Eowina – charakterystyka bohaterki „Władca pierścieni” Tolkiena

Wypracowanie stanowi charakterystykę Eowiny, jednej z bohaterek „Władcy pierścieni” Tolkiena. Eowina i jej brat Eomer trafili pod opiekę króla Theodena po śmierci ich matki, która była siostrą króla Rohanu. Eowina była niezwykłą kobietą, piękną i dobrą, ale drzemały w niej niezwykłe chęci i emocje. Pragnęła walczyć, dokonywać wielkich czynów i zdobyć wielką sławę, godną jej przodków. Nie mogła wziąć udziału w wojnie jako kobieta, bo król jej tego stanowczo zabronił. Użyła wiec podstępu. Przebrana za rycerza imieniem Denrhelm wyruszyła na wojnę, by walczyć u boku swoich pobratymców. W walce była silna, harda i niemal niezwyciężona. To ona pokonała wodza Nazguli, który w bitwie strzaskał ramię księżniczki. To właśnie ona uratowała honor Theodena, ratując go od haniebnej śmierci.

 

Wypracowanie zawiera  428 wyrazów / 2910 znaków.

Eowina jest bohaterką powieści J. R. R. Tolkiena zatytułowanej „Władca pierścieni”. Była córką Eomunda ze Wschodniej Bruzdy i Theowiny, siostry Theodena, władcy Rohanu. To on po śmierci siostry zaopiekował się Eowiną i jej bratem Eomerem. Traktował ich jak własne dzieci.

Eowina była piękną, wysoką kobietą. Miała długie złote włosy i niezwykłe spojrzenie. Była urodziwą kobietą, pełną wdzięku i dumną.

Bohaterka była osobą z charakterem, silna, rządna wielkiej sławy, chcąca dokonywać wielkich czynów. Pragnęła sprawdzić się w walce i przynieść honor i sławę sobie i rodzinie. Dążyła do udziału w wielkiej wojnie przeciwko Sauronowi, ale wuj Theoden stanowczo się temu przeciwstawił.

Kobieta nie należała do tych, które siedzą w domu i pilnują domowego ogniska. Czuła się jak ptak w klatce, nieszczęśliwa i nikomu nie potrzebna, a przez Grimę, który skrycie pożądał księżniczki i zatruwał życie swoimi słowami czuła się bezwartościowa i nieważna.

Eowina nie posłuchała wuja i pod przybranym imieniem Dernhelm wyruszyła wraz z Merrym, hobbitem, któremu nie wolno było brać udziału w walkach, i innymi wojownikami na pomoc oblężonemu wówczas Minas Tirith. W walce wykazała się niezwykłą odwagą i walecznością. Była silna, harda i niemal niezwyciężona. Walczyła w oddziale króla na polach Pelennoru, gdzie wykazała się wielkim bohaterstwem zabijając skrzydlatą bestię, pożerającą dogorywającego króla, a dzięki pomocy Merrego zadała śmiertelny cios upiorowi, wodzowi Nazguli, który w bitwie strzaskał ramię księżniczki. To właśnie ona uratowała honor Theodena, ratując go od haniebnej śmierci.

Eowina przeżyła zawód miłosny ze strony Aragorna, który odrzucił jej miłość i nie myślała o kolejnym uczuciu. Przebywając w Domu Uzdrowień, lecząc rany fizyczne, targana niepewnością o losy bitwy, czuła rozgoryczenie, żal i rozczarowanie. Rozczarowanie bohaterki było tym większe im dłużej przebywała poza polem bitwy, bowiem wciąż marzyła o śmierci w walce, a nie na łożu. Wtedy właśnie poznała Faramira, w którym się zakochała.

Młodzi wzięli ślub po zwycięstwie nad Sauronem i po pogrzebie Theodena.

Eowina to niezwykły przykład kobiety-rycerza, gotowego do walki zawsze i wszędzie bez względu na konsekwencje. Marzy o wielkiej sławie i wielkich czynach. Jej największym pragnieniem jest zginąć na polu bitwy, broniąc wolności kraju i honoru przodków. Jest gotowa stracić życie w imię wyższych celów. Nie boi się użyć podstępu, ani sprzeciwić woli króla. Wyrusza na wojnę i udowadnia, że jest wspaniałym rycerzem. Cechuje ją odwaga, spryt, siła, nieprzejednana wola walki i dążenie do zwycięstwa. Nawet po odniesieniu ciężkich ran jej pragnienie walki nie maleje. Tylko na polu bitwy czuje się spełniona i dowartościowana.

Eowina to kobieta, którą cechuje męstwo, odwaga i waleczność. Jest twarda i niepokonana w walce. Spełniła swoje pragnienie i zyskała ogromną sławę w Marchii jako „Księżniczka ze Strzaskanym Ramieniem”.

Rządy Aleksandra Jagiellończyka, wypracowanie z historii
Po śmierci Jana Olbrachta w 1501 roku na tronie polskim zasiadł jego młodszy brat Aleksander Jagiellończyk, wielki książę litewski od 1492 roku. Jeszcze...
Wypracowanie – charakterystyka Stasia Tarkowskiego, W pustyni i w puszczy
Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” jest Staś Tarkowski. Staś ma 14 lat. Urodził i wychował się w Port Saidzie....
„Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” interpretacja wiersza Cyprian Kamil Norwid
„Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” interpretacja wiersza Cypriana Kamila Norwida Utwór zatytułowany „Coś Ty Atenom zrobił, Sokratesie” autorstwa...
Horacy „Quid dedicatum poscit Apollinem”- O co poeta prosi Apollina
„Quid dedicatum poscit Apollinem” O co poeta prosi Apollina Horacy „Quid dedicatum poscit Apollinem” to jeden z wierszy autorstwa znanego antycznego...
Neil Perry – charakterystyka postaci N. H. Kleinbauma „Stowarzyszenie umarłych poetów”
Neil Perry był jednym z bohaterów powieści N. H. Kleinbauma pod tytułem „Stowarzyszenie umarłych poetów”. Neil miał 16 lat i był on niezwykle...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *