Jaskier – charakterystyka postaci, A. Sapkowski „Krew elfów”

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Jaskiera, jednego z bohaterów powieści A. Sapkowskiego „Krew elfów”. Julian Alfred Pankratz, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko bohatera był wykształconym człowiekiem. Był poetą i pieśniarzem, układał piękne pieśni i legendy. Był wiernym kompanem Geralta i jego przyjacielem. Towarzyszył mu w wielu wyprawach, bo bardzo pragnął przygód. Wędrował z wiedźminem przez krainy z pieśnią na ustach. Jaskier nie był człowiekiem wielkiej odwagi i honoru. Lubił biesiady, dobry napitek i nie stronił od kobiet. Był typem bawidamka i hulaki. Nie przeszkodziło mu to jednak wyruszyć w świat u boku wiedźmina Geralta. To przy nim Jaskier stawał się człowiekiem lojalnym i oddanym. Był najwierniejszym przyjacielem wiedźmina. To dla niego potrafił się przełamać i walczyć o dobro bliskich.

Wypracowanie zawiera 399 wyrazów / 2824 znaki.

Jednym z bohaterów powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krer elfów” był Jaskier. Julian Alfred Pankratz, bo tak brzmiało prawdziwe nazwisko bohatera był wykształconym człowiekiem. Studiował na Akademii Oxenfurckiej, ale wykładowcą był tylko przez rok, bowiem nudziło go stateczne i spokojne życie wykładowcy. Bohater marzył o przygodach i chciał wieść życie pełne zabaw i przyjemności okraszonych muzyką i śpiewem.

Jaskier był około czterdziestoletnim, bardzo przystojnym mężczyzną. Był wysoki, miał długie blond włosy i  czarujący uśmiech. Był typem uwodziciela, który nie przepuścił żadnej kobiecie. Swoje atuty chętnie i często wykorzystywał bez najmniejszych skrupułów. Jaskier lubił się dobrze ubierać, starając się zawsze podążać za aktualną modą.

Był typem bawidamka, skłonnym do biesiadowania. Lubił dobrze wypić i zjeść, bardzo lubił kobiety bez względu na ich stan, nie ważne czy były damami czy kucharkami, uwielbiał je wszystkie. Jaskier nie wykazywał cech bohatera i człowieka szlachetnego. Był raczej bezczelny, czasem egoistyczny, nie szanował kobiet i  nie darzył szczerymi uczuciami.

Jako człowiek był zupełnym przeciwieństwem Geralta, nie był bohaterem ani człowiekiem honoru. Nie był tez odważny, był typem tchórza, który potrafił się przemóc tylko dla najlepszego przyjaciela. Gdy chodziło o dobro przyjaciół potrafił opanować strach i wkroczyć do akcji. Ogólnie jednak nie pałał do wojaczki i narażania życia. Woła stać z boku i się przyglądać. Uwielbiał natomiast układać pieśni o wielkich czynach bohaterskiego Geralta, to sprawiało mu większą frajdę.

Jaskier był znany nie tylko ze swoich pieśni, ale i zbłaznowania i niewybrednych żartów. Jednak nie czynił nimi żadnej krzywdy nikomu. Tolerowano jego wybryki. Sam Geralt wykazywał wobec przyjaciela wielką cierpliwość i opanowanie. Obu panów połączyła prawdziwa przyjaźń, pomimo tak wielu różnic, jakie ich dzieliły. Geralt był bowiem typem samotnika, człowieka skrytego, natomiast Jaskier był osobą hałaśliwą, gadatliwą i skorą do zabaw.

Swoimi czynami i postępowaniem potrafił zjednać sobie przyjaciela. Wykonywał jego polecenia, spełniał jego prośby, zależało mu bowiem na bezpieczeństwie towarzysza. Wobec Geralta był zawsze lojalny i wierny. Nie przepadała za nim Yennefer, ukochana Geralta, ale tolerowała go ze względu na ukochanego.

Jaskier był bardzo zabawną postacią w powieści. Był człowiekiem pogodnym i wesołym, swoimi opowieściami potrafił rozśmieszyć, a pieśniami wzruszyć do łez. Pomimo iż przez wielu uważany był za zwykłego błazna był dobrym człowiekiem. Nie kierował się w życiu kodeksem rycerskim ani honorem, ale dla dobra przyjaciół potrafił walczyć i działać czynnie. Nie pozostawał bierny i obojętny na krzywdę bliskich. Bywał próżny i egoistyczny, ale dla przyjaciela był gotów na wszystko. Doceniał prawdziwą wartość przyjaźni.

Ron Weasley – charakterystyka postaci, J. K. Rowling, wypracowanie
Jednym z bohaterów cyklu powieści o Harrym Potterze był Ron Weasley. Chłopiec pochodził z biednej i bardzo licznej rodziny. Miał czterech braci...
Maria i Bolesław Kirłowie – charakterystyka postaci „Nad Niemnem”
Maria i Bolesław Kirłowie byli bohaterami powieści „Nad Niemnem” E. Orzeszkowej. Mieszkali wraz z piątką dzieci w majątku Olszynka,  której...
„List do ludożerców” interpretacja wiersza, Tadeusz Różewicz
„List do ludożerców” interpretacja wiersza Tadeusza Różewicza „List do ludożerców” to tytuł jednego z wierszy autorstwa Tadeusza Różewicza. Podmiotem...
Sam Gamgee – charakterystyka postaci, „Władca pierścieni”
Sam był synem ogrodnika, Hamfasta, zwanego Dziaduniem i wiernym towarzyszem Froda. Całe życie mieszkał w Hobbiton. Był cichym i raczej spokojnym...
Charakterystyka Tosi – „Plastusiowy pamiętnik” M. Kownacka, wypracowanie
Tosia była jedną z bohaterek występujących w książce  pod tytułem „Plastusiowy pamiętnik” autorstwa M. Kownackiej. To ona stworzyła z plasteliny...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *