Boromir – charakterystyka postaci, J. R. R. Tolkien, wypracowanie

Poniższe wypracowanie stanowi charakterystykę Boromira, jednego z bohaterów „Władcy Pierścieni” autorstwa J. R. R. Tolkiena. Boromir był starszym synem namiestnika Gondoru, Denethora II. To on miał objąć władanie w Gondorze po śmierci ojca. Zawsze kierował się dobrem swojego kraju. Był szanowany i uwielbiany przez poddanych. Był rycerski i szlachetny. Jednak porywczy i owładnięty chęcią posiadania Pierścienia, co niestety go zgubiło. Do jego negatywnych cech należała chciwość i rządza władzy. Próbował odebrać Frodowi klejnot, owładnięty mocą pierścienia. Zrozumiał swój negatywny czyn i bardzo tego żałował. Zginął w walce z orkami, stając w obronie Pippina i Merrego.

 

Wypracowanie zawiera  320 wyrazów / 2143 znaki.

Jednym z bohaterów „Władcy pierścieni” J. R. R. Tolkiena jest Boromir. Był on synem namiestnika Gondoru, Denethora II i starszym bratem Faramira. Jego matka, Finduilas zmarła, gdy był jeszcze małym chłopcem. To on miał objąć władanie w Gondorze po śmierci ojca.

Od samego początku był faworyzowany przez ojca, który okazywał mu więcej uczuć niż młodszemu synowi.

Od najmłodszych lat Boromir czuł zamiłowanie do broni i walki. Był wspaniałym dowódcą, zawsze starał się postępować godnie i właściwie.

Boromir  zawsze kierował się dobrem swojego kraju. Był szanowany i uwielbiany przez poddanych. Był rycerski i szlachetny. Pragnął odnaleźć Pierścień Jedyny, by z jego pomocą pokonać Saurona. Nie rozumiał, że Pierścień należy zniszczyć, bo klejnot zawładnie, tym, kto go posiada. Był uparty i nierozważny.

Przystąpił do Drużyny Pierścienia i walczył u boku towarzyszy: Froda, Gandalfa i innych członków Bractwa Pierścienia. Wyruszył na misję, mając na względzie dobro swoich poddanych i żołnierzy. Pragnął dla swojego ludu pokoju i szczęśliwego życia. Miał szlachetne pobudki, ale nie do końca wiedział jak tego dokonać w prawy i właściwy sposób.

Rycerz był porywczy i owładnięty chęcią posiadania Pierścienia, co niestety go zgubiło. Do jego negatywnych cech należała chciwość i rządza władzy. Próbował odebrać Frodowi klejnot, owładnięty mocą pierścienia. Nie docierały do niego żadne argumenty ze strony przyjaciół. Zachowywał się jak szaleniec, wśród przyjaciół widział wrogów. Z trudem udało mu się zapanować nad emocjami, ale w końcu zrozumiał swój negatywny czyn i bardzo tego żałował. Miał jednak w sobie dość odwagi, by przyznać się do błędu. Swój niecny postępek wyznał Aragornowi. Zginął jak bohater w walce z orkami, stając w obronie Pippina i Merrego.

Śmierć Boromira była przyczyną szaleństwa jego ojca, który w gniewie i obłędzie chciał spalić swojego młodszego syna i siebie na stosie.

Boromir był przykładem rycerza-buntownika. Był porywczy i nie zawsze podejmował właściwe decyzje. Jako rycerz był dzielny, waleczny, zawsze skory do pomocy. Stawał w obronie uciśnionych. Jednak rządza władzy go zgubiła i doprowadziła do jego śmierci.

Motyw domu w literaturze polskiej
Każdy pisarz, poeta, malarz- każdy artysta, poszukuje tematu, który będzie dla niego źródłem spełnienia. Jednym z takich wątków jest dom. To...
Wypracowanie "Tango" S. Mrożek - Obraz społeczeństwa w utworze
Obraz społeczeństwa w Tangu S. Mrożka Tango jest parodią typowego dramatu mieszczańskiego. Jego tematyka dotyczy ściśle mieszczańskiej rodziny,...
„Na Anioł Pański” interpretacja wiersza, Kazimierz Przerwa Tetmajer
„Na Anioł Pański” interpretacja wiersza Kazimierza Przerwy Tetmajera „Na Anioł Pański ” to tytuł wiersz Kazimierza Przerwy Tetmajera. Cały utwór...
Wypracowanie – charakterystyka Jacka Stapletona, „Pies Baskervillów”
Wypracowanie stanowi charakterystykę Jacka Stapletona, bohatera występującego w powieści A. Conan  Doyle`a pod tytułem „Pies Baskervillów”. Stapleton...
Problematyka społeczno - polityczna w powieści Zofii Nałkowskiej „Granica”
Zofia Nałkowska dzięki swoim bogatym doświadczeniom życiowym napisała powieść psychologiczną  pt „Granica”. W powieści tej możemy poznać podziały...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *