„Cudzoziemka” Kuncewiczowej – relacje Róży z dziećmi

Wypracowanie dotyczy utworu Kuncewiczowej pt.”Cudzoziemka”. Główna bohaterka Róża to bardzo skomplikowana osobowość, której kontakty z własnymi dziećmi również wykraczają poza przyjęte normy. Wypracowanie zawiera 372 wyrazy.

 

To opracowanie stanowi świetne uzupełnienie wiedzy z lektury lub streszczenia. Może posłużyć jako notatka do nauki lub przede wszystkim jako gotowe wypracowanie.

 

Maria Kuncewiczowa w swoim utworze pt.”Cudzoziemka” prezentuje bohaterkę, w której zakorzeniły się cierpienia z młodości. Poszczególne wydarzenia wpłynęły niekorzystnie na jej postrzeganie świata i kontakty z innymi ludźmi. Bardzo cierpiała po stracie jednego z synów. Marta, córka Róży, nigdy nie czuła miłości ze strony kobiety. Władyś to dziecko faworyzowane przez matkę. Róża pragnęła mieć jak największy wpływ na jego życie.



Kontakty z innymi ludźmi głównej bohaterki utworu pt. ”Cudzoziemka” Kuncewiczowej były skomplikowane. Przez emocje jakie były w niej zakorzenione, trudno było jej się pogodzić z pewnymi wydarzeniami. Jej relacje z dziećmi nie należały do poprawnych, głównie z jej winy.

Róża darzyła prawdziwą matczyną miłością swoich synów Władysia i Kazia. Byli przez nią rozpieszczani i faworyzowani. Róża bardzo przeżyła śmierć Kazia. Bardzo cierpiała i zamknęła się w sobie. Zajmowała się wtedy tylko muzyką.

Córkę Martę zawsze traktowała bardzo chłodno. Nie kochała jej, bo przypominała Adama, męża Róży. Marta nigdy nie odczuła miłości ze strony matki. Dopiero gdy córka zachorowała na tą samą chorobę co Kazio, Róża zrozumiała, że może stracić kolejne dziecko. Nie chciała być uznawana za złą matkę, dlatego opiekowała się nią. Brak zainteresowania chorą Martą sprawiłby, że Adam urósłby w oczach innych ludzi.
Nie pozwalała córce na spotkania z koleżankami, żeby znów nie zachorowała. Uważała, że inne dziewczynki są gorsze i nie zasługują na kontakty z Martą. Ojciec chciał, żeby Marta została ogrodnikiem, bo to przeciwieństwo uduchowienia i artyzmu. Adam rozpieszczał córkę. Pokazywał jej, że jest dla niego szczególnie ważna.

Gdy Roża dostrzegła talent córki, zmienia swoje zachowanie wobec niej. Skłoniła córkę do rozpoczęcia kariery muzycznej. Pragnęła, aby Marta spełniła ambicje swoich rodziców. Nie pozwalała jej się spotykać z chłopakiem, który był jej pierwszą miłością. Musiała zostać i ćwiczyć śpiew z matką. Świadczy to o ogromnej sile Róży i słabości Marty.
Róża była bardzo dobrym manipulatorem. To ona wybrała męża dla córki. Róża chce, aby Paweł został mężem Marty, ponieważ rozumie jej pragnienie zostania artystką. Nie będzie jej przeszkadzał w karierze.

Róża nie uznawała, że Adam jest ojcem Władysia. Kochała go. Manipulowała nim i jego życiem. Chciała, żeby był tylko jej. Na siłę szukała w nim talentu. Wszędzie chciała się z nim pokazać. Traktowała go jak mężczyznę. Czuła się przy nim młodsza i bardziej atrakcyjna. Władyś i ona należeli do sfery uduchowionej. Chłopiec nie miał kontaktu z ojcem. Utożsamiała go z Michałem i dlatego chciała by należał tylko do niej. 

Władyś przez zaborczość matki, miał ogromne problemy z podejmowaniem decyzji. Cały czas analizował co by powiedziała Róża. Na żonę wybrał Jadwigę, ponieważ chciał ciągle być w centrum. Wiedział co stałoby się gdyby przedstawił ją matce, więc zaprosił ją tylko na ślub.

Gatunki literackie w epoce średniowiecza – ściąga, sprawdzian
Gatunki literackie dominujące w epoce średniowiecza W każdej epoce literackiej można wymienić i scharakteryzować szereg gatunków literackich,...
Charakterystyka Fausta, J.W Goethe, wypracowanie
J.W Goethe „Faust” Faust to tytułowy bohater dramatu J. W. Goethego. Poznajemy go jako starego średniowiecznego alchemika, swe życie spędził...
Bob Cratchit – charakterystyka bohatera „Opowieść wigilijna”, wypracowanie
Bob Cratchit był jednym z bohaterów występujących w powieści K. Dickensa pod tytułem „Opowieść wigilijna”. Bob był głową wielodzietnej rodziny...
Ślimacki – charakterystyka postaci, „Wspomnienie niebieskiego mundurka”
Jednym z bohaterów książki W. Gomulickiego pod tytułem „Wspomnienie niebieskiego mundurka” jest Ślimacki. „Ślimacki był synem urzędnika sądowego,...
„Ferdydurke” W. Gombrowicz – teoria formy, wypracowanie
„Ferdydurke” W. Gombrowicz  – teoria formy W powieści Ferdydurke autorstwa Witolda Gombrowicza, kluczowym pojęciem jest forma. Pod hasłem forma...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *