Bolesław Leśmian – notka biograficzna i wypracowanie z wiersza „Topielec”

Wypracowanie dotyczy wiersza wybitnego polskiego poety Bolesława Leśmiana pt.”Topielec”. Poza interpretacją, która zawiera również analizę budowy wiersza, dodana została notka biograficzna autora, która opisuje m.in. jego koncepcje filozoficzne.

 

Te opracowania są idealnymi materiałami do nauki, ale też gotowymi wypracowaniami i pracami domowymi.

 

Bolesław Leśmian to poeta, który posiadał swój własny, niepowtarzalny styl. Jego teksty były często krytykowane, jednak on tworzył według swoich przekonań i koncepcji.

 

Wiersz pt. „Topielec” to utwór o dość oryginalnej tematyce. Ukazuje postać wędrowca, który pragnie odkryć głębię prawdy utkwionej w zieleni. Demon zieleni pochłania go. Wędrowca staje się topielcem utopionym w zieleni.

 

Wypracowanie liczy w sumie 462 wyrazy.

„Topielec” Bolesław Leśmian

Topielec to słowo oznaczające osobę, która się utopiła. W wierszu jest to topielec zieleni, demon zieleni. Podmiot liryczny się nie ujawnia. Jest to wiersz stychiczny, a w każdym wersie jest 13 sylab. W tym utworze zastosowana została liryka narracyjna, która mówi o bohaterach. Natura jest bohaterem równorzędnym, czyli nawiązuje do romantyzmu.

Akcja utworu rozgrywa się w lesie, a czas wydarzeń jest bliżej nieokreślony. Miejscem akcji jest polana. Pierwsze trzy wersety i ostatnie dwa są w czasie teraźniejszym. Przywołuje wydarzenia jakie doprowadziły do śmierci.

Każdy wiersz Leśmiana jest rytmiczny, bo uważał on, że jest to naturalne. Występują rymy, które pogłębiają rytmiczność. Są to rymy żeńskie w układzie parzystym.
Zwłoki są zbędne i nikomu niepotrzebne. Nikogo nie obchodzi ich los. Ten człowiek cale życie wędrował, szukał, chciał coś poznać i rozwijać się. Bujał w obłokach i był zdecydowanym marzycielem. Wędrówka miała dla niego charakter powierzchowny. Zrozumiał, że tak nie wolno. Pragnął poszukać i odkryć coś dogłębnie. Dotychczasowy system jego działań był nieprawidłowy. Chce poczuć natchnienie i oświecenie myśli. Zależało mu na odkryciu sedna. Chciał odkryć istotę zieleni dogłębnie.
Nagle w utworze pojawia się postać fantastyczna – demon zieleni. Jest swoistym strażnikiem pewnej ukrytej prawdy, ukrytej w zieleni. Hiperbolizuje moc tego stworzenia, który chce zagarnąć wędrowca. Wymienia czynności jakie wykonuje, aby mu się to udało. Sugeruje w tym momencie jego wszechstronność.

W utworze występuje polisyndeton – każdy werset zaczyna się od tego samego spójnika. Występuje wiele neologizmów, które tworzą zieleń bardzo tajemniczą. Wędrowiec wchodzi coraz głębiej i widzi więcej niż przeciętny człowiek. Odbiera świat wyłącznie przez intuicję. Kieruje nim elain vital – pęd życia.

Bolesław Leśmian to poeta, który wytworzył niepowtarzalny styl. Jest przedstawicielem kreacjonizmu. Charakteryzuje go niepowtarzalny styl artysty i jego tekstów. Zaczyna tworzyć w Młodej Polsce, ale szczyt jego kariery przypada na dwudziestolecie międzywojenne.

Był krytykowany za to, że pisał infantylnie. Uważano, że jego poezja nie wniosła nic nowego. Leśmiana doceniono dopiero pod koniec życia. Jego prawdziwe nazwisko to Lesman. Jest z pochodzenia Żydem. Co sugerowała zmiana nazwiska? Czuł się zdecydowanie Polakiem. Zabawę twórczą wprowadził nawet w nazwisku. Z wykształcenia był prawnikiem. Los go nie oszczędzał. Został okradziony i musiał spłacać długi. Żona od niego odeszła.

Jego zbiory to „Łąka” z 1920 roku. Uważał, że każdy artysta musi być jak człowiek pierwotny. Nadawać nowy wymiar nawet rzeczom codziennym. Powinien być uważnym obserwatorem świata, ale to jego spojrzenie musi być świeże. Jest wręcz zobowiązany do opierania się na własnych spostrzeżeniach i tworzyć coś zupełnie nowego. Musi być nieustannie subiektywny. Ważne jest, aby pozbyć się ram i otworzyć na wszystko. Opierać się na instynktach. Chce poznać rzeczy same w sobie, do sedna , do samej istoty tej rzeczy. Świat poznajemy tylko intuicyjnie i poprzez pęd życiowy (elain vital). Świat nieustannie się przeobraża i zmienia. Ten pęd jest tak zakorzeniony w każdym człowieku jak wola życia.

‘O wojnie naszej’ sonet IV Mikołaj Sęp Sarzyński– analiza
Mikołaj Sęp Sarzyński – sonet IV ‘O wojnie naszej’ – analiza Sonet IV „O wojnie naszej” to jeden z utworów Mikołaja Sępa Sarzyńskiego, który...
Oda „Do radości” Friedrich Schiller i „Bunt” Anna Świrszczyńska – interpretacje
„Do radości” Friedrich Schiller Podmiot liryczny wypowiada się w imieniu ogółu. To uczucie tak go rozpiera, że pragnie śpiewać. W ostatniej strofie...
Danusia Filipiak – charakterystyka postaci M. Musierowicz „Kłamczucha”
Charakterystyka Danusi Filipiak, jednej z bohaterek książki Małgorzaty Musierowicz pod tytułem „Kłamczucha”. Danusia była przyjaciółką Pawła...
Miłosz – charakterystyka bohatera „Stara baśń”
Miłosz jest  jednym z bohaterów powieści J. I. Kraszewskiego „Stara baśń”. Jest postacią epizodyczną. “. Pochodzi z rodu książęcego –Leszków...
Porównanie pozytywizmu i romantyzmu - Walka o wolność - wypracowanie
Porównanie tematyki walki o wolność w epoce pozytywizmu i romantyzmu Jak wiadomo niektóre elementy zapożyczone zostały z romantyzmu do pozytywizmu,...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *