Królestwo zwierząt to bardzo liczne i zróżnicowany zbiór organizmów żywych, który dzieli się na dwie podstawowe grupy: kręgowce (zwierzęta posiadające kręgosłup) i bezkręgowce (zwierzęta nieposiadające kręgosłupa). Każda z tych grup dzieli się na kolejne mniejsze grupy. Wszystkie zwierzęta żywią się organizmami żywymi, ale w zależności od określonego gatunku są one mięsożerne, roślinożerne, wszystkożerne lub padlinożerne.
Każde ze zwierząt przyporządkować można również do grupy stałocieplnych lub zmiennocieplnych. Do stałocieplnych należą np. ptaki, które potrafią same utrzymywać jednakową temperaturę swego ciała. Wiąże się to jednak z tym, iż potrzebują one o wiele więcej pożywienia niż zwierzęta zmiennocieplne, których temperatura ciała zmienia się w zależności od temperatury otoczenia. Zmiennocieplne zwierzęta takie jak np. ryby nie potrzebują tak dużo pokarmu. Jednak, kiedy spada temperatura otoczenia, spada również ich aktywność.
Przeważająca większość gatunków zwierząt jest rozdzielnopłciowa, co oznacza, że dzielą się one na samice oraz samce. Aby na świat przyszły młode, osobniki takie muszą wpierw dobrać się w pary i odbyć gody. Młode osobniki dziedziczą swoje cechy po rodzicach.
Królestwo zwierząt dzieli się na:
a) Kręgowce:
– Ryby,
– Gady,
– Płazy,
– Ptaki,
– Ssaki,
b) Bezkręgowce:
– Szkarłupnie,
– Stawonogi,
– Mięczaki,
– Pierścienice,
– Obleńce,
– Płazińce,
– Jamochłony,
– Gąbki,
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum