Wiatr halny jest wiatrem występującym wyłącznie w Polsce, a dokładniej w Sudetach i Karpatach. Jest to wiatr typu fenowego i jest on zarazem najintensywniejszym zjawiskiem tego typu na Podhalu. Charakteryzuje się on tym, iż jest suchy i porywisty, wiejący wyłącznie w kierunku dolin. Jest on na tyle silny, że bardzo często powoduje zniszczenia zarówno w ludzkich zabudowaniach, jak i lasach. Na dodatek może mieć wpływ na samopoczucie, wywołując bóle głowy lub bezsenność.
Wiatr ten powstaje w skutek różnicy ciśnienia, jaka pojawia się między stronami szczytu górskiego. Różnica ta musi być jednak bardzo duża, ponieważ musi doprowadzić do tego, że powietrze po południowej stronie zacznie wznosić się po grzbiecie i zacznie spadać po stronie północnej. Z racji tego faktu, wiatr ten pojawia się wyłącznie w porze jesiennej i wczesnej wiosennej.
„Halny ma duże znaczenie klimatyczne: powoduje podwyższenie temperatury powietrza, powstawanie posuch, a zimą szybki zanik pokrywy śnieżnej. Jesienią przyspiesza dojrzewanie nasion i zbóż. Często prowadzi do znacznych strat w drzewostanie.” [wikipedia]
Zobacz testy z geografii dla szkół średnich i gimnazjum