Białko jest związkiem chemicznym, który składa się z wielu cząsteczek, ich liczba dochodzić może nawet do kilku milionów. Białko występuje w każdym żywym organizmie a także w wirusach. Białka różnią się budową, dlatego wyróżniamy podział na białka proste i złożone. Do grupy białek prostych należą między innymi protaminy, histony, albuminy czy też globuliny. Natomiast w grupie białek złożonych znajdują się chromoproteiny, fosfoproteiny, nukleoproteiny.
Możemy je podzielić także ze względu na właściwości ożywcze. W takiej sytuacji wyróżnia się białka doborowe i niedoborowe. Doborowe, czyli inaczej pełnowartościowe to takie, które w swoim składzie zawierają wszystkie aminokwasy egzogenne. Zaliczamy do nich np. białko jaja kurzego a także mleka i mięsa. Białka niedoborowe, czyli analogicznie niepełnowartościowe to te, którym brakuje choćby jednego aminokwasu egzogennego. Jako przykład posłużyć może kolagen czy też żelatyna.
Związki te pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie. Są one regulatorami, buforami, zajmują się transportem hemoglobiny, magazynują, kontrolują system immunologiczny, odpowiadają również za przyleganie komórek, ale przede wszystkim przekazują impulsy nerwowe.
Zobacz testy z biologii dla szkół średnich i gimnazjum