Charakterystyka Jaśka Śliwy – wypracowanie

Wypracowanie prezentuje postać Jaśka Śliwy, jednego z bohaterów negatywnych książki A. Domańskiej pod tytułem „Historia żółtej ciżemki”. Praca ta stanowi charakterystykę tego bohatera. Jasiek Śliwa pochodził ze wsi Poręba. Wychowywał się w biednej chłopskiej rodzinie. Po śmierci rodziców zmuszony był poszukać pracy, by zarobić pieniądze na własne gospodarstwo. Jasiek marzył bowiem o własnej ziemi i o zostaniu gospodarzem. Był bardzo pracowitym chłopcem, przyzwyczajonym do ciężkiej pracy. Nie bał się wyzwań, był ambitnym chłopcem, ale jego naiwność omal nie doprowadziła go do zguby. Wypracowanie zawiera 438 wyrazów / 2933 znaki.

Jasiek Śliwa, podobnie jak Wawrzuś Skowronek, pochodził ze wsi Poręba. Wychowywał się w ubogiej chłopskiej rodzinie.

Jasiek był silnym chłopcem o niebieskich oczach i złotych włosach. Miał w sobie dużo uroku. Był dobrym i pracowitym dzieckiem, chętnie pomagał rodzicom w pracach gospodarskich, nie bał się ciężkiej pracy, bo był do niej przyzwyczajony. Był chłopcem uczciwym i dobrym. Był również wspaniałym i wiernym przyjacielem.

Był on niezwykle ambitnym i pracowitym chłopcem, który nie bał się ciężkiej pracy. Gdy zmarła jego matka, nauczył się znosić złośliwości i nieuprzejmości ze strony jego macochy, która nie umiała okazać mu matczynych uczuć. Po śmierci swego ojca, chłopiec zmuszony został poszukać sobie nowego domu, gdyż jego macocha zagarnęła cały majątek tylko dla jej rodzonego syna.

Jasiek przyjął się na służbę do miecznika z Niegoszowic, podjął pracę woźnicy. Jednak wciąż marzył o szybkim zarobku, bo pragnął kupić gospodarstwo i zostać gospodarzem. Chłopak miał bardzo ambitne plany, które pragnął realizować, nie wiedział jednak w jaki sposób, w dość krótkim czasie zdobyć fundusze na ich realizację.

Pewnego dnia na jego drodze stanął pewien człowiek, Hińcza Bartnik, który obiecał mu szybki zarobek, jeśli tylko opuści miecznika i przystanie na służbę u niego. Naiwny i łatwowierny chłopak, skuszony fałszywą obietnicą, zgodził się, nie wiedząc, że przystaje do złodzieja i oszusta. Od tej pory w życiu chłopca nastąpiły zmiany na gorsze, bowiem okazało się, że ów Hińcza w rzeczywistości był słynnym mordercą i złodziejem, Czarnym Rafałem, który poprzez szantaż zmuszał Jaśka do kradzieży i rabunków. Jedyne umiejętności, jakie Jasiek u niego zdobył to umiejętności złodziejskie opanowane do perfekcji.

Przełom w życiu Jaśka Śliwy nastąpił, gdy na swej drodze ponownie spotkał przyjaciela z dzieciństwa, Wawrzona, który postanowił wyciągnąć Jaśka z kłopotliwej i uciążliwej sytuacji. Jasiek sam nie wiedział jak uwolnić się od złego i nękającego go bandyty. Dzięki podstępowi chłopcy pochwycili złodzieja i przekazali go strażnikom, którzy oddali go pod sąd.

Jasiek natomiast powrócił na służbę do miecznika z Niegoszowic i tam rozpoczął swoją ciężką, ale uczciwą pracę. Zrozumiał również, jak wiele błędów popełnił i postanowił zmienić swoje życie i znów podążać za marzeniami.  Z czasem udało mu się odkupić od macochy gospodarstwo i zostać dobrym gospodarzem. Postanowił również ożenić się z Marysią, jedną z sióstr Wawrzona Skowronka.

Jasiek Śliwa był dobrym i uczciwym chłopcem, który przez pewien moment w życiu nieco się zagubił. Przez swoją naiwność i łatwowierność zszedł na złą drogę, z której udało mu się jednak zawrócić dzięki pomocy przyjaciela. Jasiek zrozumiał swój błąd i postanowił odmienić swoje życie. Miał w sobie dużo odwagi i siły, dzięki którym mógł realizować swoje plany i zamierzenia. Na powrót stał się uczciwym człowiekiem, który potrafił osiągnąć szczęście dzięki pracy swoich rąk.

"Zdążyć przed Panem Bogiem" H. Krall - życie w getcie i eksterminacja Żydów
Pamiętaj, że wypracowanie możesz pobrac wyłącznie do użytku własnego i nie posiadasz do niego praw majątkowych. Dalsza odsprzedaż lub umieszczanie...
Karolcia – charakterystyka bohaterki M. Kruger
Karolcia jest tytułową bohaterką książki napisanej przez Marię Kruger. Bohaterka ma osiem lat. Mieszka wraz z rodzicami i ciotką Agatą w dużym...
„But w butonierce”, „Futurobnia” i „XX wiek” – interpretacje wierszy Jasieńskiego i Młodożeńca
„But w butonierce” Bruno Jasieński Sam tytuł utworu jest prowokacją. Autora można utożsamić z podmiotem lirycznym. Jest pewny siebie, szczęśliwy....
Wypracowanie „Szewcy” Witkacego - Tragizm i groteska, interpretacja
Tragiczna i groteskowa wizja świata w utworze „Szewcy” Witkacego Tragizm i groteska to różniące się od siebie środki literackie, mimo tego w...
Polska za panowania Stefana Batorego – historia
Po ucieczce Henryka Walezego do Francji w 1574 roku Polska ponownie stanęła w obliczu bezkrólewia. Aby zapobiec ponownej ewentualnej ucieczce...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *