CIAŁO CZŁOWIEKA podobnie jak ciała wszystkich zwierząt składa się z miliardów komórek, które tworzą poszczególne tkanki wchodzące w skład budowy narządów. Narządy te połączone w grupy tworzą zróżnicowane układy odpowiedzialne za poszczególne funkcje życiowe człowieka. Ludzki organizm składa się z ośmiu takich układów.
Pierwszym jest szkielet, w skład, którego wchodzi układ kości oraz stawów. Jego zadaniem jest podtrzymywanie wszelkich miękkich części ciała. Do szkieletu przylegają mięśnie, które budują kończyny i narządy ruchu, tworząc układ ruchowy. Kolejny układ to układ pokarmowy, którego zadaniem jest rozłożenie wszelkiego spożytego pokarmu na postać płynnej masy, z której organizm wchłania do krwi potrzebne mu substancje odżywcze.
Układ pokarmowy jest bezpośrednio powiązany z układem wydalniczym, odpowiedzialnym za wydalenie z organizmu produktów odpadowych powstałych w wyniku przemiany materii. W jego skład wchodzą nerki i pęcherz moczowy. Krtań oraz płuca tworzą wspólnie układ oddechowy, odpowiedzialny za pozyskiwanie tlenu niezbędnego do życia każdego organizmu.
Układ krwionośny, który poprzez krew dostarcza do wszystkich tkanek tlen oraz substancje odżywcze, a także odprowadza z komórek produkty powstałe w wyniku przemiany materii. Zbudowany jest z serca, naczyń krwionośnych oraz krwi. Kolejny to układ nerwowy, pełniący funkcję systemu informacyjnego oraz kontrolnego. W układzie tym wyróżnia się mózg, rdzeń kręgowy oraz sieć nerwów, rozprowadzonych po całym organizmie.
Ostatni to układ rozrodczy i jest on inny dla kobiety i mężczyzny, pełni on różne zadania w zależności od płci człowieka. Posiada jednak jeden cel, którym jest powstanie nowego człowieka.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum