Szkoła wyższa a rynek pracy

Zdana matura, to dzisiaj jedynie początek drogi po pracę za godziwe pieniądze. Ważny jest wybór odpowiedniego kierunku studiów. Przekłada się to bezpośrednio na zainteresowanie naszą osobą wśród pracodawców. Jednak czy właściwa decyzja wystarczy?

Wybór odpowiedniej szkoły to zawsze trudna decyzja. Jest to nie lada dylemat, przed którym prędzej czy później każdy z nas staje. Wybór odpowiedniego liceum, zawodówki, czy też technikum, to zaledwie początek. Trzeba jeszcze zdecydować się na konkretny kierunek, co czasem wcale nie jest takie oczywiste. Mimo wszystko decyzje te są niczym w porównaniu z obraniem właściwej drogi na studiach wyższych. Na dodatek obecna sytuacja na rynku pracy ani trochę tego nie ułatwia.

 

Możliwości jakie stają przed absolwentem szkoły średniej jest mnóstwo. Bez wątpienia mogą one przyprawić o zawrót głowy. Nowe uczelnie powstają jak grzyby po deszczu i każda z nich oferuje coś ciekawego, czym chcielibyśmy zajmować się w przyszłości. Niestety nie każdy kierunek cieszy się takim samym zainteresowaniem wśród potencjalnych pracodawców. Mimo, iż obecna kondycja rynku pracy w naszym kraju nie jest zbyt ciekawa, to są takie kierunki studiów, po których znacznie łatwiej dostać pracę. Mowa tu głównie o dziedzinach takich jak matematyka, chemia, informatyka, biologia oraz medycyna. Widać więc gołym okiem, że zdecydowanie bardziej doceniani są absolwenci kierunków ścisłych. Humaniści bez wątpienia mają znacznie trudniej. Samą pracę mogą również zdobyć bez większego problemu. Istnieje jednak większe prawdopodobieństwo, że oferowane zarobki nie będą, aż tak satysfakcjonujące. Co prawda sytuacja ta zawsze może ulec zmianie. Nawet teraz zauważa się coraz większe zainteresowanie osobami posiadającymi rozbudowane umiejętności interpersonalne lub wyróżniającymi się skutecznym zarządzaniem kadrami. Są to jednak wciąż sytuacje rzadziej spotykane.

 

Sam fakt, iż specjaliści są bardziej rozchwytywani nie gwarantuje im wcale ciągłości zatrudnienia i zupełnie spokojnego snu o przyszłości. Dzieje się tak ponieważ rynek pracy jest jedną wielką zmienną. Nie wystarczy już posiadanie tytułu inżyniera z informatyki. Aby idealnie wpasować się w kryteria zatrudnienia, należy nieustannie się kształcić w coraz to nowych dziedzinach. Należy zdobywać nową wiedzę i umiejętności. Uczyć się obsługi nowoczesnych technologii, poznawać nowe języki. Sam język angielski jest już standardem i żadnemu pracodawcy nie imponuje. Powinniśmy być gotowi na to, że po kilki latach pracy musimy się przekwalifikować do zupełnie innych zadań. Jedynie w ten sposób efektywnie zwiększamy swoje szanse na zatrudnienie idące w parze z godnym honorarium.

 

Widać więc jasno, że choć kierunek studiów ma znaczenie, to nie jest on jednoznaczny z sukcesem zawodowym. Podobnie matematycy jak i humaniści powinni mieć świadomość, że dyplom uczelni jest dopiero jednym z wielu poświadczeń o posiadanych kwalifikacjach.

 

 

Tomasz Mroziński

Czym zajmuje się nauka o finansach publicznych?

Nauka o finansach publicznych to dziedzina ekonomii, która bada, jak rządy na różnych szczeblach (centralnym, regionalnym i lokalnym) pozyskują, wydają i zarządzają środkami publicznymi, a także jak te działania wpływają na gospodarkę kraju. Jest to

Jakie są najczęstsze usterki laptopów i jak ich uniknąć?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jakie są najczęstsze problemy, z którymi borykają się użytkownicy laptopów i jak można im zapobiegać? Laptopy, mimo swojej wszechstronności i mobilności, nie są wolne od usterek, które mogą znacząco wpłynąć na

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *