Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym, występującym w każdym państwie. W zależności od poziomu rozwoju gospodarczego, jest ono większe lub mniejsze. Polega ono na tym, iż osoby zdolne do pracy i wyrażające chęć podjęcia zatrudnienia, nie są w stanie znaleźć pracy. Powodowane jest to przez wiele czynników takich jak:
– osoby świeżo po szkole nie posiadają wiedzy praktycznej, co sprowadza się do potrzeby inwestowania w ich przeszkolenie, co z kolei nie jest opłacalne dla pracodawcy,
– wiele osób w chwili zmiany pracy przebywa na bezrobociu od chwili rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcom a podjęciem zatrudnienia w nowej firmie.
– osoba mogła stracić zatrudnienie z powodu przekształcenia się firmy czy upadek całej gałęzi przemysłu,
– miejsca pracy znajdują się w innej lokalizacji niż poszukujący pracy a ze względu na niewielka mobilność czy też duże koszty dojazdu bezrobotni nie są w stanie podjąć takiego zatrudnienia,
Za bezrobotnego uważa się osobę niezatrudnioną oraz nieprowadzącą działalności gospodarczej a także nie wykonującą innej pracy zarobkowej, zdolną i gotową do podjęcia zatrudnienia zarówno w pełnym jak i niepełnym wymiarze czasu pracy.
Zobacz testy z WOSu dla szkół średnich i gimnzjum