„Dusiołek” i „Dziewczyna” – interpretacje utworów Bolesława Leśmiana

Wypracowania dotyczą wierszy Bolesława Leśmiana – „Dusiołek” i „Dziewczyna”. Tekst zawiera dwie oddzielne interpretacje utworów poety, dla którego kluczowe stały się koncepcje Bergsona. Całość liczy 332 wyrazy.

 

Opracowania wierszy mogą być gotową pracą domową, wypracowaniem lub notatką ułatwiającą naukę.

 

Bolesław Leśmian to artysta, który wytworzył swój niepowtarzalny styl. Zaczynał tworzyć w Młodej Polsce, ale szczyt kariery datuje się na dwudziestolecie.

 

W swoim słynnym utworze pt. „Dusiołek” główną uwagę zwraca na rolę natury, która jest tłem wszystkich wydarzeń. Głównym tematem utworu są przemyślenia na temat zła.

 

„Dziewczyna” to ballada filozoficzna. Prezentuje wizję, w której pragnienie realizacji pragnień i marzeń za wszelką cenę, nie zawsze prowadzi do szczęścia. Często nasz wysiłek idzie na marne, lecz mimo to warto kształtować swoją osobowość.

„Dusiołek”

Wiersz jest zbudowany paralelnie. Krótsze wersy mają długość średniówki dłuższych. Występują liczne środki artystyczne. Wytwarzają specyficzny nastrój utworu. W wierszu znajdują się również elementy epickie takie jak narrator, fabuła i bohaterowie. Elementy dramatu to monolog do szkapy i Boga.

Ogromną rolę odgrywa natura, która jest tłem wydarzeń. Z natury pochodzi jeden z bohaterów – Dusiołek. Otaczająca ich natura jest świadkiem. Bajdała zadaje pytanie o naturę zła. Zwraca się z tym pytaniem do Boga. Zastanawia się, dlaczego Dusiołek jest na ziemi. Czy mogą obok nas zaistnieć osoby, które mogą pomóc zniszczyć zło. Człowiek wcale nie jest kimś wyjątkowym, ponieważ stoi na równi stworzeniami.

„Dziewczyna”

Jest to ballada filozoficzna, w której wypowiada się narrator. Bohaterami są bracia, cienie, młoty i dziewczyna. Bracia są elementem naturalnym. Utwór ma budowę paralelną. Następnie zmienia się bohater. Ballada składa się z dwudziestu dystychów. Jest to tekst sylabotoniczny. Prezentowany jest synkretyzm rodzajowy.

Utwór ukazuje wiarę w istnienie świata irracjonalnego, sferę nadprzyrodzoną. Osoba mówiąca w tekście podejmuje problem egzystencjalny. Dziewczyna jest marzeniem, pragnieniem, celem, do którego się dąży. Jest to uosobienie tajemnicy, iluminacji. Instynkt każe człowiekowi dążyć do określonego celu. Braciom wydaje się, że to co sobie wyobrazili istnieje. Na podstawie zmysłów mogą coś wywnioskować.

Bracia zaczynają działać, gdy słyszą głos. Przyjmują postawę aktywną. Ich cienie również podejmują działanie i ich młoty. Na podstawie ich działania był tak zaraźliwy, że emanuje na inne przedmioty. Zatracają się, żeby zrealizować marzenie. Pragnienie realizacji marzeń odebrało im życie. Przedmioty i cienie kontynuują działania braci. Za murem jednak nic nie było.

Często nasz wysiłek jest bez sensu. Coś do czego dążymy jest albo fałszywe albo nie istnieje. Odwołuje się do filozofii Bergsona. Siła elain vitale nakazuje każdemu człowiekowi zmieniać się i ewoluować. Ta moc dotyka każdego człowieka i wszystko. W życiu bardzo często bagatelizujemy to, że coś może nie mieć sensu. Zwraca się do każdego z nas z osobna. Gdy coś chce przestrzec, my się z tego śmiejemy. Nie można drwić z osób, które spełniają ideały. Nie mamy prawa drwić z zapału drugiego człowieka.

Romantyzm najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian
Romantyzm  najważniejsze terminy literackie i pojęcia- ściąga , sprawdzian Każda epoka literacka charakteryzowana zostaje poprzez związane z...
Alina – charakterystyka postaci J. Słowackiego, wypracowanie
Jedną z bohaterek dramatu J. Słowackiego „Balladyna” była Alina. Była ona młodszą siostrą tytułowej Balladyny. Razem z matką mieszkały w ubogiej...
„Cierpienia młodego Wertera” Goethe – uczucie Wertera do Loty
Interpretowany fragment pochodzi z utworu Goethego pt. ”Cierpienia młodego Wertera”. Jest to powieść epistolarna. Jest to list skierowany do...
Kochanowski Jan Pieśni -– analiza tematyki i budowy.
Pieśni Jana Kochanowskiego – analiza tematyki i budowy. Jan Kochanowski jest autorem licznych i znanych pieśni. Gatunek ten sięga literatury...
Jan Kochanowski "O żywocie ludzkim" - interpretacja
Podmiot liryczny ujawnia się już w pierwszym wersecie utworu słowem „myślemy”. Utożsamia się z całą resztą ludzi, ponieważ wypowiada się w pierwszej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *