Płazińce to zwierzęta o bardzo prymitywnej budowie. Są to bezkręgowce często zwane robakami płaskimi, czego przyczyną jest ich budowa, która jest dwubocznie symetryczna, a ich ciała są spłaszczone grzbietobrzusznie. Do płazińców zalicza się trzy podstawowe gromady: wirki, przywry i tasiemce. Uważa się, iż wirki wywodzą się od parzydełkowców, a ich przodkowie mogli być podobni do planuli. Dwie pozostałe gromady pochodzą od pierwotnych wirków.
Wnętrze ciał tych organizmów składa się z luźnej tkanki nazywanej parenchymą, która otacza wszystkie narządy wewnętrzne. Innym jej zadaniem jest wydalanie, regenerowanie a także przyswajanie pokarmu. Jest to podyktowane tym, że u tasiemców oraz niektórych wirków układ pokarmowy został zredukowany. W pozostałych przypadkach składa się on wyłącznie z gardzieli i jelita, otwór odbytowy nie istnieje.
Jedynie wirki należą do form wolno żyjących. Pozostałe gromady, czyli tasiemce i przywry to wyłącznie pasożyty, które żyją jedynie w ciele żywiciela. Z racji odmiennego sposobu życia różnią się one również sposobem oddychania. Organizmy wolnożyjące oddychają całym ciałem, pasożytnicze zaś beztlenowo. Organizmy te są raczej obupłciowe, poza nielicznymi przedstawicielami wirków, u których rozmnażanie następuje poprzez podział poprzeczny.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum