Interpretacja wiersza „Fortepian Szopena” – C. K. Norwid

Utwór „Fortepian Szopena” jest hołdem Norwida złożonym Chopinowi, jego talentowi i twórczości. Bezpośrednią przyczyną napisania wiersza było zniszczenie fortepianu kompozytora przez carskich żołdaków, co było aktem zemsty związanym z zamachem na gen. T. Berga w 1863 roku. Utwór jest przykładem liryki inwokacyjnej, bowiem poeta zwraca się bezpośrednio do Chopina: „Byłem u Ciebie…”. Wiersz zawiera wspomnienie wielkiego kompozytora i jego ostatnie dni, a także ukazuje twórczość Chopina, którego muzyka jest doskonała, piękna, wrażliwa. Muzyka, która wyzwala w słuchaczu najpiękniejsze i najgłębsze uczucia.

 

Wypracowanie zawiera 406 wyrazów / 3016 znaków.

Utwór „Fortepian Szopena” C. K. Norwida jest poświęcony wspaniałemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Bezpośrednią przyczyną napisania wiersza było zniszczenie fortepianu kompozytora, co było aktem zemsty carskich żołdaków, która związana była z zamachem na gen. T. Berga w 1863 roku.

Według Norwida twórczość, muzyka Chopina, którą komponował była jedyna w swoim rodzaju; oryginalna, wyjątkowa, doskonała. Doskonałość tkwiła w prostocie, z jaką tworzył te piękne kompozycje. Jego twórczość wypływała prosto z serca, była natchniona, idealna, doskonała.

Muzyka Chopina była charakterystyczna ze względu na zawartość elementów dawnej muzyki ludowej polskiej, antycznej. Jest to muzyka uniwersalna i ponadczasowa. Twórczość Chopina poeta traktuje na równi z twórcami starożytnymi, takimi jak: Orfeusz, który wzruszał swoją muzyką, Pigmalion, który tchnął życie w rzeźbę. Uważa, że Chopin realizował swoją sztukę w sposób doskonały, nieskazitelny. Poeta uważa, że muzyka Chopina jest nieśmiertelna.

Jego kompozycje wyzwalają uczucia, pragnienia. Pobudzają do wspomnień, chęci odczuwania czegoś. Wyzwala w człowieku najpiękniejsze i najgłębsze emocje. Jest to muzyka wyjątkowa stworzona właśnie przez Chopina, która wywołuje wzruszenie w słuchaczu.

Jednak twórczość Chopina nie znalazła uznania u ludzi sobie współczesnych, nie była przez nich rozumiana ani doceniana.

Poeta podkreśla, że prawdziwa, idealna sztuka musi zostać kompletnie odrzucona, by móc zmartwychwstać i zostać zrozumianą, i docenioną.

Norwid podkreśla jej wyjątkowość i jest pewien, że będzie ona tak samo nieśmiertelna, jak nieśmiertelne są dzieła twórców antycznych. Uważa, że śmierć kompozytora nie jest jednoznaczna ze śmiercią jego twórczości. Jego zdaniem sztuka jest nieśmiertelna. Zostanie ona doceniona przez następne pokolenia: „ Ciesz się późny wnuku!” Są to bardzo wymowne i optymistyczne słowa. Dają wielką nadzieję na to, że twórczość Chopina nie zostanie zapomniana, lecz odkryta na nowo, doceniona. Dają nadzieję na lepszą przyszłość, gdzie sztuka będzie wartością bezcenną.

Poprzez ten utwór Norwid składa hołd Chopinowi stawiając jego twórczość na równi z twórczością artystów starożytnych.

„Fortepian Szopena” jest wierszem nieregularnym i wieloczęściowym. Pierwsze trzy zwrotki ukazują sylwetkę Chopina u schyłku jego życia. Kolejne trzy zwrotki prezentują nie tylko samego kompozytora, ale przede wszystkim jego muzykę, cudowne, doskonałe dzieło, które jest nieśmiertelne i ponadczasowe. W siódmej zwrotce poeta wyraża głęboki podziw i uwielbienie dla twórczości Chopina. Uważa, że jest on genialnym twórcą, którego talent i twórczość stawia na równi z twórczością artystów starożytnych. Kolejne zwrotki przestawiają obraz płonącej Warszawy, miejsc, w których bywał Chopin i moment dramatyczny, niezwykle żałobny, gdy przez okno wyrzucony zostaje sprzęt podobny do trumny, którym był fortepian Chopina. W ostatniej zwrotce poeta wyraża wielką nadzieję, że twórczość Chopina zostanie doceniona i zrozumiana przez następne pokolenia.

Obraz człowieka końca XIX wieku na przykładzie twórczości K. Przerwy - Tetmajera
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
„Lament” Tadeusz Różewicz - analiza wiersza
„Lament” Tadeusz Różewicz – analiza wiersza Tadeusz Różewicz urodził się 9.10.1921 roku, poetę zalicza się do pokolenia Kolumbów. Jako...
Wawrzuś Skowronek – charakterystyka bohatera, „Historia żółtej ciżemki”
Wawrzuś Skowronek był głównym bohaterem książki A. Domańskiej pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”, a poniższe wypracowanie jest charakterystyką...
Orgon – charakterystyka postaci, „Świętoszek” Moliera, wypracowanie
Głównym bohaterem komedii Moliera, pt.: „Świętoszek” jest Orgon. Jest to zamożny mężczyzna w średnim wieku. Ma drugą żonę Elwirę oraz dwoje dzieci...
Karolcia – charakterystyka bohaterki M. Kruger
Karolcia jest tytułową bohaterką książki napisanej przez Marię Kruger. Bohaterka ma osiem lat. Mieszka wraz z rodzicami i ciotką Agatą w dużym...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *