Wisława Szymborska zmarła – 01.02.2012

Wisława Szymborska nie żyje - zmarła 01.02.2012. Miała 89 lat - noblistka zmarła po długiej chorobie.

Wisława Szymborska nie żyje. Poetka zmarła (01.02.2012) we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu. Informację tę przekazał sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Wisława Szymborska od kilku miesięcy chorowała, w listopadzie przeszła poważną operację.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Bninie, miasteczku nieopodal Poznania, będącym obecnie częścią Kórnika. Rodzice, Wincenty Szymborski i Anna Maria de domo Rottermund, przenieśli się tam z Zakopanego w związku z pracą ojca, który był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego w Wielkopolsce. W 1924 r. cała rodzina przeprowadziła się do Torunia, a następnie po 7 latach do Krakowa, z którym Szymborska związana była do końca swojego życia.

Wisława Szymborska była autorką dwunastu książek poetyckich: “Dlatego żyjemy” (1952), “Pytania zadawane sobie”(1954), “Wołanie do Yeti” (1957), “Sól” (1962), “Sto pociech” (1967), “Wszelki wypadek” (1972), “Wielka liczba” (1976), “Ludzie na moście” (1986), “Koniec i początek” (1993), “Chwila” (2002), “Dwukropek” (2005) oraz “Tutaj” (2009). Opublikowała także zbiór felietonów Lektury nadobowiązkowe (wydania z lat 1973, 1981, 1993, 1996).

Wiersze Wisławy Szymborskiej przełożono na ponad 40 języków: m. in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

W 1996 roku otrzymała Literackiej Nagrody Nobla. Nagroda ta została jej przyznana za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”, była jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu Wisławy Szymborskiej. Po “tragedii sztokholmskiej”, jak ona sam i jej przyjaciele nazywali to wydarzenie, poetka zamilkła na ponad 6 lat – jej kolejny tomik “Chwila” ukazał się dopiero w 2002 r. Zawierał jedynie 23 wiersze. Jerzy Illg wspominał, że Szymborska po Noblu “chciała pozostać osobą, a nie stać się osobistością”.

Ile energii zużywa klimatyzator?

Klimatyzatory stały się nieodłącznym elementem wyposażenia wielu domów i biur, zapewniając komfort termiczny. Jednakże, wraz z rosnącą popularnością klimatyzatorów, pojawia się pytanie o zużycie energii elektrycznej. W artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, analizując czynniki

Poznajemy moc dogoterapii. Twoje psie wsparcie dla duszy

Dogoterapia to innowacyjna forma terapii, która wykorzystuje obecność specjalnie wyszkolonych psów do wspierania zdrowia psychicznego i fizycznego pacjentów. W Klinice MECAL w Gdańsku, ta metoda przynosi nadzieję i uśmiech na twarze wielu osób, oferując unikalne

Dlaczego znajomość angielskiego jest dziś tak istotna?

W dzisiejszym świecie angielski jest kluczowy – wspiera rozwój zawodowy, ułatwia podróże i otwiera dostęp do globalnej wiedzy. Jeśli czujesz potrzebę lepszego zrozumienia treści anglojęzycznych lub chcesz podnieść swoją wartość na rynku pracy, warto zainwestować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *