Interpretacja wiersza „W Weronie” – C. K. Norwid, wypracowanie

Utwór „W Weronie” nawiązuje do historii miłości Romea i Julii, głównych bohaterów tragedii Szekspira. Była to wielka, wzniosła i poetycka miłość. Jednak na ludziach, współczesnych Norwidowi, nie robiła ona wielkiego wrażenia, nie wzruszała ich tragiczna historia dwojga kochanków. Następuje w wierszu zderzenie poglądów romantyków z racjonalistami. Jest to utwór wyrażający niezgodę na przyziemne, skrajnie materialistyczne widzenie świata, przyznanie nadmiernej rangi nauce. Poeta wyraża tęsknotę za prawdziwym, głębokim uczuciem, za miłością, której potrzebuje każdy człowiek.

 

Wypracowanie zawiera 319 wyrazów / 2378 znaków.

Tematem przewodnim tego wiersza jest historia nieszczęśliwej miłości Romea i Julii. Należy on do gatunku liryki miłosnej.

Poeta nawiązuje do legendy dwóch zwaśnionych rodzin: Montekich i Kapuletich, które za wszelką cenę nie chciały dopuścić do pojednania kochanków Romea i Julii, co prowadzi do tragicznych w skutkach wydarzeń.

Poprzez kontrast poeta wyraża stosunek przyrody i ludzi do wydarzenia, jakim była śmierć obojga zakochanych.

Otóż przyroda wyraża postawę współczującą, emocjonalną. Okazuje współczucie i żal wobec tragicznych losów kochanków. Przejmuje się ich losem, ich śmierć nie jest przyrodzie obojętna. Ich śmierć jest opłakiwana przez naturę (spadająca gwiazda jest łzą planety, która opłakuje śmierć zakochanych).

Jest tu widoczna wyraźna postawa romantyczna.

Natomiast ludzie wyrażają stosunek oschły, racjonalny. Wyrażają oni postawę głęboko obojętną na zaistniałe wydarzenia. Traktują spadające gwiazdy jak kamień. Nie widzą w tym nic niezwykłego, ani symbolicznego. Według nich te gwiazdy to tylko i wyłącznie spadające kamienie (meteoryty). Według nich nie mają one nic wspólnego ze śmiercią kochanków. Jest to dla nich zwykłe zjawisko fizyczne. Nie przejmują się zaistniałymi wydarzeniami, gdyż traktują je jako następującą kolej w życiu człowieka.

Przez zderzenie tych dwóch stanowisk przyrody (romantyków) i ludzi (racjonalistów), poeta wyraża przekonanie, że ludzie spowodowali tę tragedię; spowodowały to nieustające konflikty zwaśnionych rodzin.

Poeta wyraża uczucie samotności i tęsknoty za rzeczami nieznanymi, niezbadanymi. Podnosi również temat przemijania, że po nieszczęściach i gromach przychodzi cisza i spokój. Świadczy to o przemijalności człowieka. Świat materialny uległ zniszczeniu i degradacji, natura bezlitośnie się z nim obeszła. Natomiast przetrwała pamięć o kochankach i ich wielkiej miłości. Uczucia mają większą siłę przetrwania niż racjonalizm. Potwierdza (w ostatnim wersie), że człowiek tak naprawdę tęskni za miłością, uczuciem, którego potrzebuje każdy człowiek. Miłość jest najsilniejszym uczuciem, jest niezniszczalna i wieczna.

Wiersz zbudowany jest z czterech zwrotek trzywersowych. Jest oparty na aluzji literackiej, odnosi się do tragedii Szekspira „Romeo i Julia’. Występuje personifikacja, czyli uosobienie przyrody, która posiada ludzkie uczucia, żali się nad losem kochanków, współczuje im, roni łzy(spadająca gwiazda).

Gospodarze w „Panu Tadeuszu" Mickiewicza i „Granicy” Nałkowskiej. - wypracowanie maturalne
Dwaj gospodarze. Porównaj sposób przedstawienia postaci w „Panu Tadeuszu’ Adama Mickiewicza i „Granicy Zofii” Nałkowskiej. – wypracowanie...
Władysław Broniewski - "***"(Anka)
Utwór Władysława Broniewskiego został opublikowany w 1956 roku, po śmierci córki poety. Jest to tekst współczesny. Podmiot liryczny ujawnia się...
Wypracowanie "Nad Niemnem" Eliza Orzeszkowa - Konflikt pokoleń
Konflikt pokoleń zawarty w utworze nad Niemnem Elizy Orzeszkowej Aby móc rozpatrzeć zagadnienie powyższego tematu należy najpierw stanowczo zastanowić...
„Krawiec Kulawy” interpretacja wiersza Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej
„Krawiec Kulawy” interpretacja wiersza Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej Maria Pawlikowska- Jasnorzewska urodziła się 24 .XI. 1891 roku...
Wypracowanie – legenda o „Złotej kaczce”
Lutek był szewczykiem warszawskim. Wiódł bardzo ubogie życie. Pracował u pewnego majstra, ale niewiele zarabiał, bo majster był skąpy i żałował...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *