Cechy eposu na podstawie Iliady, wypracowanie

Epos jako gatunek epiki dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić, że jest to rozbudowany utwór wierszowany, który ukazuje dzieje historycznych lub legendarnych postaci na tle wydarzeń przełomowych w danej społeczności. W  Iliadzie tło stanowi wojna trojańska a bohaterowie to między innymi: Achilles, Agamemnon, Parys, Helena. Należy również zaznaczyć, że epos swe źródła czepie z mitów i podań a w przypadku Iliady jest to mit o jabłku niezgody.

W poniższym wypracowaniu podano wszystkie najważniejsze informacje wyjaśniono i poparto przykładami następujące cechy gatunku: inwokację, równoległość, rolę narratora, opisy, porównania homeryckie, epizodyczność, miara wierszowa eposu homeryckiego. Całość może również posłużyć jako sprawdzian lub gotowa ściąga. Teks zawiera 327słów.

Cechy eposu na podstawie Iliady

Epos stanowi gatunek epiki, który dominował do czasu powstania powieści. Analizując jego budowę należy stwierdzić, że jest to rozbudowany utwór wierszowany, który ukazuje dzieje historycznych lub legendarnych postaci na tle wydarzeń przełomowych w danej społeczności. Omawiając Iliadę należy zaznaczyć, że takim tłem była wojna trojańska a bohaterowie to między innymi: Achilles, Agamemnon, Parys, Helena. Należy również zaznaczyć, że epos swe źródła czepie z mitów i podań a w przypadku Iliady jest to mit o jabłku niezgody.

Do cech gatunkowych eposu zalicza się:

inwokację – inaczej apostrofę umieszczaną na wstępie dzieła, skierowana do bóstwa z prośbą o pomoc w tworzeniu dzieła. Iliada zawiera prośbę do muzy, która potrafi pomagać w tworzeniu pieśni śpiewaka: „Gniew, bogini, opiewaj Achilla, syna Peleusa.”

równoległość dwóch płaszczyzn: polegająca na tym, że niejako przeplata się świat bogów ze światem ludzi. W Iliadzie fabuła ma miejsce w świecie bogów np. Atena decyduje o zwycięstwie Achillesa oraz świecie ludzkim pełnym uczuć, wskazuje na to choćby miłość Parysa do Heleny.

narrator: w eposie prezentuje swoje uczucia jedynie podczas inwokacji, potem jest już wszechstronny, obiektywny i zdystansowany wobec wydarzeń

opis wydarzeń : jest dokonany stylem wzniosłym, patetycznym oddającym powagę opisywanych wydarzeń, można to wyraźnie podkreślić choćby podczas ukazania pojedynku Achillesa i Hektora.

szczegółowy, realistyczny opis: dotyczący nie tylko wydarzeń ale przedmiotów i sytuacji z zachowaniem drobiazgowej szczegółowości. Przykładem może stać się opis Homera odnośnie tarczy Achillesa, całość zostaje na tyle obrazowo i dokładnie zilustrowana, że czytelnik z łatwością jest wstanie wyobrazić sobie jej wygląd.

opis scen batalistycznych: bardzo istotny, w Iliadzie opisane zostają zasadzki, bitwy a także oblężenia

porównania homeryckie: to specyficzne porównanie polegające na tym iż jego drugi człon jest rozbudowany w taki sposób, iż stanowi odrębną scenkę. Jako przykład można wskazać porównanie walczących Achillesa i Hektora.

epizodyczność: to specyficzne odstępstwa od głównego wątku i opisanie rzeczy mniej istotnych często nie związanego z fabułą.

miara wierszowa eposu homeryckiego: to heksametr czyli wers zbudowany z sześciu stóp metrycznych, daktyli lub spondejów.

„Proces” Franza Kafki - geneza i okoliczności powstania utworu
„Proces” Franza Kafki – geneza i okoliczności powstania utworu Genezę i okoliczności powstania utworu Franza Kafki pod tytułem proces możemy...
Wypracowanie - "Tango" Mrożek, charakterystyka bohaterów
Tango, Sławomir Mrożek – analiza utworu, charakterystyki postaci Utwór tango został napisany przez Sławomira Mrożka. Dramat ten w druku ukazał...
D. B. Caulfield – charakterystyka postaci J. D. Salingera, „Buszujący w zbożu”
Jednym z bohaterów występujących w powieści J. D. Salingera pod tytułem „Buszujący w zbożu” był D. B. Caulfield. Był on najstarszym bratem Holdena....
Wypracowanie – charakterystyka Tartuffe – „Świętoszek” Moliera
Tartuffe jest tytułowym Świętoszkiem sztuki Moliera. Jest to mężczyzna w średnim wieku, o okrągłych kształtach i rumianej twarzy. Tartuffe posiada...
„Prometeusz” – streszczenie mitu, wypracowanie
Prometeusz był bardzo mądrym, potężnym i silnym tytanem. Był potomkiem pierwszych bogów Gai i Uranosa. Zawsze chętnie służył radą i pomocą Zeusowi,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *