Kaj – charakterystyka bohatera H. Ch. Andersena

Jeśli potrzebujesz charakterystyki Kaja, głównego bohatera baśni „Królowa Śniegu” H. Ch. Andersena to zapoznaj się z poniższą pracą, być może okaże się właśnie tym, czego potrzebujesz do przygotowania się do lekcji języka polskiego. Kaj mieszkał w domu, który znajdował się naprzeciwko domu Gerdy, jego najlepszej przyjaciółki. Dzieci spędzały ze sobą każdą wolną chwilę, uwielbiały się i szanowały. Ich przyjaźń uważały za coś niezwykłego i bardzo wyjątkowego. Jednak pewnego dnia w Kaju, za sprawą odłamków diabelskiego lustra, nastąpiła bardzo przykra zmiana. Stał się bardzo niegrzecznym i złośliwym chłopcem. Stał się obojętny wobec swojej przyjaciółki, ignorował ją i nie chciał się już z nią bawić. Zasmucona Gerda nie wiedziała co się z nim stało, ale nie rezygnowała z tej przyjaźni.

Bohaterem poniższej charakterystyki jest Kaj, postać występująca w baśni H. Ch. Andersena pod tytułem „Królowa Śniegu”.

Był to wesoły i zawsze pogodny chłopiec, bardzo ciekawy świata. Lubił słuchać różnych opowieści babci, w tym tej o Królowej Śniegu, która przybywała na swych białych saniach każdej zimy. Kaj lubił zabawy z rówieśnikami, miał wielu kolegów, jednak jego najwierniejszą przyjaciółką, z którą najbardziej lubił spędzać czas była Gerda, która mieszkała w domu naprzeciwko. Dzieci chętnie bawiły się w ogrodzie na poddaszu, który zrobili dla nich rodzice.

Pewnego dnia w życiu chłopca stało się coś dziwnego, w jego oku i sercu utkwiły drobinki z diabelskiego lustra, które zupełnie odmieniły chłopca. Stał się niemiły i niegrzeczny, źle traktował kolegów i był bardzo nieznośny dla swojej przyjaciółki, ignorował ją i był wobec niej obojętny, przestał ją lubić. Trwało to wiele miesięcy, a Gerda nie rozumiała co się z nim dzieje, pragnęła mu pomoc, ale on niczego od niej nie chciał. Sam wychodził na podwórko, sam się bawił, często dokuczając innym dzieciom.

Pewnego razu, gdy był sankami na lodowisku, dostrzegł piękne białe sanie i postanowił do nich doczepić swoje saneczki, by wziąć udział w kuligu. Nagle sanie ruszyły i wyjechały daleko po za miasto. Kaj niecierpliwił się i zaniepokoił, bo nie mógł odczepić swoich saneczek. W pewnej chwili zatrzymały się sanie, a Kaj ujrzał piękną kobietę w białej sukni. Była to Królowa Śniegu, o której chłopiec słyszał od babci. Kobieta przytuliła go i pocałowała. Chłopiec poczuł się bardzo szczęśliwy, nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że w tej właśnie chwili jego serduszko zostało skute lodem, a królowa zabrała go ze sobą do mroźnej krainy.

Nikt w mieście nie wiedział co się stało z chłopcem, niektórzy myśleli, że chłopiec utonął w rzece. Tylko Gerda nie dowierzała tym opowieściom i gdy tylko nastała wiosna postanowiła odszukać przyjaciela.

Kaj każdą chwilę spędzał u boku królowej, która dała mu zadanie ułożenia napisu „wieczność” z kawałków lodu. Im dłużej przebywał w towarzystwie królowej tym bardziej jego serce zamierało, stawało się zimne i nieczułe. Chłopiec zapomniał o swojej rodzinie i oddanej przyjaciółce. Zapragnął pozostać z królową. Potrzebował pomocy i ratunku, ale sam o tym nie wiedział. Gerda wyruszyła w daleką i niebezpieczną podróż, by go odnaleźć. W innym razie chłopiec już na zawsze pozostałby skamieniałym i nieczułym chłopcem pozbawionym ludzkich uczuć.

Po długim czasie Kaj w końcu został odnaleziony przez Gerdę. Jednak ich spotkanie nie przebiegło tak, jak sobie wymarzyła Gerda. Chłopiec nie poznał jej i nie ucieszył się na jej widok. Jego spojrzenie pozostało zimne i nieczułe. Dziewczynka rozpłakała się i dopiero jej ciepłe łzy rozgrzały serce chłopca. Kaj ocknął się w końcu z uroku królowej i rozpłakał się. Wtedy z jego oka wypłynęła drobinka lustra. Chłopiec dopiero wtedy ucieszył się na widok towarzyszki i przytulił przyjaciółkę z całych sił. Zrozumiał co się stało i zapragnął wrócić z nią do domu. Dzieci złapały się mocno za ręce i razem wyruszyły w drogę powrotną. Na miejscu okazało się, że byli już  całkiem dorośli, tylko ich serca pozostały dziecięce.

Kaj to z całą pewnością postać pozytywna. Był bowiem dobrym i oddanym kolegą i serdecznym przyjacielem. Potrafił zaprzyjaźnić się z dziewczynką, która stała się jego najlepszą i najwierniejszą przyjaciółką. Jego przemiana nie była przez niego zawiniona, zadziałała bowiem zła magia, która przemieniła chłopca w tego złego. Kaj jednak nie potrafił się jej oprzeć, bo był tylko małym chłopcem. Na jego szczęście miał przy sobie kogoś, kto bez wahania uratował go i wybawił spod uroku bezwzględnej i nieczułej królowej. Tą osobą okazała się właśnie Gerda, jego najlepsza przyjaciółka. To jej Kaj zawdzięczał wszystko.

Uważam, że Kaj miał wielkie szczęście posiadając tak oddaną i wierną przyjaciółkę. Gerda była przy nim zawsze i nigdy go nie opuściła, nigdy tez nie wątpiła w jego dobroć i oddanie. Zdała sobie sprawę, że jego zachowanie było wynikiem złych czarów. To wielki i bezcenny zarazem skarb, posiadać takiego przyjaciela / przyjaciółkę.


Odpowiedzi na pytania dotyczące postaci Kaja z lektury “Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena:

 1. Jak wyglądał Kaj z “Królowej Śniegu”?
  Kaj, choć nie opisany szczegółowo w baśni, jest przedstawiany jako młody chłopiec. Jego wygląd pozostaje otwarty na interpretację czytelnika, co jest typowe dla wielu postaci w klasycznych baśniach. Możemy sobie wyobrazić, że jest ubrany w typowe dla swojej epoki ubrania, a jego cechy twarzy i wyraz są zgodne z jego młodym wiekiem i niewinnością, przynajmniej do momentu, kiedy zostaje zabrany przez Królową Śniegu.
 2. Jaką dziewczynką była Gerda?
  Gerda jest kluczową postacią w “Królowej Śniegu”, odzwierciedlającą ciepło, miłość i niezłomną determinację. Jest opisywana jako odważna i lojalna, z głębokim przywiązaniem do Kaja. Jej podróż w poszukiwaniu Kaja jest wyprawą pełną wyzwań, ale również rozwoju osobistego i duchowego. Gerdę można postrzegać jako symbol siły serca i odwagi w obliczu przeciwności losu.
 3. Ile razy Królowa Śniegu pocałowała Kaja?
  W baśni, Królowa Śniegu pocałowała Kaja dwa razy. Pierwszy pocałunek sprawiał, że przestał odczuwać zimno i zmroził jego serce, a drugi sprawił, że zapomniał o swoim domu, rodzinie i przede wszystkim o Gerdzie. Te pocałunki symbolizują utratę uczuć i wspomnień, co jest kluczowym motywem w tej historii.
 4. Jak miała na imię królowa lodu?
  Królowa Śniegu jest anonimową postacią, co dodaje jej tajemniczości i uniwersalności. Nie jest opisana jako postać jednowymiarowa; ma cechy zarówno okrutne, jak i fascynujące. Jej brak imienia pozwala na różne interpretacje jej postaci i symboliki.
 5. Gdzie Królowa Śniegu zabrała Kaja?
  Królowa Śniegu zabiera Kaja do swojego lodowego pałacu, który symbolizuje izolację, emocjonalne zimno i odcięcie od świata zewnętrznego. Położony na odległej Północy, pałac jest miejscem magicznym i tajemniczym, pełnym lodowych dekoracji i zimnej piękności.
 6. Czego uczy Królowa Śniegu?
  Królowa Śniegu nie uczy Kaja w sposób bezpośredni, ale jej postać i działania są pełne symboliki. Reprezentuje emocjonalne zimno, utratę niewinności, a także wyzwania, z którymi muszą zmierzyć się główni bohaterowie. Jej wpływ na Kaja stanowi istotną część jego przemiany i rozwoju w ciągu historii.
 7. Kim byli dla siebie Kaj i Gerda?
  Kaj i Gerda są najlepszymi przyjaciółmi, a ich głęboka więź jest kluczowa dla całej opowieści. Ich przyjaźń, pełna ciepła i troski, stanowi przeciwieństwo zimnego i odległego świata Królowej Śniegu. Gerdę cechuje determinacja i poświęcenie, aby odnaleźć i uratować Kaja, co jest motorem napędowym całej opowieści i ukazuje moc prawdziwej przyjaźni i miłości.

„Lament” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Lament” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz urodził się 9.10.1921 roku, poetę zalicza się do pokolenia Kolumbów. Jako...
Jan Chryzostom Pasek – „Pamiętniki” – analiza
Jan Chryzostom Pasek – „Pamiętniki” – analiza Jan Chryzostom Pasek jest autorem „Pamiętników, należy zauważyć, że jego dzieło obecnie stanowi...
Kapral Priszybiejew – charakterystyka bohatera – A. Czechow, wypracowanie
Głównym i tytułowym bohaterem opowiadania A. Czechowa jest kapral Priszybiejew. Bohater to emerytowany żołnierz, pełniący urząd mundurowy w jednej...
Wisz – charakterystyka postaci „Stara baśń”, wypracowanie
Wisz to jeden z bohaterów powieści „Stara baśń” autorstwa J. I. Kraszewskiego. Nie wiele wiadomo o jego przeszłości. Był to dostojny starzec,...
Lisa Erikson – charakterystyka postaci, „Dzieci z Bullerbyn”
Lisa Erikson jest główną bohaterką powieści dla dzieci „Dzieci z Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren. Gdy ją poznajemy Lisa ma siedem lat. Bohaterka...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *