Powszechnie uważa się, że termin religia wywodzi się z łaciny a dokładniej od słowa – religio. Nie jest to jednak jednoznaczna teoria, ponieważ istnieją w tym języku również inne słowa, którym można by przyporządkować pochodzenie tego terminu. Takimi słowami są na przykład słowa relegere, religare. Ogólnie rzecz biorąc można jednak powiedzieć, że religia wyraża, określa a także opisuje system wierzeń oraz praktyk z nim związanych, ukierunkowanych na świat duchowy i nadprzyrodzony, który istnieje i funkcjonuje w ludzkiej społeczności. Religia to także manifestowanie relacje jednostki do różnie pojmowanego „sacrum”, czyli sfery świętej i boskiej.
Religia składa się z wielu elementów określających jej charakter. Jednym z takich elementów, w zasadzie najważniejszym jest doktryna, która jest zbiorem prawd wiary, zwanych inaczej dogmatami. Poza dogmatami wyróżnia się jeszcze kult będący po prostu czynnościami rytualnymi.
Jak dowodzi współczesna filozofia religii, psychologia i teologia osoba ludzka posiada naturalną potrzebę określenia się wobec wyczuwalnej sfery sacrum. Relacja jednostki do sacrum skupia się wokół poczucia świętości – chęci zbliżenia się do sacrum, poczucia lęku, czci czy dystansu wobec niego.[kosciol.pl]
Obecnie na świecie istnieje ponad 4000 różnych wyznań religijnych. Około 14% całej populacji nie przyznaje się do żadnej wiary. Do religii największych pod względem liczby wyznawców należą:
– Chrześcijaństwo – 33%
– Islam – 22%
– Hinduizm – 15%
– Buddyzm – 6%
– Chińskie religie tradycyjne – 4%
– Religie pierwotne – 4%
Zobacz testy z religii dla szkół średnich i gimnazjum