STOICYZM to jeden z wielu kierunków filozoficznych, którego początki sięgają III wieku przed narodzinami Chrystusa. Jego twórcami byli Zenon z Kition oraz Chryzyp, który uformował kierunek ten w ostatecznej formie, która kontynuowana była przez całą starożytność. Filozofia ta miała spory wpływ na rozwój chrześcijaństwa. Jego oddziaływanie odnaleźć można również w myśli średniowiecznej. Wzorcowym modelem tej nauki był mędrzec żyjący w zgodzie i harmonii z otaczającą go naturą, kierujący się rozumem.
Stoicyzm wytworzył kompletny system filozoficzny, który znany jest obecnie głównie ze swej części dotyczącej etyki. Etyka stoicka, która potocznie nazywana jest stoicyzmem polega na dążeniu do osiągnięcia szczęścia poprzez wewnętrzne zdyscyplinowanie, sumienne wypełnianie obowiązków będących nałożonymi na nas w skutek naturalnej kolei rzeczy a także odcięcie swych emocji od zdarzeń zewnętrznych.
Stoicyzm był szczególnie popularny i niemal utożsamiany z całą filozofią, jako taką w starożytnym Rzymie. Do Rzymu stoicyzm sprowadził grecki niewolnik Epiktet. Rzymscy filozofowie stoicy nie wnieśli jednak wiele nowego do systemu uformowanego przez Chryzypa. Najbardziej znanymi stoikami rzymskimi byli: Lucjusz Anneusz Seneka i cesarz Marek Aureliusz.[wikipedia]
Zobacz testy z języka polkiego dla szkół średnich i gimnazjum