„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza

W epoce baroku jednym z najwybitniejszych poetów był Daniel Naborowski, należy zauważyć, że autor w doskonały sposób łączył wszystkie wymagane w ówczesnym czasie formy: konceptyzm, kunszt, element zaskoczenia z poważna tematyką swych wierszy.

 

„Cnota grunt wszystkiemu” to jeden z bardziej znanych utworów poety. Analizując wiersz należy zauważyć, iż rozpoczyna się on rozbudowaną anaforą. Pierwsze czternaście wersów otwiera zwrot „nic to”. W ten specyficzny sposób Naborowski dosadnie ukazuje czytelnikowi jak nie trwałe i nic nie znaczące są elementy ludzkiego życia. Odrzucając wszystkie wymienione przez autora elementy odnajdujemy jednak wartość nadrzędną, prawdziwą cnotę - wierność Bogu i życie w prawości.

 

W poniższym wypracowaniu omówiono cechy twórczości poety, przeanalizowano treść wiersza. Całość poparta jest cytatami. Wypracowanie zawiera 316 słów.

„Cnota grunt wszystkiemu” Daniel Naborowski – analiza wiersza


Daniel Naborowski to jeden z najwybitniejszych poetów doby baroku, należy zauważyć, że autor w doskonały sposób łączył wszystkie wymagane w ówczesnym czasie formy: konceptyzm, kunszt, element zaskoczenia z poważna tematyką swych wierszy. Problematyka utworów również oddaje filozofię epoki oscylując wokół następujących tematów:  człowieczeństwo –kim lub czym jest człowiek, jak określić cechy ciała i duszy, życie – jako wartość krucha, nietrwała przemijająca, czas -jego wpływ na życie jako destrukcyjnej niszczącej siły.


W ówczesnym czasie rozważania o tej tematyce odminowały świadomość ludzką. Naborowski w swej poezji podjął próbę odnalezienia najlepszej formy do prezentacji własnych przemyśleń. Warto zauważyć, że w utworach poety mimo często pesymistycznego wydźwięku nie ma rozpaczy czy lęku, autor wyraźnie skłania do pogodzenia się z wyrokami Boga, przyjęcia tego na co nie mamy wpływu.


„Cnota grunt wszystkiemu” to jeden z bardziej znanych utworów poety. Analizując wiersz należy zauważyć, iż rozpoczyna się on rozbudowaną anaforą. Pierwsze czternaście wersów otwiera zwrot „nic to”. W ten specyficzny sposób Naborowski dosadnie ukazuje czytelnikowi jak nietrwałe i nic nieznaczące są elementy ludzkiego życia. Wymienione zostaje: bogactwo, uroda, popularność, metale szlachetne, jedzenie, stanowisko, błyskotliwość, uroda a nawet szczęście. Wszystkie te składniki ziemskiego istnienia są marnością, nie stanowią trwałych i ponadczasowych wartości, przemijają odchodząc w zapomnienie.


Odrzucając wszystkie te elementy można jednak odnaleźć zdaniem poety wartość nadrzędną – wierność Bogu i życie w prawości, to bowiem zdaniem Naborowskiego jedyna trwała cnota. Jak mówi zwrot zawarty w tytule „Cnota grunt wszystkiemu”, tylko głęboka prawdziwa wiara oraz życie zgodne z etycznymi i moralnymi zasadami pozwala uzyskać nieśmiertelność. Gdy bowiem przeminą wszystkie doczesne atuty, a nieubłagany czas zbliży człowieka do nieuchronnej śmierci przetrwają jedynie wartości ponadczasowe.


Należy również zauważyć, że utwór realizuje główne przemyślenia autora. Naborowski w obrazowy sposób skłania odbiorcę do pogodzenia się z wyrokami Boga, przyjęcia tego na co nie mamy wpływu. Myśl ta pozwala bowiem dostrzec głębie chwili i bardziej świadomie kształtować swe życie.


 


 

„Klechdy domowe” - podanie o Lechu, wypracowanie
Podanie o Lechu to jedno z najstarszych polskich podań o protoplaście Polaków, który założył plemię Polan oraz pierwszą stolicę państwa, Gniezno. Dawno,...
„Zbrodnia i kara” – genez, czas i miejsce akcji
„Zbrodnia i kara” – genez, czas i miejsce akcji Geneza powstania utworu Fiodora Dostojewskiego pod tytułem „Zbrodnia i kara” jest złożona. Zamysł...
Denethor II – charakterystyka postaci, J.R. R. Tolkiena
Denethor II jest jednym z bohaterów „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena. Był on dwudziestym szóstym namiestnikiem Gondoru. Był to wielki i...
Polska za panowania Zygmunta Starego, wypracowanie z historii
Zygmunt Stary żył w latach 1467 – 1548. Był synem Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki. Na tronie polskim zasiadł po śmierci Aleksandra...
Antygona jako motyw bohatera tragicznego
Antygona, postać stworzona przez Sofoklesa, jest jednym z najbardziej wyrazistych przykładów bohatera tragicznego w literaturze światowej. Jej...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *