„Król olch” – interpretacja utworu Goethego

Wypracowanie dotyczy utworu Goethego pt. „Król olch”. Interpretacja przedstawia dokładne treść dzieła, ale dodatkowo charakteryzuje go pod względem gatunku jakim jest nokturn. Opracowanie zawiera 400 wyrazów.

 

Ten tekst to idealna notatka do nauki, ale przede wszystkim gotowe wypracowanie, praca domowa.

 

Goethe w swoim słynnym utworze pt. „Król olch” prezentuje bardzo popularny w okresie romantyzmu gatunek jakim jest nokturn. Ma on na celu przedstawienie nocnego krajobrazu natury, ale również nocne rozmyślenia. Wypracowanie dowodzi, iż „Król olch” jest przykładem nokturnu romantycznego. Ojciec i syn wracają razem do domu przez las. Chłopiec mówi, że widzi jak zaprasza go do swojego świata król olch. Mężczyzna bagatelizuje wizje syna. Niestety dziecko umiera, ale prawdopodobnie jego dusza została zabrana przez nadprzyrodzone postaci.

Nokturn jest to krótki i nastrojowy utwór, zazwyczaj grany na fortepianie. Nie jest to utwór jedynie muzyczny, gdyż może być również dziełem plastycznym lub też literackim. Na ogół przedstawia nocne krajobrazy natury, albo prezentuje nocne rozmyślania. Są to zagadnienia bardzo często poruszane przez artystów zwłaszcza romantyzmu. W swojej pracy postaram się udowodnić, że „Król olch” Goethego jest przykładem nokturnu romantycznego.

W utworze podmiot liryczny nie ujawnia się, jedynie odgrywa rolę narratora. W wierszu występują ojciec, syn oraz król olch. Sytuacja rozgrywa się nocą w lesie, gdy ojciec i chłopiec wracają do domu. Wiersz jest melodyjny. Występują w nim rymy sąsiednie na końcach wersów. W formie dialogu przytaczane są wypowiedzi bohaterów.

Ojciec jest bardzo opiekuńczy w stosunku do swojego syna. Zauważa, że wpatrzony jest głęboko w gęstwinę lasu, co wzbudziło jego zainteresowanie i troskę. Syn odpowiada mu, że widzi króla olch, który woła go do siebie. Opisuje dokładnie jego wygląd. Ojciec najprawdopodobniej nie wierzy i uspokaja syna, że to tylko złudzenie.

Chłopiec słyszy głos postaci z lasu, która namawia go do pójścia z nim, zapewniając, że nie będzie żałować tej decyzji. Próbuje przekonać go tym, że użyje swoich czarów i da mu coś cennego. Chłopiec dopytuje się ojca, czy on też słyszy wabiących go. Mężczyzna najwyraźniej nie uważa za realne tego co mówi syn. Znajduje i tym razem wytłumaczenie, mając nadzieję, że tym razem złagodzi niepokój swojego syna.

Jednak chłopiec nadal słyszy śpiew króla. Ilustruje mu co stanie się, gdy ulegnie jego namowom. Kolejnym jego argumentem są piękne córki, które śpiewają i tańczą na mchu. Zwraca to uwagę na sielankowy tryb życia jaki prowadzą. Chłopiec znów zwraca się do ojca. Można stwierdzić, że uwierzył słowom króla olch, gdyż stwierdza, że widzi taniec jego córek. Ojciec kolejny raz znajduje wytłumaczenie w przyrodzie. Król olch zwraca się do chłopca i namawia, aby poszedł z nim. Ostrzega, że ostatni raz zwraca się do niego.

Syn mówi ojcu, że widzi króla jak zbliża się do nich. Czuje jak powoli opuszczają go siły i uchodzi z niego życie. Ojciec nie bierze słów syna do serca. Nie traktuje poważnie, choć obejmuje go, aby dać mu poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Popędził konia, by szybciej znaleźć się w domu. Syn zmarł w jego ramionach. Możliwe, że jego duszę zabrał do swego domu król olch.

Podsumowując stwierdzam, że „Król olch” Goethego jest przykładem nokturnu romantycznego. Cała akcja utworu rozgrywa się w nocy. W wierszu prezentowane są również nocne krajobrazy lasu.

"My idol" - wypracowanie po angielsku
My idol – Kate Winslet – a film actor. I like the cinema very much therefore I have chosen to write something about one of my favourite actresses...
Wypracowanie – Panowanie Władysława Warneńczyka, historia
Po śmierci Władysława Jagiełły możni wybrali na króla jego najstarszego syna, Władysława. Do szybkiej koronacji Władysława (1434) dążył kardynał...
Obraz postępowania i psychiki bohaterów A. Czechowa na przykładzie „Kameleona” i „Śmierci urzędnika”
Głównymi bohaterami opowiadań Czechowa są ludzie obejmujący urzędnicze stanowiska. Oczumiełow występujący w „Kameleonie” był naczelnikiem policji,...
Wypracowanie – Charakterystyka Marysi – „O krasnoludkach i sierotce Marysi”
Marysia jest jedną z głównych bohaterów książki Marii Konopnickiej zatytułowanej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Jest to mała kilkuletnia...
„Proces” Franz Kafka- motyw winy- wypracowanie
„Proces” Franz Kafka- motyw winy- wypracowanie Franz Kafka autor „Procesu” był z wykształcenia doktorem prawa jego zainteresowania obejmowały...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *