Charakterystyka Tomka Wilmowskiego

Wypracowanie (charakterystyka) dotyczy głównego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego, Pt: „Tomek w krainie kangurów”, Tomka Wilmowskiego. Tomek wychowywany przez wujostwo wyjeżdża do dalekiej Australii na spotkanie z ojcem, który musiał uciekać z kraju przed represjami carskimi. Tomek przeżywa wiele przygód, zdobywa nowe doświadczenia i umiejętności. Poznaje wielu ludzi i zawiązuje nowe, ciekawe przyjaźnie. A przede wszystkim odnawia relacje z ojcem.

Wypracowanie zawiera 415 wyrazów / 2918 znaków.

Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie w innych serwisach internetowych to kradzież i jest niezgodne z prawem i tego typu praktyki będziemy zgłaszać odpowiednim organom ścigania.

 

Tomek Wilmowski jest głównym bohaterem powieści Alfreda Szklarskiego, pt: „Tomek w krainie kangurów”. Jest uczniem IV klasy gimnazjum. Mieszka w Warszawie wraz z wujostwem Karskimi, którzy zajęli się chłopcem po śmierci jego matki. Nie mógł się zająć nim ojciec, który musiał uciekać z kraju przed represjami carskimi. Tomek wychowywany był w duchu tradycji powstańczych i patriotycznych.

Tomek jest wysokim blondynem o niebieskich oczach i wysportowanej budowie ciała.

Jest bardzo dobrym strzelcem. Fascynuje się geografią, posiada dużą wiedzę geograficzną i przyrodniczą. Potrafi ją dobrze wykorzystywać i chętnie ją poszerza. Lubi się uczyć, szczególnie geografii. Jest chłopcem odważnym, sprytnym, ciekawym życia i przygód. Kocha podróże, uwielbia wyprawy i chętnie w nich uczestniczy. Odziedziczył pasję po ojcu, który też jest podróżnikiem i łowcą zwierząt. W szkole uczy się dobrze, ma wielu kolegów. Jest bardzo zdolnym uczniem, ale ze względu na swój patriotyzm ciężko mu się wybić w szkole, będącej pod wpływami zaborców rosyjskich.

Tomek Wilmowski wychowywał się w rodzinie patriotycznej, sam jest patriotą, nienawidzi zaborców. Czuje się Polakiem nawet poza krajem.

Jest chłopcem opanowanym, odważnym, co wielokrotnie udowadniał, uratował pana Smugę przed tygrysem, odnalazł córkę pana Allana, zachował zimną krew, gdy był więziony przez bandytów. Z wielu przygód, nawet tych niebezpiecznych wychodził zawsze obronną ręką.

Jest dzielny i pomaga innym w kłopotach, ojciec jest z niego bardzo dumny.

Tomek jest przyjacielski, szczery i uczciwy. Łatwo nawiązuje kontakty, zaprzyjaźnia się z bosmanem Nowickim, który wprowadza go w tajniki strzelania; potrafił porozumieć się z młodymi aborygenami. W sytuacjach kryzysowych potrafi jasno i trzeźwo myśleć, w sytuacjach niebezpieczeństwa umie zachować zimną krew. W towarzystwie mężczyzn próbuje zachowywać się dorośle.

Jest inteligentny i bystry, szybko uczy się nowych rzeczy i chętnie zdobywa nowe doświadczenia, jest lubiany w szkole i wśród znajomych ojca.

Wobec ludzi jest otwarty i życzliwy, nie okazuje wobec nich niechęci, nawet, jeśli ich nie lubi. Wszystkim okazuje szacunek.

Wykazuje wielką wrażliwość wobec zwierząt i przyrody, zachwyca się jej pięknem.

Zdarzało się, że przez swoją nadmierną ciekawość i niecierpliwość popadał w nie lada tarapaty, jednak wychodził z nich cało.

Bohater jest postacią godną naśladowania, bowiem wykazuje wiele pozytywnych cech, jakimi człowiek powinien kierować się w życiu. Jest dobry, uczciwy, przyjacielski, wrażliwy na krzywdy innych, pomocny, wierny i oddany przyjaciel. Ma dobre serce. Potrafi zjednywać sobie przyjaciół. Jest wytrwały w dążeniu do celu, optymistycznie nastawiony do życia i świata.

Tomek Wilmowski jest symbolem tułaczego losu narodu polskiego w początkach XX wieku, kiedy to Polska znajdowała się pod zaborami, a Polacy zmuszeni byli opuszczać kraj w celach zarobkowych, bądź ze względów politycznych.

„Echa leśne” opowiadanie, Stefan Żeromski
“Echa leśne” opracowanie opowiadania Stefana Żeromskiego „Echa leśne” to tytuł jednego z opowiadań autorstwa Stefana Żeromskiego. Akcja...
„Strąceni z niebiosów. Lucifer” interpretacja wiersza, Tadeusz Miciński
„Strąceni z niebiosów. Lucifer” interpretacja wiersza Tadeusza Micińskiego Tadeusz Miciński urodził się 09.11. 1873 roku w Łodzi. Poeta z wykształcenia...
Życie narodu będącego w niewoli na podstawie poezji Adama Mickiewicza.
Adam Mickiewicz napisał : “Konrada Wallenroda ” , gdyż skłoniła go do tego sytuacja polityczna panująca w kraju. Czasy były bardzo...
„Czego chcesz od nas, Panie” analiza hymnu, Jan Kochanowski
„Czego chcesz od nas, Panie” analiza hymnu Jana Kochanowskiego „Czego chcesz od nas, Panie” to pieśń autorstwa Jana Kochanowskiego, przyjmuje...
Cechy eposu na podstawie Iliady, wypracowanie
Cechy eposu na podstawie Iliady Epos stanowi gatunek epiki, który dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *