„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza

W epoce baroku jednym z najwybitniejszych poetów był Daniel Naborowski, należy zauważyć, że autor w doskonały sposób łączył wszystkie wymagane w ówczesnym czasie formy: konceptyzm, kunszt, element zaskoczenia z poważna tematyką swych wierszy.

 

„Cnota grunt wszystkiemu” to jeden z bardziej znanych utworów poety. Analizując wiersz należy zauważyć, iż rozpoczyna się on rozbudowaną anaforą. Pierwsze czternaście wersów otwiera zwrot „nic to”. W ten specyficzny sposób Naborowski dosadnie ukazuje czytelnikowi jak nie trwałe i nic nie znaczące są elementy ludzkiego życia. Odrzucając wszystkie wymienione przez autora elementy odnajdujemy jednak wartość nadrzędną, prawdziwą cnotę - wierność Bogu i życie w prawości.

 

W poniższym wypracowaniu omówiono cechy twórczości poety, przeanalizowano treść wiersza. Całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 316 słów.

„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza


Daniel Naborowski to jeden z najwybitniejszych poetów doby baroku, należy zauważyć, że autor w doskonały sposób łączył wszystkie wymagane w ówczesnym czasie formy: konceptyzm, kunszt, element zaskoczenia z poważna tematyką swych wierszy. Problematyka utworów również oddaje filozofię epoki oscylując wokół następujących tematów:  człowieczeństwo –kim lub czym jest człowiek, jak określić cechy ciała i duszy, życie – jako wartość krucha, nietrwała przemijająca, czas -jego wpływ na życie jako destrukcyjnej niszczącej siły.


W ówczesnym czasie rozważania o tej tematyce odminowały świadomość ludzką. Naborowski w swej poezji podjął próbę odnalezienia najlepszej formy do prezentacji własnych przemyśleń. Warto zauważyć, że w utworach poety mimo często pesymistycznego wydźwięku nie ma rozpaczy czy lęku, autor wyraźnie skłania do pogodzenia się z wyrokami Boga, przyjęcia tego na co nie mamy wpływu.


„Cnota grunt wszystkiemu” to jeden z bardziej znanych utworów poety. Analizując wiersz należy zauważyć, iż rozpoczyna się on rozbudowaną anaforą. Pierwsze czternaście wersów otwiera zwrot „nic to”. W ten specyficzny sposób Naborowski dosadnie ukazuje czytelnikowi jak nietrwałe i nic nieznaczące są elementy ludzkiego życia. Wymienione zostaje: bogactwo, uroda, popularność, metale szlachetne, jedzenie, stanowisko, błyskotliwość, uroda a nawet szczęście. Wszystkie te składniki ziemskiego istnienia są marnością, nie stanowią trwałych i ponadczasowych wartości, przemijają odchodząc w zapomnienie.


Odrzucając wszystkie te elementy można jednak odnaleźć zdaniem poety wartość nadrzędną – wierność Bogu i życie w prawości, to bowiem zdaniem Naborowskiego jedyna trwała cnota. Jak mówi zwrot zawarty w tytule „Cnota grunt wszystkiemu”, tylko głęboka prawdziwa wiara oraz życie zgodne z etycznymi i moralnymi zasadami pozwala uzyskać nieśmiertelność. Gdy bowiem przeminą wszystkie doczesne atuty, a nieubłagany czas zbliży człowieka do nieuchronnej śmierci przetrwają jedynie wartości ponadczasowe.


Należy również zauważyć, że utwór realizuje główne przemyślenia autora. Naborowski w obrazowy sposób skłania odbiorcę do pogodzenia się z wyrokami Boga, przyjęcia tego na co nie mamy wpływu. Myśl ta pozwala bowiem dostrzec głębie chwili i bardziej świadomie kształtować swe życie.


 


 

Sprawdzian – twórczość Bolesława Prusa
Biografia Bolesław Prus (właściwe nazwisko Aleksander Głowacki) żył w latach 1847 – 1912. Pochodził z ubogiej szlachty (herbu Prus). Brał udział...
Cechy eposu na podstawie Iliady, wypracowanie
Cechy eposu na podstawie Iliady Epos stanowi gatunek epiki, który dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić,...
Wypracowanie – streszczenie noweli „Tadeusz” E. Orzeszkowej
Nowela ukazuje życie chłopskiej rodziny, parobka Klemensa i jego niezbyt urodziwej żony, Chwedory, którzy długo oczekiwali na narodziny synka....
Makbet bohater dramatu Szekspira
Szekspir w swoim dziele” Makbet” stworzył doskonałą kreację tytułowego a zarazem głównego bohatera dramatu, czyli Makbeta. Już na samym początku...
"Testament mój" Juliusza Słowackiego i "Pożegnanie" Zbigniewa Herberta- interpretacja wierszy.
                Już od starożytności wielu poetów zastanawiało się nad swoim życiem oraz odejściem. Poprzez swoją twórczość dokonywali oni swoistego...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *