Magnesy posiadają specyficzne właściwości, z których korzystamy w wielu dziedzinach codziennego życia. Znaleźć magnesy możemy czy to w lodówkach, szafkach, gdzie odpowiedzialne są za zatrzaskiwanie drzwi, czy to w miejscach mniej widocznych takich jak nasze telefony i dzwonki do drzwi.
Według naukowców ich specyficzna cecha, czyli przyciąganie żelaza, kobaltu, niklu oraz przeważającej większości rodzajów stali, wynika z faktu, iż atomy substancji takiej jak np. żelazo to w rzeczywistości maleńkie magnesy, które poprzez nieuporządkowanie i ułożenie w przeróżnych kierunkach, niwelują wzajemnie swoje magnetyczne właściwości. W chwili namagnesowania metalu, jego atomy ustawiają się w jednym kierunku, tworząc w ten sposób jeden wielki magnes.
Ważnym jest, że jedynie przeciwne bieguny przyciągają się wzajemnie. Analogicznie bieguny jednoimienne odpychają się wzajemnie. W obecnych czasach stosuje się również nowoczesne elektromagnesy, które swoje właściwości przyciągania metalowych przedmiotów zachowują jedynie wtedy, kiedy płynie przez nie prąd. Daje to możliwość regulowania ich mocy oraz zupełnego ich wyłączenia w dowolnej chwili.
Niektóre rodzaje magnesów:[wikipedia]
* samarowo-kobaltowe – (SmCo5) jest związkiem samaru i kobaltu,
* neodymowe (spiekane i wiązane) oparte na związkach neodymu,
* ceramiczne – ceramiczne spieki tlenków żelaza,
* plastyczne – magnesy niemetaliczne, zbudowane z polimerów zawierających nikiel,
* alnico – wykonane ze związków glinu (Al) niklu (Ni) i kobaltu (Co) (Al-Ni-Co).
Zobacz testy z fizyki dla szkół średnich i gimnazjum