Wisława Szymborska zmarła – 01.02.2012

Wisława Szymborska nie żyje - zmarła 01.02.2012. Miała 89 lat - noblistka zmarła po długiej chorobie.

Wisława Szymborska nie żyje. Poetka zmarła (01.02.2012) we śnie w swoim krakowskim mieszkaniu. Informację tę przekazał sekretarz noblistki, Michał Rusinek. Wisława Szymborska od kilku miesięcy chorowała, w listopadzie przeszła poważną operację.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 r. w Bninie, miasteczku nieopodal Poznania, będącym obecnie częścią Kórnika. Rodzice, Wincenty Szymborski i Anna Maria de domo Rottermund, przenieśli się tam z Zakopanego w związku z pracą ojca, który był zarządcą dóbr hrabiego Władysława Zamoyskiego w Wielkopolsce. W 1924 r. cała rodzina przeprowadziła się do Torunia, a następnie po 7 latach do Krakowa, z którym Szymborska związana była do końca swojego życia.

Wisława Szymborska była autorką dwunastu książek poetyckich: “Dlatego żyjemy” (1952), “Pytania zadawane sobie”(1954), “Wołanie do Yeti” (1957), “Sól” (1962), “Sto pociech” (1967), “Wszelki wypadek” (1972), “Wielka liczba” (1976), “Ludzie na moście” (1986), “Koniec i początek” (1993), “Chwila” (2002), “Dwukropek” (2005) oraz “Tutaj” (2009). Opublikowała także zbiór felietonów Lektury nadobowiązkowe (wydania z lat 1973, 1981, 1993, 1996).

Wiersze Wisławy Szymborskiej przełożono na ponad 40 języków: m. in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

W 1996 roku otrzymała Literackiej Nagrody Nobla. Nagroda ta została jej przyznana za “poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości”, była jednym z najbardziej dramatycznych momentów w życiu Wisławy Szymborskiej. Po “tragedii sztokholmskiej”, jak ona sam i jej przyjaciele nazywali to wydarzenie, poetka zamilkła na ponad 6 lat – jej kolejny tomik “Chwila” ukazał się dopiero w 2002 r. Zawierał jedynie 23 wiersze. Jerzy Illg wspominał, że Szymborska po Noblu “chciała pozostać osobą, a nie stać się osobistością”.

Niemcy – ziemia obiecana dla polskich pracowników?

Każdego dnia tysiące Polaków przekracza granicę z Niemcami, by pracować w fabrykach, na budowach i w biurach naszego zachodniego sąsiada. Dla jednych to sposób na szybkie zarobienie pieniędzy, dla innych – początek nowego życia. Niemcy

Jak urządzić przytulne wnętrze z produktami ze Strefy Wygody

Przytulne wnętrze to przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi, relaksowi i wprowadza atmosferę ciepła oraz komfortu. Urządzając takie wnętrze, warto zwrócić uwagę na odpowiednie akcesoria, meble i dodatki, które będą współgrały ze sobą i stworzą harmonijną całość.

Wyjątkowy DJ na wesele w Bydgoszczy – jak wybrać najlepszego?

Wybór odpowiedniego dj wesele bydgoszcz to jedna z najważniejszych decyzji przy organizacji uroczystości. DJ odpowiada za atmosferę całego przyjęcia, prowadzenie ceremonii oraz dopasowanie muzyki do gustu gości. Współcześni DJ-e weselni oferują znacznie więcej niż tylko

Czym zajmuje się radca prawny?

Wybór odpowiedniego specjalisty do pomocy prawnej to często klucz do rozwiązania wielu skomplikowanych problemów prawnych. Radca prawny to profesjonalista, który oferuje wsparcie prawne zarówno osobom prywatnym, jak i firmom. W miastach takich jak Łódź coraz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *