MOC to wartość fizyczna, która określa pracę jaka zostaje wykonana w danym okresie czasu. Biorąc to pod uwagę wyróżnia się moc chwilową jak i średnią. Oblicza się za pomocą odpowiednich wzorów, które odpowiadają określonemu charakterowi mocy. Moc średnia jest więc mocą, która nie zmienia się w czasie dlatego obliczyć ją można stosując wzór P=W/t, gdzie W oznacza pracę wykonaną a t jest czasem w jakim owa praca została wykonana. Jeżeli natomiast chcemy obliczyć moc chwilową charakteryzującą się tym, iż jej wartość zmienia się w czasie to zastosować powinnyśmy wzór P=dW/dt.
Rozpatrując pojęcie mocy w elektryczności mówi się, iż jest to iloczyn napięcia i natężenia prądu a obliczana jest za pomocą wzoru P=U∙I. W dziedzinie tej wyróżnia się trzy konkretne rodzaje mocy: moc czynną, moc bierną oraz moc pozorną.
W układzie Si jednostką mocy jest 1 Wat oraz jego wielokrotności (1mW, 1kW, 1 MW). Pozaukładowe jednostki to między innymi koń mechaniczny (KM – jednostka utworzona w Niemczech, nadal stosowana do określenia mocy, jaką posiadają silniki spalinowe) i koń parowy (HP – jednostka brytyjska), erg na sekundę, kilogramometr na sekundę.
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum