Rozwiąż test i przygotuj się do sprawdzianu z języka polskiego (podstawówka) i powtórz swoje wiadomości z utworu M. Dąbrowskiej „Marcin Kozera”. Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się czy wiadomości, które posiadasz są zadowalające. Utwór Dąbrowskiej porusza problem emigracji i emigrantów, tęsknoty za ojczyzną, patriotyzmu. Jest wyrazem tęsknoty za krajem, którego długo nie było na mapie.
Przykładowe pytania z testu:
- Gdzie mieszkali bohaterowie?
- Czym zajmował się ojciec Marcina?
- Skąd pochodził ojciec Marcina?
- Do jakiej szkoły ojciec zaprowadził Marcina?
- Z kim zaprzyjaźnił się Marcin?
Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się czy znasz odpowiedzi na te i inne pytania.
Rozwiąż test, który zawiera 17 pytań.
O czym jest lektura Marcin Kozera?
Książka “Marcin Kozera i inne opowiadania” autorstwa Marii Dąbrowskiej to zbiór, wśród których znajduje się tytułowe opowiadanie “Marcin Kozera”. Opowiada ono historię polskich dzieci uczących się w Londynie i procesu samopoznania głównego bohatera, Marcina Kozerę. Marcin, urodzony w Anglii, przez doświadczenia i życiowe lekcje odkrywa swoje polskie korzenie. Zdobywa wiedzę o swojej tożsamości i kulturze, co w konsekwencji sprawia, że czuje dumę z bycia Polakiem.
Dzieło to jest refleksją na temat poszukiwania własnej tożsamości, znaczenia korzeni i wartości kulturowych. Maria Dąbrowska, wybitna polska pisarka i publicystka, porusza w swoim opowiadaniu tematy uniwersalne, takie jak tożsamość, narodowość i dumę z własnego pochodzenia, jednocześnie przedstawiając specyfikę polskiej diaspory i jej doświadczeń na obczyźnie.
Przyjaźń Wilczęta z czarnego podwórza
Maria Dąbrowska
Opis audiobooka MP3: Marcin Kozera, Przyjaźń, Wilczęta z czarnego podwórza
Audiobook zawiera trzy opowiadania “Marcin Kozera”, “Przyjaźń” oraz “Wilczęta z czarnego podwórza”.
“Marcin Kozera”
Bohaterem opowiadania jest syn polskiego emigranta w Londynie, tytułowy Marcin Kozera. Mając dwanaście lat zaczyna uczyć się języka polskiego w Domu Polskim. Pod wpływem koleżanek i kolegów, a przede wszystkim nauczycielki – budzi się w Marcinie świadomość narodowa, duma z tego, że jest Polakiem. Ma nadzieję, że Polska odzyska niepodległość, a on kiedyś pojedzie do rodzinnej wsi ojca.
“Przyjaźń”
Opowiadanie dla młodzieży o przyjaźni dwóch chłopców: Karola, jedynaka z ziemiańskiej rodziny i Stefana, jednego z kilkorga dzieci rolnika Jasnoty. Początki przyjaźni, potem choroba Stefana i jego pobyt w szpitalu, poświęcenie Karola dla przyjaciela kosztem zaniedbania obowiązków wobec rodziców i domu. Opowieść wprowadza młodego czytelnika w skomplikowany świat uczuć i wartości, pozwala ocenić walory takich cech, jak: szczerość, zaufanie, wdzięczność.
“Wilczęta z czarnego podwórza”
Opowiadanie dla młodzieży z 1938 r. Grupa chłopców z brudnego podwórka ubogiej warszawskiej kamienicy wspólnie bawi się i psoci. Kiedy choremu dozorcy – ojcu jednego z chłopców – grozi utrata posady, dzieci biorą się do pracy. Organizują dyżury przy sprzątaniu, wykonują drobne naprawy. Zdarzają się też sytuacje trudne, skomplikowane… Młody czytelnik poznaje takie cechy, jak: koleżeństwo, solidarność, dzielność.