką kurzej fermy. Wolne chwile Lisa spędzała na zabawach z koleżankami, Brittą i Anną. Lisa przyjaźni się również z chłopcem imieniem Olle, który być może kiedyś się z nią ożeni.

 

Wypracowanie zawiera  464 wyrazy / 3079 znaków.

Lisa Erikson jest główną bohaterką powieści dla dzieci „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Gdy ją poznajemy Lisa ma siedem lat. Bohaterka mieszka w Bullerbyn, w Środkowej Zagrodzie z rodzicami i dwoma braćmi, Lassem i Bossem. Lasse ma dziewięć lat, a Bosse ma osiem lat. Chłopcy, choć starsi od niej, często jej dokuczali i drwili z niej, robili różne psikusy. Jednak tak naprawdę bardzo ją kochali.

Początkowo Lisa mieszkała w jednym pokoju z braćmi „na poddaszu na prawo, tuż koło strychu”. Później dostała swój pokój po babci. Był to prezent urodzinowy od rodziców dla Lisy. Dziewczynka marzyła o pokoju tylko dla siebie, w którym mogłaby by trzymać swoje skarby, ulubione rzeczy. Była zachwycona, że wreszcie będzie miała swój ulubiony kącik tylko dla siebie.

Lisa to wspaniała dziewczynka, dobra, uczynna i miła, kocha zwierzęta i ma kilkoro przyjaciół. Lubi chodzić do szkoły i bawić się lalkami. Często czyta „Wiosnę Szwecji”, gazetę dla dzieci. Lisa ma dobre i wrażliwe serce. Pewnego dnia ratuje baranka Pontusa od śmierci głodowej. Przygarnęła również kotka, którego nazwała Mruczkiem. Wspólnie z braćmi karmiła go, pielęgnowała, bawiła się z nim. Ale gdy tylko chłopcom znudziły się nowe obowiązki, wszystko spadło na Lisę. Nie martwiła się tym, bo była wytrwała, odpowiedzialna i kończyła wszystko, co zaczęła. Nic nie było jej w stanie zniechęcić. Była uparta, jak sobie coś postanowiła, to wytrwale dążyła do celu. Dziewczynka była bardzo zaradna, pracowita i chętnie pomagała rodzicom. Często towarzyszyła ojcu przy pielęgnacji zwierząt i w pracach gospodarskich. Ojciec dziewczynki pracował w mleczarni a matka była właścicielką kurzej fermy. Nigdy nie narzekała na swój los, zawsze starała się wspierać rodziców. Nigdy nie grymasiła, nie marudziła, nie wymigiwała się od pracy i domowych obowiązków. Była sumienna i oddana temu co robi. Gdy dostała swój pokój, zawsze dbała, by był w nim ład i porządek.

Wolne chwile Lisa spędzała na zabawach z koleżankami, Brittą i Anną. Lisa przyjaźni się również z chłopcem imieniem Olle, który być może kiedyś się z nią ożeni. Jest koleżeńska i miła, łatwo nawiązuje nowe przyjaźnie. Jako przyjaciółka jest godna zaufania i dyskretna.

Lisa to również bardzo pomysłowa i niezwykle energiczna dziewczynka. Niejednokrotnie wymyśla wspaniałe zabawy i wprost zasypuje koleżanki coraz to nowszymi pomysłami.

Jako dorosła kobieta, chciałaby być mamą i opiekować się dziećmi, bo „ bardzo lubi małe, malutkie dzieci”.

Lisa jest bardzo rodzinną. ciepłą osobą, bardzo przeżywa święta, uwielbia świąteczną atmosferę, czuje się wtedy bardzo kochana, a i ona potrafi okazywać wspaniałe uczucia. Jest uczuciową i wrażliwą osobą.

Lisa nigdy nikomu nie odmawia pomocy. Potrafi doskonale się zająć również chorą nauczycielką; często odwiedza starego dziadka dotrzymując mu towarzystwa.

Lisa Erikson jest bardzo dojrzałą i niezwykle odpowiedzialną dziewczynką jak na swój wiek. Może stanowić dobry przykład nie tylko dla swoich braci i koleżanek, ale również dla czytelników. To wspaniała, pozytywna postać, z pewnością godna naśladowania.

Charakterystyka Adolfa Hitlera
Adolf Hitler, urodzony 20 kwietnia 1889 roku w małym miasteczku Braunau am Inn na terenie ówczesnych Austro-Węgier, wyrosnął na postać, która...
„Do Marka Aurelego” interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta
„Do Marka Aurelego” interpretacja wiersza  Zbigniewa Herberta Wiersz zatytułowany „Do Marka Aurelego” autorstwa Zbigniewa Herberta ukazuje rozdźwięk...
Krasicki „Mikołaja Dośwadczyńskiego przypadki” - analiza utworu
Ignacy Krasicki „Mikołaja Dośwadczyńskiego przypadki” Analizując utwór „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki” autorstwa Ignacego Krasickiego...
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu, wypracowanie
Wiliam Szekspir „Makbet” – analiza utworu „Makbet” Williama Szekspira to jedno z najbardziej znanych dzieł literackich, tragedia napisana na...
Problematyka społeczno - polityczna w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”
Zofia Nałkowska dzięki swoim bogatym doświadczeniom życiowym napisała powieść psychologiczną  pt „Granica”. W powieści tej możemy poznać podziały...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *