Psychoterapia dla młodzieży – co warto o niej wiedzieć?

Psychoterapia dla młodzieży - co warto o niej wiedzieć?

Psychoterapia dla młodzieży to jedno z najbardziej skutecznych narzędzi o charakterze terapeutycznym, które często jest niezbędne młodym ludziom na drodze do uporania się z problemami natury emocjonalnej, jak również psychicznej. Dzięki niej mogą oni wyrazić swoje uczucia bez narażania się na ocenianie. Specjalista – psychoterapeuta młodzieży – często pomaga w zrozumieniu własnych emocji, a co za tym idzie, pokonać trudności i rozwijać umiejętności społeczne, co procentuje w przyszłości. Jak wygląda spotkanie z nim i jak się do niej przygotować? Sprawdźmy.]

Psychoterapia młodzieży – najczęstsze problemy

Pacjenci, którzy zgłaszają się do psychologa dzieci i młodzieży zmagają się z różnymi problemami. Rodzice często nie wiedzą, kiedy nadchodzi odpowiedni moment na to, aby szukać pomocy u specjalisty. Wynika to z faktu, że każdy człowiek posiada inny charakter, osobowość, jak również sposób reagowania na sytuacje wyjęte z dnia codziennego.

Warto jednak poważnie rozważyć umówienie wizyty u specjalisty, który prowadzi psychoterapię indywidualną w sytuacji gdy u dorastającego dziecka zauważymy gwałtowne wahania nastroju, które zbiegają się ze smutkiem, mocnym wycofaniem, jak również widocznym spadkiem energii. Nie bez znaczenia pozostają również takie objawy jak stany lękowe, depresyjne czy niska samoocena, w wyniku których dziecko zamyka się w sobie.

Psycholog dziecięcy pomaga również w przepracowaniu traumy, która może mieć różne podłoże. Młodzież może nie radzić sobie z własnymi emocjami np. po rozwodzie rodziców, utracie bliskiej osoby czy wypadku, który mocno wydłuża czas powrotu do sprawności lub całkowicie ją jej pozbawia.

Psycholog dzieci jest także niezbędny w sytuacji, gdy dorastające dziecko dokonuje samookaleczania się i traktuje je jako formę odwrócenia uwagi od bólu psychicznego. Bezzwłocznie należy się do niego zgłosić w momencie, kiedy wszystko wskazuje na to, że ma myśli samobójcze.

Psycholog kliniczny pomaga również w momencie, gdy młody człowiek zaczyna zamykać się w swojej “bańce” – unika spotkań z przyjaciółmi i rodziną, szuka wymówek, aby nie pojawić się w szkole i coraz więcej czasu spędza w samotności. Może to być początek trudności zarówno w nawiązywaniu, jak i utrzymywaniu relacji międzyludzkich, które są niezbędne w kontekście życia społecznego.

“Czerwoną flagą” często jest również nadużywanie niedozwolonych substancji psychoaktywnych, takich jak m.in. narkotyki, alkohol czy dopalacze. Należy także niezwłocznie zareagować, jeśli zauważymy u dziecka zaburzenia odżywiania, zbyt drastyczne podejście do tematu diety czy też ćwiczeń fizycznych, co może świadczyć o rozwijających się problemach z samoakceptacją.

Psychoterapia dla młodzieży – jak wygląda spotkanie ze specjalistą?

Skontaktowanie się ze specjalistą, który zajmuje się prowadzeniem terapii indywidualnej jest pierwszym krokiem do zadbania o zdrowie psychiczne młodzieży. Najczęściej to rodzice szukają pomocy, jednak przybywa przypadków, kiedy to sam zainteresowany wyraża chęć uczęszczania na terapię. Nie jest to łatwa decyzja dla nastolatków z uwagi na towarzyszące im obawy o reakcję rówieśników czy też bliskich osób z ich otoczenia.

Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą dla młodzieży takim jak m.in. https://portzmiana.pl/uslugi/psychoterapia-dla-mlodziezy-mokotow/ rozpoczyna się od zebrania zebrania wywiadu i rozmowy zarówno z pacjentem, jak i jego rodzicami. Jest to niezwykle pomocne na drodze w zrozumieniu problemu z różnych perspektyw. Kolejne sesje odbywają się już indywidualne, a w razie potrzeby – organizowane są dodatkowe spotkania z rodzicami, dzięki którym mogą czynnie uczestniczyć w procesie terapeutycznym.

Rola wodoru w zrównoważonym rozwoju miast

Rola wodoru w zrównoważonym rozwoju miast

Miasta są coraz bardziej skażone przez wydzielanie spalin, które generują w głównej mierze pojazdy silnikowe. Aby zmienić ten stan rzeczy, poszukuje się nowych zeroemisyjnych rozwiązań. Naprzeciw tym potrzebom wychodzą technologie wodorowe, które mają przyczynić się

Terapia traumy: Klucz do przezwyciężenia trudnych doświadczeń

Doświadczenie traumatycznych wydarzeń może pozostawić trwałe ślady w psychice człowieka, wpływając negatywnie na jego funkcjonowanie i jakość życia. Terapia traumy stanowi skuteczne narzędzie w procesie leczenia i przekształcania negatywnych skutków traumatycznych przeżyć. W tym artykule

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *