„But w butonierce”, „Futurobnia” i „XX wiek” – interpretacje wierszy Jasieńskiego i Młodożeńca

Wypracowania dotyczące utworów futurystów polskich takich jak Młodożeniec i Jasieński. Trzy oddzielne interpretacje wierszy: „XX wiek”, „Futurobnia” i „But w butonierce”. Całość opracowań zawiera 314 wyrazów.

Te wypracowania mogą posłużyć jako notatka do nauki lub przede wszystkim gotowe wypracowanie.

Futuryści to grupa twórców zafascynowana przyszłością. Chcieli całkowicie zniszczyć dotychczasową kulturę śródziemnomorską. Uważali, że poezja powinna skupiać się na odwadze, śmiałości i buncie.
Młodożeniec i Jasieński to przedstawiciele polskiego futuryzmu.

  • „But w butonierce” Brunona Jasieńskiego to utwór o bardzo pozytywnym nastroju. Prezentuje człowieka, który jest siebie pewny i szczęśliwy.
  • „Futurobnia” Stanisława Młodożeńca prezentuje historię poety i zakochanej w jego poezji kobiety. Cały utwór składa się z neologizmów.
  • Kolejny wiersz Młodożeńca pt.”XX wiek” mówi o odkryciach dwudziestego wieku, używając przy tym neologizmów.

 

„But w butonierce” Bruno Jasieński

Sam tytuł utworu jest prowokacją. Autora można utożsamić z podmiotem lirycznym. Jest pewny siebie, szczęśliwy. Sprawia wrażenie człowieka spełnionego i świadomego swoich własnych możliwości. Uważa, że jest lepszy od Tetmajera i Staffa. Grzebie poetów, którzy jeszcze żyli w tym czasie. Twierdzi, że ich epoka już się skończyła.

W utworze zastosowanych jest wiele czasowników, które podkreślają energię. Auto jest ważniejsze od muzeów i bibliotek. Podmiot liryczny naprawdę cieszy się życiem. Jest młody i genialny. Potrafi czerpać z życia to co najlepsze. Tak naprawdę powtarza koncepcję zwaną już w romantyzmie. Podmiot liryczny nosi but w butonierce, co jest dość kontrowersyjne. Za swojego przyjaciela uznaje, kogoś kto idzie z nim, a resztę pożegna bez żalu. Używa licznych neologizmów takich jak: parkocień, siebiepewien i echopowiem.


„Futurobnia” Młodożeniec

Tytuł utworu Młodożeńca jest neologizmem i oznacza robienie futuryzmu. Cały tekst składa się z neologizmów. Podmiot liryczny jest mężczyzną, poetą. Tworzy on poemat i daje go do druku. Następnie jakaś kobieta czyta tą twórczość. Jest totalnie zafascynowana poezją. Decyduje się napisać do niego list. Dziękuje za jego twórczość. Bardzo zależy jej na spotkaniu z poetą.

Jej marzenie się spełnia. Na spotkaniu dochodzi do czegoś więcej między dwojgiem ludzi. Oboje czują się jak w niebie. Było to dla nich niebywałe wydarzenie. Poeta przenosi te emocje do swoich wierszy. Na świat zaczęły przychodzić dzieci i z roku na rok było ich coraz więcej.

Poecie zostało tylko pisanie wierszy, aby zarobić na rodzinę. Przestał być uduchowionym poetą, który traktuje swój talent z czcią. Stał się materialistą.


„XX wiek” Młodożeniec

Młodożeniec w swoim utworze pt. „XX wiek” prezentuje odkrycia XX wieku, a określa je neologizmami. Pierwszym wytworem jest kinematograf, który szybko przerzuca obrazy i tworzy ciągłość. Gramopatefon przedstawia muzykę. Telegram ułatwia komunikację werbalną na świecie. Esperanto to język, który miał być uniwersalny dla wszystkich narodów. Aeroplan ułatwia podróże na świecie.

Autor jest zachwycony nowościami technologicznymi, które coraz częściej się pojawiają.

Działalność polityczna ks. Robaka „Pan Tadeusz”, wypracowanie
„Pan Tadeusz” – działalność polityczna ks. Robaka Ks. Robak jest jedną z kluczowych postaci dzieła Adama Mickiewicz pod tytułem „Pan Tadeusz”....
Charakterystyka Tomasza Judyma - Ludzie Bezdomni
Stefan Żeromski swoją powieścią o tytule „Ludzie bezdomni” wzbogacił listę najznamienitszych dzieł literackich okresu Młodej Polski. Wraz z wspomnianą...
Oświecenie w Polsce– dominujące prądy literackie, ramy czasowe.
Oświecenie w Polsce –  dominujące prądy literackie, ramy czasowe. Na rozwój i przebieg oświecenia na ziemiach polskich wpływ miały przede wszystkim...
Idee pozytywistyczne w „Nad Niemnem” Orzeszkowej, wypracowanie
„Nad Niemnem” – hasła pozytywistyczne ukazane przez autorkę Eliza Orzeszkowa była zwolenniczką pozytywistycznych idei, stąd w swej twórczości...
Polska za panowania Władysława Łokietka - wypracowanie
Po śmierci Przemysła II po jego spadek wystąpił książę kujawski Władysław Łokietek. Za aprobatą miejscowego rycerstwa książę opanował Wielkopolskę...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *