Główną bohaterką książki Małgorzaty Musierowicz pt.: „Kłamczucha” jest Aniela Kowalik. Mieszkała z tatą w Łebie; była półsierotą, jej matka zmarła, gdy Aniela była małą dziewczynką.
Aniela to „drobna czarnowłosa dziewczyna w wielkich okularach. Miała czarne żywe oczy, iskrzące się wesoło zza grubych szkieł, włosy zaplecione w krótki gruby warkocz, ściągnięty gumką. Policzki miała różowe, nos spory i zawadiacki, a wyraz jej ust wskazywał na temperament wybuchowy i daleki od łagodności”. „Wyglądała na kogoś kto ma tak zwany charakterek”.
Aniela to niedojrzała i dziecinna, która w życiu często kierowała się kłamstwami, podstępami i intrygami. Wyznawała zasadę, że „cel uświęca środki”. Była uparta, nie bała się podejmować ryzyka. Zawsze starała się osiągać wymierzone cele. Była niezwykle pomysłowa i nieobliczalna. Zawsze potrafiła zaskakiwać. Często kierowały nią zazdrość i zawiść, łatwo ulegała emocjom. Nie starała się ich kontrolować. Miała silny i stanowczy charakter.
Pewnego dnia zakochała się w chłopaku, którego widziała zaledwie przez godzinę. Wydawał się jej ideałem mądrości i urody. Bohaterka nie wyobrażała sobie życia bez niego, więc uknuła plan, dzięki któremu mogłaby być bliżej „ukochanego”. Postanowiła zdawać do liceum poligraficzno – księgarskiego w Poznaniu. Nie bała się ryzyka i samotności. Zatrudniła się jako gospodyni w domu rodziców Pawła. Jednak, gdy poznawała go bliżej doszła do wniosku, że jej uczucia wobec niego słabną, bo nie wydawał się jej już takim ideałem. Gdy intryga wychodzi na jaw dziewczyna jest oburzona i zła na chłopaka .
Dziewczyna odkryła w sobie talent aktorski i temu pragnęła się poświęcić. Dostała główną rolę w Hamlecie Szekspira, a sam występ okazał się wielkim sukcesem. Aniela była niezwykle oczytaną i utalentowaną dziewczyną. Swój talent aktorski doskonale potrafiła wykorzystać w życiu codziennym.
Uczucie do Pawła zeszło na dalszy plan, przestała się nim interesować.
W Poznaniu dziewczyna zmieniła się, dojrzała, wydoroślała. Usamodzielniła się, sama zarobiła na mieszkanie i wydatki. Zrozumiała, że kłamstwami daleko nie zajdzie. Stała się rozważna i odpowiedzialna, rozsądna i wyrozumiała. Przestała być zadufaną egoistką i manipulantką. Z niedojrzałej emocjonalnie dziewczyny stała się pracowitą, rozgarniętą młodą kobietą.
Pomimo wielu negatywnych cech, jakie w sobie przez lata życia bez matki wypracowała, potrafiła nad nimi zapanować, a nawet się ich wyzbyć. Zmieniła się na lepsze. Nauczyła się żyć wśród ludzi, współpracować i cieszyć się ich obecnością.
Aniela Kowalik z całą pewnością jest postacią pozytywną, samą sobą udowadnia, że można się zmienić, jeśli tylko się chce.