Edmund Pevensie – charakterystyka bohatera „Opowieści z Narnii” Clive Staples Lewis

Wypracowanie stanowi charakterystykę jednego z bohaterów powieści „Opowieści z Narnii”, Edmunda Pevensie. Był to chłopiec obłudny, naiwny, zakłamany i fałszywy. Często dokuczał młodszej siostrze, sprzeciwiał się starszemu bratu, Piotrowi, nie szanował sióstr. Zdradził rodzeństwo oddając się na usługi złej Białej Czarownicy, która pragnęła władzy w krainie Narnii. Bez zawahania dał się jej omotać, nie zważając na konsekwencje. Nie był lojalny wobec rodzeństwa, zdradzał ich sekrety i plany. Nie zależało mu na misji podjętej przez rodzeństwo. Gdy nieco lepiej poznał czarownicę, zrozumiał, że dokonał niewłaściwego wyboru podążając drogą zła. Oszukany i upokorzony przez czarownicę poczuł się opuszczony i osamotniony w swoim nieszczęściu. Nie chciał bowiem krzywdy, jaką wyrządził rodzeństwu i istotom mieszkającym w Narnii. Nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji własnych czynów i podjętych decyzji.

 

Bajkokraj.pl - Kto ty jesteś? Polak mały. Władysław Bełza

 

Edmund Pevensie to jeden z głównych bohaterów serii “Opowieści z Narnii” autorstwa C.S. Lewisa. Jest jednym z czwórki rodzeństwa Pevensie, które odgrywają centralną rolę w serii. Postać Edmunda ewoluuje w trakcie książek, odstawiając bogatą charakterystykę i rozwój tej postaci.

Na początku serii, w “Lwie, Czarownicy i stara szafa”, Edmund jest przedstawiony jako uparty i nieco zazdrosny młody chłopiec. Jego postać w tej części serii jest skomplikowana i pełna konfliktów wewnętrznych. Jego decyzje, zwłaszcza zdrada rodzeństwa dla Białej Czarownicy, są motywowane osobistymi frustracjami i poczuciem niedocenienia.

Jednakże, wraz z rozwojem serii, Edmund przechodzi znaczącą transformację. Po swoich błędach i przeżyciach w Narnii, staje się bardziej dojrzały, odważny i lojalny. Jego postawa zmienia się z egoistycznej na altruistyczną, a on sam zyskuje głębię i mądrość. Staje się ważnym i szanowanym członkiem królewskiej rodziny w Narnii, odznaczając się męstwem i sprawiedliwością.

W późniejszych książkach, takich jak “Książę Kaspian” i “Podróż Wędrowca do Świtu”, Edmund kontynuuje swoją ewolucję, stając się coraz bardziej odpowiedzialnym i dojrzałym. Jego relacje z rodzeństwem, szczególnie z Lucy, są przedstawione jako głębokie i pełne wzajemnego szacunku.

Edmund Pevensie to postać wielowymiarowa, której podróż od błędnego, młodego chłopca do mądrego i szlachetnego króla stanowi kluczowy element serii “Opowieści z Narnii”. Jego przemiana jest ważnym przykładem tematów odkupienia i rozwoju charakteru, które są obecne w całej serii Lewisa.


Inna wersja:


Jednym z bohaterów „Opowieści z Narni” Clivea Staplesa Lewisa był Edmund Pevensie. Był on średnim dzieckiem z czworga rodzeństwa.

Edmund nie był dobrym chłopcem. Wobec najmłodszej Łucji bywał złośliwy i okrutny, często dokuczał siostrze, wyśmiewał się z niej i nie dawał jej wiary o niezwykłej i tajemniczej krainie, do której dziewczynka trafiła przez szafę. Często kłócił się z najstarszym bratem, nie słuchał go, kłamał, drwił i oszukiwał rodzeństwo.

Skuszony obietnicami Białej Czarownicy zdradził rodzeństwo i przyłączył się do niej. Był obłudny i nielojalny wobec rodzeństwa. Był również naiwny, bo dał się omotać złej czarownicy, która w rzeczywistości wykorzystała go do swoich niecnych celów. Bez zawahania dał się jej omotać, nie zważając na konsekwencje. Zdradzał sekrety i plany rodzeństwa. Nie zależało mu na misji podjętej przez rodzeństwo. Gdy nieco lepiej poznał czarownicę, zrozumiał, że dokonał niewłaściwego wyboru podążając drogą zła. Oszukany i upokorzony przez czarownicę poczuł się opuszczony i osamotniony w swoim nieszczęściu. Nie chciał bowiem krzywdy, jaką wyrządził rodzeństwu i istotom mieszkającym w Narnii. Nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji własnych czynów i podjętych decyzji.  Dopiero upokorzony przez czarownicę zrozumiał swój błąd i pragnął go naprawić. Nie miał jednak w sobie dość siły i odwagi, by uciec od czarownicy, nie wiedział jak się uwolnić spod jej władzy. Czuł się bezwolny i bezradny. Pogrążył się w smutku i nieszczęściu. Zatęsknił za rodzeństwem i pragnął wrócić do brata i sióstr. Pragnął się zmienić, ale nie bardzo wiedział jak ma to zrobić. Żałował swoich czynów i złych decyzji.

Wyrozumiałość rodzeństwa i pomoc Aslana wybawiła Edmunda z kłopotów, na polu bitwy Aslan pasował go na rycerza. Edmund stał się dobrym człowiekiem, mądrym i sprawiedliwym królem, który zasłynął w królestwie Narnii ze swoich mądrych wyroków.

Edmund Pevensie jako dziecko nie był dobrym chłopcem, nie szanował rodzeństwa, drwił z młodszej siostry, bywał okrutny i bezwzględny, nie przebierał w słowach, często kłamał i oszukiwał, nie potrafił i nie chciał ponosić konsekwencji  swoich czynów. Dopiero upokorzenie ze strony złej czarownicy uświadomiło mu ogrom zła, jakie wyrządził swoim postępowaniem. Chłopiec serdecznie żałował swoich czynów i postanowił, że naprawi swoje błędy, zrozumiał, że stając po stronie dobra podejmuje najwłaściwszą decyzję. Pragnął się zrehabilitować i stanął do walki ze złem. Pasowany przez Aslana na rycerza wykazał się wielką odwagą i walecznością. Ciężko ranny w bitwie został uratowany od śmierci przez siostrę Łucję, która podała mu czarodziejski napój. Edmund wykazał się wielką odwagą i dojrzałością chcąc ponieść konsekwencje swoich działań, zachował się jak dojrzały i odpowiedzialny młodzieniec i chociaż jego droga do prawości i odpowiedzialności była długa i kręta, udało mu się osiągnąć zamierzony cel. Edmund stał się dobrym człowiekiem, mądrym i sprawiedliwym królem, który zasłynął w królestwie Narnii ze swoich mądrych wyroków.

Auda – charakterystyka postaci „W 80 dni dookoła świata”, wypracowanie
Jedną z głównych bohaterek książki J. Verne „W 80 dni dookoła świata” jest Auda. „Utraciwszy rodziców, musiała wbrew swej woli zostać żoną starego...
Horacy – prezentacja filozofii ukazanej w poezji, wypracowanie
Horacy – prezentacja filozofii ukazanej w poezji Antyczny poeta jakim był Horacy ukazywał swą filozofię w pieśniach inaczej carminach,  to z...
Triss Merigold – charakterystyka postaci „Krew elfów”, wypracowanie
Jedną z bohaterek występujących w powieści A. Sapkowskiego pod tytułem „Krew elfów” była Triss Merigold. Była ona czarodziejką, która cieszyła...
„Kowal” interpretacja sonetu Leopolda Staffa, wypracowanie
„Kowal” interpretacja utworu Leopolda Staff Leopold Staff urodził się 14 XI 1878 roku we Lwowie, jego twórczość objęła aż trzy epoki literackie:...
„O mej poezji” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
„O mej poezji” interpretacja wiersza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się 23. 01. 1905 roku w Warszawie....

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *