Doktor Jakub Mortimer – charakterystyka postaci A. Conan Doyle`a – wypracowanie

Wypracowanie stanowi charakterystykę doktora Jakuba Mortimera, bohatera występującego w powieści A. Conan Doyle`a pod tytułem „Pies Baskervillów”. Doktor Mortimer był chirurgiem i lekarzem rządowym gmin: Grimpen, Thornsley i High-Barrow. Potocznie mówiąc był lekarzem wiejskim. Jednak był to człowiek inteligentny i bystry, stanowczy, przenikliwy i praktyczny. Pragnął on rozwiązać sprawę tajemniczych zgonów w rodzinie Baskervillów, z którą był zaprzyjaźniony. O pomoc zwrócił się do wyśmienitego i wybitnie uzdolnionego detektywa Sherlocka Holmesa i jego towarzysza doktora Johna Watsona. Doktor Mortimer miał przy sobie rękopis należący do sir Charlesa Baskervilla, który z pewnością miał związek ze sprawą tajemniczych zgonów. Pragnął on dowiedzieć się w jaki sposób zginął jego przyjaciel, sir Charles i miał pewność, że tylko znany na całą Anglię detektyw poradzi sobie z tą zagadką.

Wypracowanie zawiera  367 wyrazów / 2631 znaków.

Doktor Mortimer był jednym z bohaterów powieści A. Conan Doyle`a zatytułowanej „Pies Baskervillów”. To właśnie ta postać była inicjatorem wydarzeń ukazanych w powieści. Doktor przyjechał do Londynu, do detektywa Holmesa i doktora Watsona, by opowiedzieć historię tajemniczych zgonów w rodzinie Baskervillów, z którą Mortimer był zaprzyjaźniony i prosić o pomoc w rozwikłaniu tajemniczej śmierci sir Charlesa Baskervilla.

Doktor Mortimer był chirurgiem i lekarzem rządowym gmin: Grimpen, Thornsley i High-Barrow. Potocznie mówiąc był lekarzem wiejskim, jednak wcale na takiego nie wyglądał.

„Doktor Mortimer był bardzo wysoki, chudy, miał długi haczykowato zakrzywiony nos, wystający między parą szarych, blisko osadzonych przenikliwych oczu, iskrzących się za okularami w złotej oprawie.

Ubrany był w tradycyjny, choć nieco zaniedbany strój, charakterystyczny dla lekarzy; miał wytarty surdut, spodnie były obszarpane u dołu. Mimo młodego wieku plecy miał zgarbione, a głowę pochyloną naprzód. Na jego twarzy malowała się wielka dobroduszność.”

Jednak był to człowiek inteligentny i bystry, stanowczy, przenikliwy i praktyczny. Był bardzo uczciwym i praworządnym człowiekiem. Dążył do poznania prawdy i rozwiązania tajemniczej śmierci sir Charlesa, którego był lekarzem i jednocześnie przyjacielem.

Doktor Mortimer miał przy sobie rękopis z 1742 roku, który powierzył mu sam Charles Baskerville. Zawierał on informacje o rodzie Baskervillów i klątwie, jaka na nim ciążyła. Była to legenda o ogromnym czarnym psie, ziejącym ogniem i ognisto krwistym wzroku, który zabijał po kolei członków rodu Baskervillów.

Jakub Mortimer niezwykle cenił sobie przyjaźń z sir Charlesem i dlatego z pełną determinacją pragnął dążyć do odkrycia prawdy, a jedyną osobą, która mogła mu pomóc, w jego przekonaniu był właśnie detektyw Holmes. Mortimer przekazał Holmesowi wszystkie informacje, jakie tylko posiadał i rozpoczął ścisłą współpracę. Był bardzo pomocny, zdyscyplinowany i  chętnie wykonywał polecenia detektywa.

Mortimer był również człowiekiem odważnym, bo nie bał się krążącej klątwy i podjął świadomą decyzję o znalezieniu mordercy swojego przyjaciela, co świadczyło o wielkim przywiązaniu do sir Charlesa. Dla poznania prawdy był gotów do największych poświęceń. Nie poddawał się, nie rezygnował. Był uparty i wytrwały w dążeniu do celu.

Mortimer był towarzyską osobą i troskliwą, chętnie pomagał ludziom. Zapewnił również opiekę sir Henremu, któremu szwankowały nerwy na skutek przeżyć, jakich doznał po spotkaniu z morderczą i przerażającą bestią. Był wspaniałym i oddanym lekarzem, dobrym i szczerym człowiekiem, nikomu nie odmówił pomocy.

"Holidays in the mountains" - wypracowanie po angielsku.
Going to the mountains is one of the most popular ways of spending holidays. We can go other either in the summer or in winter and we will come...
Horacy „Exegi monumentum aere perennius” – „Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu”
Horacy „Exegi monumentum aere perennius” – „Wzniosłem sobie pomnik trwalszy od spiżu” Horacy to antyczny poeta i pisarz żyjący w latach 65 –...
„Dlaczego klasycy” i „Klasyk” interpretacje i porównanie wierszy Zbigniewa Herberta
Zbigniew Herbert, „Dlaczego klasycy” i „Klasyk” analizy i porównanie wierszy Zbigniew Herbet jest autorem wierszy „Dlaczego klasycy” i „Klasyk”...
„Rehabilitacja” Wisława Szymborska – analiza wiersza
„Rehabilitacja” Wisława Szymborska – analiza utworu Wisława Szymborska to jedna z najznakomitszych poetek polskich, jej twórczość została odznaczona...
„Cierpienia młodego Wertera” Goethe – Czy miłość determinuje życie człowieka?
Miłość jest to najgłębsze i chyba najważniejsze uczucie jakie spotyka człowieka. Potrafi dać szczęście i spełnienie, choć niejednokrotnie sprawia...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *